Çocuk Çağı Kanserleri Arasında Lösemi İlk Sırada

ÇOCUKLUK ÇAĞI KANSERLERİ ARASINDA LÖSEMİ İLK SIRADA

15 Şubat Çocukluk Çağı Kanserleri Farkındalık Günü Kapsamında LÖSEV, çocukluk çağı kanserlerine dikkat çekiyor…

“Türkiye’de her yıl 3 Binden fazla çocuğa kanser tanısı konuyor”

Çocukluk çağı kanserleri en sık ilk 5 yaşta görülüyor. En çok görülen kanser türü ise lösemi. Lösemi çocuk kanserlerinin yüzde 30’unu oluşturuyor. Çocukluk çağı kanserlerinde erken teşhis tüm kanser türlerinde olduğu gibi tedavide başarıyı etkiliyor. Erken teşhisle çocukluk çağı kanserlerinde tedavi oranı yüzde 80’lere ulaşıyor. Bu nedenle, LÖSEV ailelere belirtiler konusunda dikkat etmelerini öneriyor. Ebeveynlerin farkındalığının artması hayat kurtarıcı rol oynuyor. Çocuklarda görülen kanser belirtileri ise genellikle yetişkin kanser hastalarında görülen belirtilerden farklı olabiliyor. Lösemilerde ateş, kemik ağrıları, halsizlik, solukluk, morarmalar ve lenf bezlerinde büyüme en çok görülen belirtiler arasında yer alıyor.

En Etkili İlaç Moral

Kanser, tedavisi uzun ve zorlu bir süreç olsa da tedavi edilebilen bir hastalık.

Bu dönemde moral en önemli etken. Çocukların, bedenlerindeki değişimlerle birlikte hastalıkla mücadele ederken psikolojik destek almaları süreci kolay atlatmalarını sağlıyor. LÖSEV, çocuk ve ailelerinin tedavi süresince nakdi ve ayni desteklenmelerinin yanı sıra sosyal ve psikolojik alanda da destekleyerek tedavide başarı oranlarının artmasına katkı sağlıyor. Tedavileri devam eden eğitim çağındaki çocuklar LÖSEV Eğitim Kurumları’nda ücretsiz kolej eğitimi alabiliyor.

LÖSEV’den Doğal Olana Çağrı

LÖSEV kurulduğu günden bu yana farkındalık çalışmaları ile kanserin önlenebilen bir hastalık olduğunu anlatıyor. Hatalı beslenme, çevre kirliliği gibi faktörler nedeniyle günümüzde kanser hızla artıyor. LÖSEV doğal beslenmenin önemini vurguluyor. Yapılan çalışmalarla kanser ile birlikte birçok hastalığın önüne geçilebilmesinde doğal beslenmenin önemine vurgu yapılıyor.

LÖSEV lösemi hastası çocukların anneleri ve yetişkin kanser hastalarının gönüllü olarak ürettikleri doğal ürünler ile topluma örnek teşkil ederken, özellikle çocuklarımızı annelerimizin evde pişirdiği yemekleri tüketmeye, katkısız gıdalarla ve mevsiminde üretilen sebze meyvelerle doğal beslenmeye davet ediyor…

LÖSEV / ŞUBAT / 2020