Covid-19 Gündemi Türkiye'de ve Dünya'da Öne Çıkan Haberler

21 MAYIS 2020COVİD -19 VE BÖLGEDE VE DÜNYADA ÖNE ÇIKANLAR

 Kovid-19
 21 Mayıs 2020 saat 19.00 itibariyle, dünya genelinde Kovid-19 kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 331 bin 459, toplam vaka sayısı 5 milyon 135 bin 691 ve iyileşenlerin sayısı ise 2 milyon 48 bin 694 şeklindedir.
 ABD'de Kovid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1422 artarak  95 bin 16'ya yükseldi.
 İngiltere'de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 338 artarak 36 bin  42 oldu.
 İtalya'da Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 156 artarak 32 bin 486'ya yükseldi.
 Hollanda'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 27 artarak 5 bin  775'e yükseldi.
 İspanya'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 48 artışla 27 bin  940'a yükseldi.
 Belçika'da Kovid-19 salgınında vaka sayısı son 24 saatte 252 artarak 56 bin 235'e ulaştı.  Salgının başlangıcından bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 9 bin 186'ya yükseldi.
 İran'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 66 artarak 7 bin 249'a  yükseldi.
 Rusya'da Kovid-19 tespit edilenlerin sayısı 317 bin 554'e, ölü sayısı 3 bin 99'a ulaştı.
 Ukrayna Sağlık Bakanı Maksim Stepanov, son 24 saatte 29'u çocuk ve 76'sı sağlık çalışanı  476 kişide Kovid-19’a rastlanmasıyla vaka sayısının 19 bin 706'ya ulaştığını bildirdi.
 Kazakistan Sağlık Bakanlığının verilerine göre, Kovid-19 vaka sayısı 265 artarak 7 bin 234'e,  iyileşenlerin sayısı da 63 artarak 3 bin 777'ye yükseldi.
 Pakistan'da Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 32 artarak 1017 oldu.
 Ermenistan Sağlık Bakanlığının verilerine göre, 335 kişinin Kovid-19'a yakalanmasıyla vaka  sayısı 5 bin 606'ya, 3 kişinin hayatını kaybetmesiyle virüsten ölenlerin sayısı 70'e çıktı.
 Moldova Sağlık, Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığından yapılan açıklamada, Kovid19'dan 4 kişinin yaşamını yitirmesiyle ölenlerin sayısının 232'ye ulaştığı aktarıldı.
 Gürcistan hükümetinden yapılan açıklamada, son 24 saatte 8 kişide daha virüse  rastlanmasıyla vaka sayısının 724’e, iyileşenlerin sayısının da 485'e yükseldiği belirtildi.
 Latin Amerika ülkesi Meksika'da, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle son 24  saatte 424 kişi hayatını kaybetti.
 Özbekistan Sıhhi Kontrol Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurmat Atabekov, vaka sayısının 23 artarak 2 bin 950'ye ulaştığını bildirdi. Şimdiye kadar 2 bin 372 kişinin sağlığına kavuştuğunave bunun toplam vaka sayısının yüzde 80'ini oluşturduğuna dikkati çeken Atabekov, 565  kişinin tedavisinin sürdüğünü aktardı.
 Sudan'da Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 kişi artarak, 121’e yükseldi.
 Güney Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamada ülkede son 24  saatte 12 vaka tespit edilirken, bir kişi Kovid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.
 Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinin (Africa CDC) verilerine göre, kıta genelinde  Kovid-19 vaka sayısı 95 bin 201’e çıktı. Virüs tespit edildikten sonra iyileşenlerin sayısı 38  bin 75’e, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bin 997’ye ulaştı.
 Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında, biri yurt dışı kaynaklı olmak üzere 2 vaka tespit edildi.
 Çin'de Kovid-19 nedeniyle yaklaşık 2 ay ertelenen, ülkenin en üst düzey yasama organı Çin  Ulusal Halk Kongresi (ÇUHK) ve istişare organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansının  (ÇHSDK) yıllık toplantıları  başlıyor.
 Mısır hükümeti, Kovid-19 salgınıyla mücadeleye destek için devlet memurlarının maaşlarında kesinti yapılmasını öngören yasa tasarısını onayladı.
 Türkiye
 21 Mayıs 2020 saat 19.00 itibariyle, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 961  pozitif vaka tespit edildi, toplam vaka sayısı 153 bin 548’e ulaştı. Bugün yapılan test sayısı 33 bin 633 olarak gerçekleşirken, toplam test sayısı 1 milyon 729 bin 988’e ulaştı. Bugün vefat  eden vatandaşlarımızın sayısı 27 olurken, toplam vefat sayısı 4 bin 249 oldu. İyileşen vatandaşlarımızın sayısı son 24 saatte 1.003 olurken, toplam iyileşen sayısı 114 bin 990’a  ulaştı.
 Merkez Bankası, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını (politika faizi) 50 baz puan düşürerek yüzde 8,75'ten yüzde 8,25'e çekti.
 Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı Kabil Ofisi tarafından yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle mağdur olanlar başta olmak üzere 3 bin aileye dağıtılmak üzere hazırlanan  gıda paketleri, Afganistan'ın Kabil valiliğine teslim edildi.
 Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Hırvatistan'daki ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulundu.
 Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) getirilen 294 Türk vatandaşı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında gözlem altında tutuldukları Isparta ve Burdur'daki yurtlardan memleketlerine gönderildi.
 Mardin'de, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, açık alanlarda maske takma
zorunluluğu getirildi.
 Terörle Mücadele
 Irak'ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde 30 kilogramlık el yapımı patlayıcının (EYP) imha edildi

 Avrupa
 Almanya'da terör örgütü PKK yandaşları, Bonn kenti yakınlarındaki Eitorf beldesindeki bir
caminin duvarına sprey boyayla örgüt propagandasını içeren ifadeler yazdı.
 ABD Hava Kuvvetlerine bağlı iki Amerikan B-1B Lancer tipi nükleer kapasiteli bombardıman  uçağı, Norveç hava sahasında bu ülkenin F-35 uçağıyla ortak bombardıman tatbikatı yaptı.
 Suriye, Güvenli Bölge ve Ortadoğu
 Yahudi yerleşimciler, işgal altındaki Batı Şeria'da Nablus kentine bağlı Yatma beldesinde 2  Filistinliyi yaraladı.
 Filistin Yönetimi, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Kovid-19 ile mücadele için İsrail üzerinden  Filistin'e gönderdiği yardım malzemelerini reddetti.
 Doğu Akdeniz
 Libya ordusu, başkent Trablus'un güneyindeki Esabia beldesinin tamamını ülkenin
doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin darbeci lideri Halife Hafter'e bağlı milislerden
kurtardı

2. Ulusal Makamlardan Resmî Açıklamalar
 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:

o (Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılış törenindeki konuşması) "Bugün köklü  ve çok boyutlu Türk-Japon dostluğuna yeni bir halka daha ekliyoruz. Hastanemizin adını iki
ülkenin iş birliğine yaraşır şekilde Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi olarak belirledik. Yine ismiyle müsemma olması için hastanemizin çevresindeki 15 dönümlük alanı binden fazla çam ve baharın  müjdecisi kiraz çiçeği sakura ağacıyla donattık, donatmaya da devam edeceğiz. Bu bizim özellikle dostluğumuzun kalıcı olmasını inşallah sembolize eden adımlar oluyor. Sadece estetik bakımdan değil, teknolojik altyapısı, müştemilatı, konumu, imkanları ve diğer özellikleriyle İstanbul'un gurur abidelerinden olacak bir eseri daha  ülkemize kazandırdık."
o "8 bin 134 araçlık otoparkının yanı sıra 3 helikopter pisti de olan hastanemiz milletimizle  beraber İstanbul Havalimanı'na yakınlığıyla yabancı misafirlerimize de hizmet vercektir. Bu  şu demektir: Yani artık İstanbul aynı zamanda uluslararası bir sağlık merkezi durumuna  gelmiştir. Bunun özellikle başatı Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'dir. Öbür tarafta  yine Yeşilköy'de hemen pistin yanında malum rahmetli Prof. Dr. Murat Dilmener  Hastanesi'dir. Bir diğeri de Kovid sürecinde rahmetli olan Feriha Öz Hastanesi, o da Sancaktepe'dedir. Bunlar 1005 artı 1005 olmak üzere yataklı iki hastanedir. Bunlar geçici bir
sahra hastanesi değildir. Bunları kalıcı özellikte inşa ettik. Bunlar da gerçekten plan, proje  noktasında muhteşem hastaneler oldu. Yine bu süreç içerisinde bir de 100 yataklı Hadımköy'de daha önce askerlerimiz için Sultan 2. Abdülhamid tarafından inşa edilmiş olan  hastaneyi restore ederek, o da muhteşem bir eser oldu. İnşallah onu da Yeşilköy Acil  Hastanesi'yle beraber aynı gün açacağız. Kaliteli ve kapsayıcı sağlık hizmetinin değerinin çok  daha iyi anlaşıldığı bir dönemde burası sağlık turizminde Türkiye'nin marka eserlerinden biri  olacaktır."
o "Biz şu ana kadar 80'i aşkın ülkeye her türlü bu noktada ürünlerimizi gönderdik ve hala da  göndermeye devam ediyoruz, edeceğiz. Çünkü bu bizim insani, vicdanı bir görevimizdir.  Bunu yapmakla da iftihar ediyoruz. Sağlık sistemlerinin çöktüğü, kamu düzeninin yara aldığı bir dönemde Türkiye ve Japonya örnek bir başarı sergiliyor. Gerek vaka, gerek vefat sayısı, gerekse sağlık sisteminin sorunsuz işleyişi bakımından son derece iyi bir konumdayız.
Nitekim dün itibarıyla günlük vaka sayımızı 1000'in altına düşürdük. Diğer tüm göstergelerde  de olumlu yönde gelişme var. Normalleşmeyle ilgili adımları atarken, tedbirleri de asla elden bırakmıyoruz. İlaç, maske, koruyucu malzemeler ve tıbbi teçhizat noktasında hamdolsun şu anda hiçbir eksiğimiz bulunmuyor."
o "Az önce ifade ettiğim gibi şu anda, kesin rakamı söylüyorum, 82 ülkeye tıbbi malzeme ve  maske gönderdik. Kaderimiz ve kederimiz ortaktır inancıyla elimizdeki imkanları salgına karşı tüm insanlık için seferber etmeyi sürdüreceğiz.”
o "İnşallah sakuranın o farklı renklerdeki çiçeklerini göreceğimiz zamanlar var. Gerçi bizim erguvan gibidir sakura. 15-20 gün kadar bu çiçekler kalır ama yeşilini muhafaza eder. Çam  çok sağlıklıdır, kalıcıdır. Onun için mevsim koşulu diye bir şey yok. Dört mevsim diridir. Ağırlıklı olarak Rönesans firmasına bir ricada bulundum. Dedim ki 'Ne kadar ladin bulursan bu ladinleri buraya getir. Diğerlerinden de alalım, burası adeta çam ormanı haline dönüşsün. İnşallah kendileri de şu anda Türkiye'nin neresinde ladin varsa topluyorlar."
o "Buradaki altyapıyla ilgili önceki belediye başkanlarımızın üstlendiği bu süreçte, ne yazık ki yeni belediye başkanının 'Bizim imkanlarımız yok, biz bunu yapamayız.' diye çekildiği bu yol, metro konusunda da bu işi talimatımla Ulaştırma Bakanımıza verdik. Sağolsun Ulaştırma  Bakanımız, büyük bir gayretle şu anda yoldu, viyadüktü bunları tamamladı. Şimdi de inşallah metro kısmının bu hafta devrini alıp süratle metroyu da inşallah 1 yıl, bilemediniz 1,5 yıl içerisinde bitirmek suretiyle artık bütün vatandaşımız buraya metroyla gelebilme imkanına sahip olacak. Bulunduğumuz noktaya metrodan çıkabilecekler. Ulaşım sorunu da böylece çözülmüş olacak. Başta tüm doktor, hemşire kardeşlerime, sağlık memurlarımıza bu muhteşem eserde şanlarına yakışır şekilde verecekleri hizmet sebebiyle şimdiden şahsım,  milletim, tüm kabinem, hükümetimiz adına başarılar diliyorum."

 Sağlık Bakanı Fahrettin Koca:
o “Artan test sayısına rağmen pozitif çıkan vaka sayısı öngörüldüğü seviyede seyrediyor. Destek tedavisine ihtiyaç duyan hasta sayısı azalıyor. Yeni hayat tarzımız: Kontrollü Sosyal Hayat, hep birlikte tedbir. Koşulu: Maske + 1,5 metre Sosyal Mesafe.”
 Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan:
o "İnşallah bu süreci de başarıyla atlatacağız. Normalleşme süreciyle birlikte ekonomik aktivitenin hızla toparlanacağı, esnafın hak ettiği koşullarda iş imkanına kavuşabileceği, yeniden iş dünyası için hareketlenmenin başlayacağı günler yakındır."
o "Bildiğiniz üzere, Kovid-19 dijital ekonomiye adapte olabilmenin ne kadar önemli olduğunu  bir kez daha gözler önüne serdi. Göreve geldiğim günden itibaren iki konuya çok önem  verdim, biri istişare öbürü de dijitalleşme. İş dünyasına yönelik Bakanlık olarak  dijitalleşmeyle ilgili çok önemli adımlar attık. Esnafın da dijital ticaret olanaklarını  kullanabileceği düşüncesiyle e-ticaret ve ihracat alanında eğitim ve farkındalık faaliyetlerinde  bulunduk, 3 bin 500 esnaf ve sanatkarımız e-ticaret alanında eğitim aldı. Geçtiğimiz günlerde
'e-Ticaret Olarak KOBİ'lerin Yanındayız' adıyla e-ticaret platformlarıyla ortak bir kampanya
başlattık. Bu kampanyamıza pek çok e-ticaret platformu destek veriyor. e-Ticarete yeni adım atacak işletmelere ciddi maliyet avantajları sunuyorlar. Eğitim avantajları da yeni başlayanlar için yol gösterici oluyor. Esnaflarımızın da bu imkanlardan yararlanabilmesi lazım. Bu sayede e-ticarete olan erişimin artmasını ve uygun olan esnaf-sanatkarımızın da bu kampanyadan  yararlanmasını ümit ediyoruz."

 Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak:
o "Dünyanın en büyük ekonomilerinde, alınan onca tedbire ve hükümetlerin verdiği garantilere  rağmen, çok büyük firmaların battığına, toplu işten çıkarmaların yaşanmadığına şahit olduk.
Geride bıraktığımız süreç, Kovid-19 salgınının Türkiye ekonomisine olan etkisinin,  gelişmekte olan ülkelere göre çok daha az olacağını gösteriyor. Özellikle Ekonomik İstikrar
Kalkanı adımlarımız kapsamında vatandaşlarımızdan esnafımıza, KOBİ'lerimizden sanayicimize ihracatçımıza kadar tüm paydaşlarımızın kullanımına sunduk."
o "Bundan sonraki süreçte de gereken her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Salgının da salgının ekonomimize etkisinin de en zorlu dönemini geride bıraktık. Şimdi normalleşme dönemine hazırlanıyoruz. Normalleşme döneminde, Kovid-19 sonrası dönemde Türkiye için ortaya çıkan potansiyeli ve ekonomide yeni bir başarı hikayesi yazma imkanını en iyi  değerlendireceğiz. "
o Dengelenme dönemi kazanımları sayesinde ekonomik açıdan Kovid-19 salgını etkilerinin  gelişmekte olan ülkelere göre sınırlı kalması, ülkemizin dünyaya uzattığı dayanışma eli ve dünyaya örnek sağlık altyapımız ile her anlamda 'Güvenilir ülke Türkiye' fotoğrafını herkese göstermiş olduk."
o "Özellikle üretim için, yerlileşme için tarihi fırsat var. Bunu en iyi şekilde değerlendireceğiz.  Tüm TİM ailesine de burada büyük bir görev düşüyor. Bugüne kadar yaptıklarımızı, uyguladığınız planları tekrar gözden geçirelim. Ve Türkiye'yi, Türkiye markasını dünyaya  anlatmakta çok daha etkin, çok daha farklı ve başarılı metotları bulmamız gereken bir süreç var."
 İletişim Başkanı Fahrettin Altun:
o (Twitter)“Cumhurbaşkanımızın liderliği ve vizyonuyla başlatılan Şehir Hastaneleri projesinde bugün tarihî bir açılışı gerçekleştiriyoruz. Günde 35 bin hastaya hizmet verecek olan Avrupa’nın en büyük hastanesi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanemiz ülkemize ve milletimize hayırlı olsun!”
 Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş:
o "Bu provokatif eylemi gerçekleştiren, bu çirkin eyleme ilişkin videoları övücü ifadelerle sosyal medya hesaplarından paylaşanlar hakkında yetkili merciler tarafından soruşturma  başlatılmıştır. Diyanet İşleri Başkanlığı olarak konunun sonuna kadar takipçisi olacağız."
 Sağlık Bakanlığı:
o T.C. Sağlık Bakanlığına aitmiş izlenimi verilen sahte bir telefon uygulaması kullanılarak vatandaşların dolandırılmaya çalışıldığı tespit edilmiştir. Yanıltıcı isimli internet sitelerine ve bu sitelerde yer alan uygulamalara itibar etmeyiniz.
 İçişleri Bakanlığı:
o Uzun süredir sokağa çıkma kısıtlaması bulunan 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlara Bilim Kurulunun önerisi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda
bugün saat 09.00'dan itibaren en az bir ay boyunca dönmemek şartıyla tek yönlü olarak istedikleri yerleşim yerlerine gidiş izni verilmeye başlandı. Bu kapsamda, 81 il valiliğine "65 yaş ve üzeri vatandaşlar için seyahat izin belgesi" konulu genelge gönderildiği hatırlatılan  açıklamada, vatandaşların evlerinden seyahat izin belgesi başvurusu yapabilmesi için eDevlet, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek Hattı Sistemi'nin  başvurulara uygun hale getirildi. İzin belgesi onaylanan vatandaşların bilgilerinin, PolNet  üzerinden otomatik olarak gidecekleri illerdeki valilikler ile kayıtlı oldukları aile hekimine bildirildiği ifade edilen açıklamada, bu sayede kayıtlı oldukları aile hekimlerince gerekli  takiplerinin yapılabilmesine olanak sağlandı.
o "Bu kapsamda bugün saat 11.30 itibarıyla e-Devlet, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemi ve  Alo 199 Vefa Destek Hattı üzerinden son 2,5 saatte 65 yaş ve üzeri seyahat belgesi başvurusu
onaylanan kişi sayısı 29 bin 527, refakatçileri dahil toplam kişi sayısı ise 62 bin 949'dur. EDevlet ve İçişleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemleri üzerinden onaylanan başvuru sayısı 12 bin  327, refakatçileri dahil toplam kişi sayısı 25 bin 247'dir. Sadece Alo 199 Vefa Destek Sistemi  üzerinden onaylanan 65 yaş ve üzeri başvuru sayısı 17 bin 200, refakatçileri dahil toplam kişi
sayısı 37 bin 702'dir. E-Devlet, İçişleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemi ve Alo 199 Vefa Destek  Hattı, seyahat izin belgeleri ile ilgili 24 saat kesintisiz şekilde hizmet vermektedir. 65 yaş ve  üzeri büyüklerimizden e-Devlet şifresi olanların evlerinden e-Devlet ve İçişleri Bakanlığı eBaşvuru Sistemi'yle, e-Devlet şifresi olmayanların ise Alo 199 Vefa Destek Hattı sistemi
üzerinden kolay bir şekilde seyahat izin belgesi başvurusu yapabilmelerine imkan  sağlanmıştır."
o "Sosyal medyada 65 günde, asılsız ve provokatif koronavirüs paylaşımı yapan 10 bin 111 sosyal medya hesabı incelendi, 510 şüpheli yakalandı."

 Dışişleri Bakanlığı:
o Yabancı bir basın yayın kuruluşunda atıfta bulunulan ve darbeci Hafter’e bağlı gayrımeşru milislerin Türk çıkarlarını hava unsurlarıyla hedef alacağı yönündeki açıklamanın Libya’nın
Doğusunda dış destekle yeni savaş uçakları konuşlandırılmasından sonra yapılması dikkat çekicidir. Hafter’e bağlı unsurların son dönemde sahada yaşadığı kayıpların hezeyanın bir yansıması olan bu açıklama, darbeci Hafter’in ve destekçilerinin Libya’daki ihtilafı tırmandırma niyetinde olduklarının en açık göstergesidir. Bu vesileyle, Libya’daki Türk çıkarlarının hedef alınması halinde bunun çok ağır sonuçları olacağını ve darbeci Hafter  unsurlarını meşru hedef telakki edeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz.
 İletişim Başkanlığı:
o Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile telefonda  görüştü. Dün akşam gerçekleştirilen görüşmede, Türkiye-Filistin ilişkileri ile bölgesel gelişmeler ele alındı. Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin Filistin'e her alanda destek olmayı sürdüreceğini ifade etti.
 Diyanet İşleri Başkanlığı:
o “Bayram namazları, oruç ve hac gibi uzun süreli ve yoğun ibadetlerin tamamlanmasının sevinç ve coşkusunu yaşamak üzere hep birlikte cemaatle kılınan ve Müslümanların vahdetini gösteren çok önemli ibadetlerdir. Ancak salgın, bulaşıcı hastalık, karantina uygulamaları gibi sebeplerle bu namazın camilerde veya musallalarda cemaatle kılınması imkanının olmadığı zamanlarda, Müslümanların yukarıda açıklanan görüşler doğrultusunda ibadet hayatlarına yön vermeleri mümkündür. Nitekim bu yıl da maalesef milletçe büyük mücadele verdiğimiz Kovid-19 salgını sebebiyle camilerimizde bayram namazı kılınamayacaktır."
o "Diyanet İşleri Başkanlığı Ramazan Bayramı'nın ilk gününde her ilin kendi bayram namazı saatinde minarelerden bayram günlerinin şiarından olan tekbirler getirmek suretiyle bayram coşkusunun yaşanmasına ve herkesin bulunduğu yerde bu sevince katılmasına yönelik bir uygulama yapacaktır. Halkımızın da tıpkı önceki bayramlarda olduğu gibi gerekli temizliğini  ve diğer hazırlıklarını yapması, giyim kuşamına özen göstermesi ve güneşin yükseldiği o  bayram namazı vaktini heyecanla, dualarla, zikirlerle beklemesi uygun olacaktır. Böylece bayram namazını cemaatle kılamamanın hüznünü, bayram namazı vaktine sağ salim ulaşmış olmanın sevinci ve şükrü ile Allah'ın huzuruna durarak giderebilecektir. Minarelerden okunan  tekbirlere eşlik ederek o günün bayram günü olduğunu ailesiyle birlikte idrak edecektir.
Yukarıda açıklandığı gibi dileyen kardeşlerimiz bayram namazı niyetiyle, dileyenler de duha/işrak (kuşluk) namazı niyetiyle namaz kılabileceklerdir."

3. Uluslararası Resmî Açıklamalar
 (Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılış törenindeki konuşması) Japonya Başbakanı Abe Şinzo, adında, sağlığı simgeleyen çam ağacı ve Japonya'nın sembolü sakurayı taşıyan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin, İstanbul halkına sonsuza dek sağlık ve esenlik getirmesini diledi. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, Cumhurbaşkanı Recep
Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Abe'nin video konferans yöntemiyle katıldığı törenin  ardından tam kapasiteyle hizmete açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile geçen gün yaptıkları telefon görüşmesinin ardından yeniden bir arada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Abe, o görüşmede Erdoğan'ın, kendisini Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin açılış törenine video konferansla katılmak üzere davet ettiğini belirtti. Abe, "Sayın Erdoğan'ın bu  nazik daveti bana, bundan 7 yıl önce İstanbul'u ziyaret edip, Japon-Türk dostluğunun simgesi olan Marmaray'ın açılış törenine Sayın Erdoğan ile birlikte katıldığımı hatırlattı." diyekonuştu.

Küresel sorun olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle İstanbul'u ziyaret ederek tören yerinde bulunamadığını ancak video konferansla da olsa katılmaktan mutluluk duyduğunu dile getiren Abe, "Ne kadar uzakta olsam da kalbim Sayın Erdoğan ve sevgili Türk halkıyla beraberdir." dedi. Abe, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin, Japon firması Sojitz Cooperation ile Türkiye'deki Rönesans Holding'in, kamu-özel sektör  ortaklığıyla inşa ettiği, en son teknolojiyle donanmış, Türkiye'nin en büyük hastanelerinden  biri olduğunu vurguladı. Aslında haziran ayında açılması planlanan hastanenin, Kovid-19
salgını nedeniyle, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla öngörülen tarihten önce açılmasına karar verildiğini ve bir kısmının, koronavirüs bulaşan hastaların tedavisinde kullanılmaya başlandığını hatırlatan Abe, "Böylece, bir Japon firmamızın, Türkiye'nin yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelesine sağlık ve tıp alanında katkıda bulunmuş olmasını büyük bir sevinçle karşılıyorum." ifadelerini kullandı. Abe, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, hastaneyi "Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi" olarak adlandırdığını hatırlatarak, "Sağlık ve enerjiyi andıran çam ağacıyla, Japonya'nın sembolü olan sakura, yani kiraz çiçeğini isminde bulunduran bu hastanenin İstanbul halkına sonsuza dek sağlık ve esenlik getirmesini diliyorum." diye konuştu. "Günümüzde tüm dünya yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele etmektedir. Bu zor günlerde Türk hükümeti ve Türk halkının, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan'ın güçlü liderliği altında, tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi gibi tıbbi çalışmalar başta olmak üzere, çeşitli tedbirlerle yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele etmek için seferber olmalarına gönülden saygı duyuyorum. Alınan tedbirlerin neticesi olarak Türkiye'de vaka sayısının oldukça azalabildiği ve vefat oranının da düşük tutulabildiğinden dolayı, 4 Mayıs tarihinde, normalleşme planının açıklandığını biliyorum” dedi. "Japonya'da geliştirilen ve koronavirüs tedavisi için bir umut olabileceği düşünülen Avigan ilacından bahsedersem, insani bakımdan bu ilacı arzu eden ülkelere bağışlayarak klinik araştırmaları geliştireceğiz. Bu çerçevede, Avigan ilacını Türkiye'ye de bağışlıyoruz. Ayrıca Türkiye'nin duyduğu ihtiyaca binaen, uluslararası örgütlerle iş birliği yaparak, sağlık ve tıbbi alanda çalışanlara teknik destek ve malzeme bağışı sağlayacağız." G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi Video Konferansı'nda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la, gelişmekte olan ülkelere yardım eli uzatmanın önemini teyit ettiklerini anlatan Abe, "Kendi ülkesinde yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadeleye devam ederken, Orta Doğu ve Afrika bölgelerindeki 60'tan fazla ülkeye de yardım elini uzatan  Türkiye'ye derin saygı duyuyorum." dedi. Abe, Japonya'nın, salgından etkilenen gelişmekte olan ülkelere yardım etmek için tıbbi malzeme bağışı ve teknik iş birliği vasıtasıyla, sağlık
sistemlerini güçlendirmeye ve ekonomik faaliyetlerinin canlandırılması için de kredi paketleriyle destek vermeye istekli ve hazır olduğunu belirterek, "Çeşitli alanlarda Türkiye ile de iş birliği yapmak isteriz." ifadesini kullandı. Bundan sonra bir süre, her iki ülkenin en
öncelikli meselesinin salgınla mücadele olduğunu vurgulayan Abe, durum sakinleştiğinde ikili ilişkilerin daha da güçlenmesi için birlikte çalışılacağını söyledi. Bu yılın, Türkiye ve Japonya dostluğunun temeli olan Ertuğrul Fırkateyni Faciasının 130. yılı olduğunu da belirten Abe, bu yılki anma törenlerinin salgın nedeniyle ertelendiğini söyledi. "Ertuğrul Fırkateyni Faciası, dostluğumuzun kaynağıdır." diyen Abe, anma töreninin, koronavirüs krizinin ardından gerçekleşeceğini kaydetti. Abe, sözlerini, "Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'nin, Japonya ile Türkiye'nin içimizi ısıtan sımsıcak dostluğunun yeni bir simgesi olmasını diler, iki ülke arasındaki dostane ilişkilerin daha da gelişmesini temenni ederim. Teşekkür ederim." diye sonlandırdı.
 Birleşmiş Milletler (BM), Afrika üzerinden Avrupa’ya geçmek için Akdeniz’de kurtarılan ve 2 özel teknede bekletilen düzensiz göçmenlerin "karaya çıkarılmaları" için Malta ve diğer Avrupa ülkelerini acilen harekete geçmeye çağırdı. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) ve Uluslararası Göç Örgütünden (IOM) yapılan yazılı açıklamada, denizde mahsur kalan çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 21 kişilik bir grubun birkaç gün önce Malta'ya tahliyesinin gerçekleştirildiği aktarıldı. Açıklamada, daha önce kurtarılan 160 civarında düzensiz göçmenin "Captain Morgan"a ait 2 teknede tutulduğu belirtildi. Bu kişilerin karaya güvenli şekilde getirilmesi için Malta ve diğer Avrupa ülkelerinin uluslararası hukuktan kaynaklanan sorumlulukları olduğunun altı çizildi. Savunmasız durumdaki insanların 2 haftadır teknelerde bekletildiği vurgulanan açıklamada, "Bu kişilerin en kısa zamanda karaya çıkarılmaları önem arz ediyor. Bu insanları özellikle zor ve uygun olmayan koşullarda denizde çok uzun süre bırakmak kabul edilemez." ifadesi kullanıldı. Açıklamada, teknelerden yapılan yardım çağrılarının bazı devletlerce görmezden gelindiği veya geciktirildiği yönündeki haberlerden derin endişe duyulduğunun altı çizildi. Avrupa ülkelerine, "uluslararası hukuka göre zor durumdaki insanlara hemen yardım etme yükümlülükleri olduğu" hatırlatılan açıklamada şunlar kaydedildi: "Devletler sıkıntılı insanları derhal kurtarmak için her türlü
çabayı göstermelidir, çünkü birkaç dakikalık bir gecikme bile yaşam ve ölüm arasındaki çizgi olabilir. Devletler, uluslararası deniz hukuku yükümlülükleri doğrultusunda denizde kurtarılan
insanları karaya çıkarmak zorunda ve bunlara iltica ve bunların insani yardıma erişimlerini sağlamalıdır." Açıklamada, ayrıca, denizde kurtarılan düzensiz göçmenlerin Libya'ya iade edilmemesi gerektiği "kesin bir dille" tekrarlandı. Malta, yeni tip koronavirüs salgınının Avrupa’ya sıçramasının ardından AB’den düzensiz göç konusunda dayanışma görmediğini savunuyor. Malta, son olarak AB'nin Libya’ya yönelik silah ambargosunu denetlemek için kısa süre önce başlattığı İrini operasyonuna verdiği mali ve askeri desteği çekme kararını Brüksel'e bildirmişti.
 İslam İşbirliği Teşkilatından (İİT) yapılan yazılı açıklamada, "İİT, Cammu Keşmir bölgesinin tek taraflı ilhakı sonrasında, demografik yapının değiştirilmesi ve bölge halkının haklarının ellerinden alınmaya çalışılmasını endişeyle takip etmektedir." ifadelerine yer verildi. Açıklamada, Cammu Keşmir'in Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) tarafından tartışmalı bölge olarak tanındığı belirtilerek, Hindistan'ın bölgede 15 yıl yaşayan
Hindistan vatandaşlarına yerli statüsü tanımasının uluslararası hukuka aykırı olduğu vurgulandı. Cammu Keşmir sorununun çözümünde uluslararası kararlara ve bölge halkının iradesine uygun hareket edilmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, uluslararası toplumdan meselede etkin rol oynaması istendi.
 Bloomberg televizyonuna konuşan Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa, Rusya'nın Suriye'deki Hımeymim hava üssünden kalkan Sovyet yapımı en az 6 "Mig-29" ve 2 "Su-24" savaş uçağını ülkenin doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter'e ulaştırdığını bildirdi. Konuya ilişkin Rusya Federasyonu'ndan açıklama yapılmadı. Söz konusu habere göre, Hafter milislerine bağlı hava unsurları da, ülkedeki "Türk hedeflerine karşı Libya tarihindeki en büyük hava harekatını başlatacaklarını" öne sürdü.
 Suriye Geçici Hükümet Başkanı Abdurrahman Mustafa, Beşşar Esed rejimi ve İran destekli yabancı terörist gruplarının ülkenin güneyindeki Dera ilinde artan askeri yığınağından endişe duyduklarını belirterek, bölge halkının katliam tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Rejim güçlerinin sivillere yönelik yıldırma uygulamalarını sert bir dille eleştiren Mustafa, "Rejim ve milislerinin bölgeye yığınak yapması başka büyük riskleri beraberinde getirecektir. Suriye'de savaş suçları işleyen eli kanlı rejimin Dera'da katliam yapmasından endişeliyiz." ifadelerini kullandı. Mustafa, rejim güçlerinin bölgeye hakim olamayacağını
belirterek, şunları kaydetti: "Rejim güçlerinin bölgelerine girmesi ve evlatlarını alıkoymasına karşı çıkan halkımız, tekrar güvenlik güçlerinin baskısı altında olmak istemiyor. Devrimimiz devam edecektir. Gelecek halkımızındır. Suriye, Mısır ve Libya'daki darbeci askeri otoriteler yok olmaya mahkumdur." Mustafa, "Buradan koronavirüs ile meşgul olan uluslararası toplumu göreve davet ediyoruz. Güneyde binlerce sivilin hayatı tehlikede. Acil tedbirler  alınması gerekiyor." diye konuştu.
4. Uluslararası Medya Yansımaları
ALMANYA

DPA: Rusya ve Türkiye iç savaş ülkesi Libya'da bir an önce ateşkes sağlanması konusunda yine ısrarcı. Rusya Dışişleri Bakanlığı perşembe günü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Türk
mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesi sonrası çatışmaları bir an önce durdurulması gerektiğini bildirdi. Ayrıca BM himayesi altında siyasi sürecin yeniden başlaması gerektiğini vurguladı. Krize taraf olanların da sürece dahil edilerek ancak krizin çözülebileceği ve Berlin'deki Libya Konferansında alınan kararların da uygulanması gerektiği belirtildi. Libya'da General Halife Hafter birlikleriyle mücadelede uluslararası alanda tanınan Libya hükümeti pazartesi günü stratejik bir öneme sahip hava üssünü ele geçirmiş ve Hafter'in birliklerini geri itmişti. Ankara başkent Trablus'ta Başbakan Fayez el Sarrac hükümetini desteklerken Hafter Rusya, BAE ve Mısır'dan yardım görüyor. Frankfurter Allgemeine Zeitung: Türkiye’nin Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, uçak seferlerinin başlamasıyla ülkeye yeniden turist akınının yaşanmasını umuyor. Mülakatta, turistlere güvenli bir tatil sunmak için Türkiye'nin hazırlıkları hakkında bilgiler verdi.
RAINER HERMANN: Sayın bakan, rekor bir seviyeye ulaşılarak 2019 yılında 51,7 milyon tatilci Türkiye'yi ziyaret etti. Almanya beş milyonla ikinci büyük gruptu. Korona’nın yaşandığı 2020 yılında
ülkeye ne kadar tatilci gelmesini bekliyorsunuz?
Mehmet Nuri ERSOY (Turizm Bakanı): Covid-19 salgını patlak vermeden önce, 2020 için kendimizi çok daha fazla ziyaretçiye hazırlamıştık. Belirli bir sayı vermek için henüz çok erken. 2020 sezonunu
iyi bitireceğimizi varsayıyorum. Bunun nedeni ise, diğer ülkelerin aksine, Covid 19 krizini başarıyla aştık ve turizmde gerekli önlemleri önceden aldık.
HERMANN: İç hat seferleri bir haziranda, uluslararası uçuşlar ise 15 Haziran'da yeniden başlayacak.
Bu tatil sezonunun başladığının bir tür sinyali mi?
ERSOY: Önceliğimiz uçak seferlerinin yeniden başlatılması ve mümkün olan en kısa sürede tatil hizmetlerinin mümkün kılınması. Uçak seferlerinin başlamasıyla Türkiye'nin tercih edilen ülkelerden biri olacağına inanıyorum. Salgının üstesinden gelen ilk ülkelerden biri olacağımızı tahmin ederek güvenli ve sağlıklı seyahat hazırlıklarını tamamladık.
HERMANN: Tatilcilerin ülkeye girmeden önce bir korona testi yaptırması gerekiyor mu?
ERSOY: Hayır. Tatilcilerden Covid 19 testi istemek yerine, havaalanına varışta bir PCR testi
yapacağız. Sağlık Bakanlığı gerekli hazırlıkları tamamladı. Sertifikasyon programının bir parçası olarak hijyen ve mesafe kuralları ile ilgili daha fazla önlem, konuklara Türkiye'deki tatillerinin her
aşamasında güvenli bir his verecektir.
HERMANN: Bu amaçla havaalanlarının, otellerin ve restoranların uygulamak zorunda olduğu 244 puanlık bir katalog hazırladınız.
ERSOY: Güvenli seyahat için gerekli tüm önlemleri titizlikle ele aldık ve bunları sorumlu bir şekilde  uyguladık. Bu yüzden havaalanları, hava yolu şirketleri, restoranlar ve turizm şirketleri için salgına
karşı bir sertifika programı hazırladık. Sertifika programları 4 Mayıs'ta tamamlandı. Söz konusu önlem planı tatilin tüm aşamalarında uyulması gereken hijyen ve mesafe kurallarını düzenliyor. Progra Mayıs ayında başlıyor. Sertifika alan şirketler haziran ayında yayınlanacak.
HERMANN: Tatilcilerin güvenini kazanmak çok önemli. Bu bağlamda söz konusu uygulama nasıl kontrol edilecek ve bu kuralları ihlal edenler nasıl cezalandırılacak?
ERSOY: Bağımsız kurumlar, söz konusu kurallara uyulup uyulmadığını düzenli olarak takip  edecekler.
HERMANN: Korona'dan önce rezervasyon yaptıranların Türkiye'ye gelmesi sizce yeterli olur mu?
ERSOY: Disiplinli yaklaşımımızla ilgili olumlu geri bildirimler ve iş ortaklarımızın yorumları, hava  trafiğinin yeniden başlamasıyla, rezervasyon rakamlarında Korona krizinden öncekine göre artış yaşanacağını gösteriyor. Turistlerin gelecekleri ülkelerdeki sorumlu makamlara sağlık sistemimizin  kapasitesi ve güvenli bir tatili olanak sağlayacak belgelendirme programının önlemleri hakkında
bilgilendirdik ve her iki tarafta uçak seferlerini başlatma arzusunu dile getirdi. Uçak seferleri  başladıktan sonra faaliyetlerine devam edecek tur operatörleriyle yakın temas halindeyiz.
Değerlendirmelerinizi, talep ve isteklerinizi çok ciddiye alıyoruz.
HERMANN: Bir bölgede enfeksiyon sayısı tekrar artarsa ne olacak?
ERSOY: Türkiye aldığı erken önlemler, iyi altyapıya sahip olması ve kalifiye sağlık çalışanlarından  ötürü Covid-19 ile başarılı bir şekilde mücadele etmiştir. Sağlık Bakanlığı Bilim Konseyi ülkede enfeksiyonların artmasını beklemiyor. Durum beklentilerin aksine değişirse, sağlık sisteminde gerekli  kapasiteler mevcuttur. Türk sağlık sistemi, hastane ve solunum cihazlarının sayısıyla ilgili, mevcut
kapasiteler ve doluluk oranları hakkında bölgelere göre bilgi topladı. Bunu ve mevcut durumu hem kamuoyuna hem de turistlerin gelecekleri ülkelere ilettik.
HERMANN: Türk turizm endüstrisi için zarar ne boyutta?
ERSOY: Salgının sektördeki şirketler üzerindeki olumsuz etkisini olabildiğince düşük tutabilmek için Türk Devleti bir dizi finansal yardım paketi sunmaktadır. Bu yılı kaybedilmiş olarak görmüyoruz.
Aksine, hava trafiği arttığında turizmin yeniden başlayacağını ve sektörün yılın ikinci yarısında hızla toparlanacağını varsayıyorum.
HERMANN: Turizm endüstrisi Türkiye için ne kadar önemli?
ERSOY: Turizm endüstrisinin Gayrisafi Yurt İçi Hâsıla'daki payı artmaktadır. Geçen yıl yüzde
11,3'tü. Önceki yıl yüzde 10,1'di. Turizm, ülkedeki çalışanların yüzde 9,4'ünü istihdam ediyor.
Not: Mehmet Nuri Ersoy, iki yıl önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından parti dışından  kabineye Turizm Bakanı olarak atanmasından önce Türkiye'nin en başarılı turizm girişimcilerinden biriydi. 1968 doğumlu olan Ersoy, İstanbul'daki Alman Okulundan mezun oldu.
Japonya
Jiji Haber Ajansı: Türkiye'nin en büyük şehri olan İstanbul'da 21 Mayıs’ta, Japon ticaret şirketi Sojitz'in Türk şirketleri ile iş birliği içinde inşa ettiği büyük genel hastane "Başakşehir Çam Sakura Şehir Hastanesi"nin resmi açılışını kutlamak için bir tören düzenlendi. Hastanenin yeni tip koronavirüs tedavisinde katkı sağlaması bekleniyor. İstanbul'un Avrupa yakasında bulunan hastane, 2600'ün üzerinde yatak kapasitesiyle Japonya'nın en büyük hastanesi olan Fujita Tıp Üniversitesi Hastanesinden (Toyoake Şehri, Aiçi Vilayeti, 1400'den fazla yatak kapasitesine sahip) büyük olacağı  söyleniyor. Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) yaklaşık 400 yatağa sahip ve Avrupa ülkelerindeki hastanelerle kıyaslandığında da büyük olduğu belirtiliyor. Nisan ayında kısmen açılışı yapılan hastaneye halihazırda yeni korona bulaşmış hastalar kabul ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Mayıs’taki konuşmasında hastanenin adına ilişkin, "Çam bizim ülkemizi, Sakura da Japonya'yı simgeliyor." şeklinde açıkladı ve hastanenin iki ülke arasındaki iş birliğinin bir sonucu olduğunu vurguladı.

İtalya
Agenzia NOVA: Libya'daki durum ve Koronavirüs ile mücadele konuları Türkiye, Almanya, Fransa  ve İngiltere Dışişleri Bakanları arasında videokonferans yoluyla yapılan toplantının merkezindeydi.
Bu, Türk Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir yazılı açıklamada bildirildi. Söz konusu açıklamada toplantının, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron,
İngiltere Başbakanı Boris Johnson ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel arasında 17 Mart'ta yapılan dörtlü toplantının sonuçlarını takip amacıyla düzenlendiği bildirildi.
Ankara'nın Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerine danışma ve eğitim hizmeti sağlamasının  ardından Libya'daki son gelişmeler, ülkenin batısındaki güç dengesini “önemli ölçüde değiştirdi”.
Bunu, Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar açıkladı. Açıklama, Ulusal Mutabakat Hükümeti güçlerinin -daha önce Libya Ulusal Ordusu tarafından kontrol edilen- Batı Libya'daki El Vatiyye Hava Üssünün kontrolünü ele geçirmesinin ardından geldi. Akar basına, “Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri Libya'da büyük bir başarı elde etti.” dedi.
Rusya
TASS: Anadolu Ajansının bildirdiğine göre İstanbul'da Avrupa'nın en büyük yoğun bakım bölümüne  sahip olan hastane perşembe günü hasta kabulüne başladı. Başakşehir Şehir Hastanesi Türkiye ve
Japonya arasındaki dostluğun nişanesi olarak "Çam ve Sakura" şeklinde adlandırıldı. Hastanenin resmi açılış törenine Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Japonya Başbakanı Şinzo Abe katıldı. Abe video yayını konuşmasında, "Japonya için sembolik anlamı olan 'Sakura' adının verildiği hastanenin İstanbullulara iyi bir şekilde hizmet etmesini ümit ediyorum." dedi. Japon Başbakan ayrıcaJapon tarafının yeni tip koronavirüs ile mücadelede Türkiye ile sıkı iş birliğini sürdüreceğini belirtti. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise İstanbul'un adım adım uluslararası meşhur bir sağlık merkezine dönüşmekte olduğunu söyledi. Erdoğan, "Salgın günlerinde dünyanın birçok  ülkesinin sağlık sistemi kriz yaşıyor. Türkiye ve Japonya koronavirüse karşı başarılı mücadele
konusunda örnek ülkelerdir." dedi.

DEĞERLENDİRME
1. Yorum & Analiz

İsrail'in 14 Mayıs 1948'de tarihi Filistin toprakları üzerinde kurulmasıyla zorunlu göçe ve  katliamlara maruz kalan, hâlâ da işgal ve abluka altında bulunan, mülteci konumunda yaşayan  milyonlarca Filistinli dünyanın kanayan yarası olmaya devam etmektedir. Halen 5 milyon  Filistinli çeşitli ülkelerde mülteci statüsünde yaşamaktadır. Uluslararası hukuka göre, işgal  altındaki topraklarda bulunan tüm Yahudi yerleşim birimleri yasa dışı kabul edilmektedir. 400  bin civarı yasadışı Yahudi yerleşimcinin yaşadığı Batı Şeria’da Filistinliler zulme uğramakta, göçe zorlanmaktadır. Yıllardır zulümlerine devam eden, BM tarafından tanınan 1967  sınırlarına dönmeyi reddeden İsrail devleti hukuksuzluklarına devam etmektedir. Mevcutbaşbakanlarının yolsuzluk iddialarının gölgesinde geçen ve 15 ay hükümet kurulamamasıyla
sonuçlanan seçimlerin ardından Yeni İsrail hükümetinin yaptığı ilk iş Batı Şeria topraklarının  yüzde 30 ila 40'ından fazlasını ilhak etme planını yürürlüğe koyacağının deklarasyonu olmuştur. Ayrıca Kudüs'ü tamamen ele geçirme stratejisini benimsemesi ve Mescid-i Aksa'nın simasını değiştirmeye çalışmaları planın diğer kabul edilemez noktalarıdır. Bölge dinamikleri göz önüne alınmadan tasarlanmış sözde “Yüzyılın Anlaşması” ile legal statüye kavuşturulmaya çalışılan işgal girişimi kabul edilemez. İsrail bir an önce ilhak tehditlerinden vazgeçmeli ve iki devletli çözüme yanaşmalıdır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti ilkesel olarak  hep mazlumun yanında olmuştur. Filistin meselesinde de her zaman olduğu gibi mazlum
Filistin halkı ve devletinin yanında olacaktır. 

21-05-2020/CUMHURBAŞKANLIĞI İLETİŞİM BAŞKANLIĞI / ÇANAKKALE BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ