CHP'li  Mustafa Adıgüzel'den Ferrero Tekeline Hayır Mücadelesi

CHP Milletvekili  Mustafa Adıgüzel Türk Tarım ürünlerinin ihracatında yabancı kartel şirketlerinin hakimiyetine son verilmesi yönünde mücadelesine meclis çatısında devam ediyor. ADIGÜZEL'in Fındık ihracatında Ferrero 'nun hakim durumuna yönelik dikkat çektiği konuyla ilgili son açıklaması:

 NE DİYORSAK O…

Rekabet Kurumu, Ferrero ve iştirakleri hakkında, fındıkta üretim, alım, kırma ve ihracat tüm aşamalarda kanuna aykırı hareket ettiğine dair ciddi ve yeterli bulgular nedeni ile soruşturma başlattı.

Biz yıllardır söylüyoruz.

Daha önceden benim iki başvurumu kurum reddetmişti.

Genel Başkanımız Sn. Kemal Kılıçdaroğlu da son aylarda Ferrero’yu açıkça isim vererek işaret ediyordu. “Bu tekele son vereceğiz, çünkü biz milliyetçiyiz” demişti.

Bu durum yaklaşan Millet İttifakı iktidarının Türkiye Cumhuriyeti kurumlarını da harekete geçirmesidir. Ama daha henüz bitmedi. Göstermelik bir soruşturma açıp bu işin kapatılmasına da göz yummayacağız.

Aslolan, Meclise verdiğimiz Fındık Kanunu Teklifimizin 21. maddesinde olduğu üzere, %50'den fazla yabancı iştirakli firmaların Türkiye'de kabuklu fındık alımı ve ihracatına son verilmesi, tüm ihracatın yerli firmalar eliyle yapılmasını sağlamaktır.

15-11-2022/mustafa.adiguzel@tbmm.gov.tr