CHP'li Başkan Vefa Salman Yalova Belediyesi'nde ki Yolsuzluğu İhbar Etti

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman.:Talimatımla ortaya çıkarılan yolsuzluğun miktarı 1 milyon 428 bin lira 22 Milyon değil..

Yolsuzlukların farklı zaman süreleri içinde ve  41 farklı işlemde cereyan ettiği belirlendi..

1 Haziran 2014'ten bu yana görevde olan CHP'li  Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman 30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde kazanmış ancak  sonuç Türkiye Yüksek Seçim Kurulu tarafından geçersiz kılınması üzerine ​​ve oylama yeniden yapılmış ve tekrar kazanmıştı.

Yalova Belediye Başkanı Salman,ın ihbarıyla Belediyede cereyan eden  yolsuzlukların  incelenmesi için  yaptığı açıklama üzerine Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı'nca Belediye Mali Hizmetler Müdürlüğü'nde çalışan Reşat E'nin zimmetine para geçirdiği iddiasıyla başlatılan soruşturma tutuklamaya dönüştü. Yalova Belediyesi'nde Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan ‘Zimmet’ soruşturması kapsamında 3 kişi daha gözaltına alındı.

Adli sürecin devam ettiğini belirten Başkan Vefa  Salman, "2014 yılından beri kamunun parasına sonuna kadar sahip çıktık, koruduk, kolladık. Harcarken 1 liranın dahi hesabını yaptık. Yalovalı hemşehrilerim bunu çok yakından biliyorlar. Medyada başka başka taraflara çekilmek istenen konuların doğru olmadığını da Yalovalılar bizi tanıdığından yakından biliyor. Fakat Yalova Belediyesi'nde görev yapan dürüst  insanların zan altında bırakılması beni bu açıklamayı yapmaya zorunlu bırakmıştır" dedi.

'Sayıştay'ın uzman denetçilerinin dahi tespit edemeyeceği bir profesyonellikle evrak üzerinde sahtecilik yapıldı' Yapılan yolsuzluğun 22 milyon liralık bir rakam olmasının mümkün olmadığını dile getiren Salman, şöyle konuştu:

Yalova Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde harekete geçen Yalova Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin titiz çalışması sonucu resmi belgede sahtecilik, zimmet, nitelikli dolandırıcılık ve görevi kötüye kullanma suçlarına karıştığı tespit edilen T.T, H.Ç ve E.G gözaltına alındı.

Yalova Belediyesi'nde muhasebe bölümünde çalışan ve yüklü miktarda parayı zimmetine geçirip ortadan kaybolan Reşat Elgin'in Denizli'de yakalanmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında, Yalova Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, Güleç'in şoförü B.E. ile sekreteri B.T. ve para aktarıldığı iddia edilen paravan şirketin sahibi müteahhit B.B.de polis ekipleri tarafından Yalova Belediyesi'nde gözaltına alındı. 

Hakkında zimmet iddiası bulunan Belediye Başkan Yardımcısı Halit Güleç, muhasebe çalışanı Reşat Elgin, Mali İşler Müdürü Şenay Reyhan Kaş, sekreter Bahar Taşkömür, paraların aktarıldığı iddia edilen paravan şirketin sahibi müteahhit Bekir Bilgi ve firma çalışanı Orhan Gedik tutuklanmış, muhasebe çalışanı S.Ö. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. 

Vefa Salman'ın açıklamasında şu sözlere yer verdi. "2001 yılından beri Yalova Belediyesi'nde, Mali hizmetler Müdürlüğü'nde çalışan ve harcama yetkilisi bir personelin Sayıştay'ın uzman denetçilerinin dahi tespit edemeyeceği bir profesyonellikle evrak üzerinde sahtecilik yaparak 2018 yılı nisan ayından 2020'nin 23 Ocak tarihine kadar bugüne kadar arkadaşlarımızın tespit ettiği 41 kez, toplamda 1 milyon 428 bin lira Yalova Belediyesi'ni dolandırmıştır. Yalova Belediyesi'nin parasını hiç etmiştir. Bu konunun siyasi malzeme yapılması, mensubu olduğum Cumhuriyet Halk Partisi'ne mal edilmesi son derece manidardır. Olayın bu tarafı da vardır, düşündürücü tarafı da vardır. Ama idari tarafı, duygusal tarafı benim için önce gelmektedir." 

Yolsuzluğu tespit edenlerin yine mali işler müdürlüğü personeli olduğunu hatırlatan Salman, bilginin kendisine verildiği anda hemen gerekli talimatları verdiğini söyledi. İdari soruşturmanın belediye içerisinde başlatıldığını, ardından hemen suç duyurusunda bulunulduğunu kaydeden Salman, şöyle devam etti.
"Gelinen nokta itibarıyla Yalova Belediyesi dimdik ayaktadır. Kamunun parası bize emanettir. Partimizin ilkelerinde ilk önce bize öğrettiği budur. Bu şekilde sosyal demokrat ilkelerle devam ettik ve devam edeceğiz. Ben Yalova Belediye Başkanı olarak kamuoyuna bu bilgileri açıklamak zorunda olduğumu ifade etmiştim. Çünkü kamuoyunun birinci ağızdan Yalova Belediye Başkanı'ndan doğruları öğrenmesi gerekiyordu. Doğru, benim iki dudağımın arasından çıkandır. Bazı maksatlı, yandaş medyada yazıldığı, konuşulduğu ve sosyal medyada ne yazık ki abartıldığı gibi değildir. Altını bir kez daha çiziyorum. Bugün itibariyle benim arkadaşlarımın, benim talimatımla ortaya çıkardığı yolsuzluğun miktarı 1 milyon 428 bin liradır ve bu 41 seferdeki işlemde cereyan etmiştir. Bunun böyle bilinmesini istiyor. Kamuoyunu saygı ve sevgiyle selamlıyorum."

26-02-2020/HABER MERKEZİ SOSYAL