Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul İçin Beklenen Tarihi Açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çamlıca Kulesi Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada KANAL İSTANBUL ile ilgili olarak  önemli açıklamalarda bulundu

Konuşmasının bir bölümünde , İstanbul'un, 81 vilayetin adeta bayrağının dalgalandığı bir şehir olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan nüfusun ve iş gücünün neredeyse beşte birini barındıran kentin milli gelirin üçte birini, ihracatın yarısını, vergi gelirlerinin yarıya yakınını ürettiğini dünyada böylesine eski yerleşime sahip, böylesine çok tarihi mekanı olan, üç büyük devlete başkentlik yapmış, eğitimden turizme böylesine güçlü altyapı inşa etmiş, ekonomiden sanata her alanda küresel düzeyde en üst seviyeye ulaşmış başka bir şehir göremezsiniz. İstanbul böyle bir şehir." ifadelerini kullandı.

Deniziyle, boğazıyla, adalarıyla, ormanlarıyla, tepeleriyle, hisarlarıyla, köprüleriyle, Boğazın altından geçen tünelleriyle, camileriyle İstanbul'un her geçen yıl daha da güzelleşmekte olduğunu belirten Erdoğan, Ayasofya'nın bir yıl önce açıldığını, ardından dün Taksim Camii'ni inşa edip açılışını yaptıklarını, bugün de Çamlıca Kulesi'nin açılışının gerçekleştirildiğini anlattı.

HAZİRAN AYININ SONUNDA !

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugün İstanbul'u daha çok sevmek, daha şevkle ona hizmet etmek için bir sebebe daha sahip olduk. Çamlıca Kulemizi şehrimize kattığı değerle fiziki olarak yerine getirdiği görevlerin çok ötesinde bir misyonla İstanbul'a armağan ediyoruz." diyen  Cumhurbaşkanı Erdoğan Kanal İstanbul için de beklenen  tarihi açıkladı. 

İSTANBUL DAHA BAŞKA GÜZEL OLACAK

"Bitmedi, şimdi inşallah haziran ayının sonunda falan Kanal İstanbul'u şehrimize kazandırmak üzere temelini atıyoruz. Rahatsız olanlar var, olacaklar, varsın olsunlar. Biz bu eserleri İstanbul'umuza, İstanbullu bütün vatandaşlarımıza kazandırdıkça onların onuru, onların bunlardan inanıyorum ki şevk alacağı bir İstanbul...Kanal İstanbul'u İstanbul'a kazandırdığımızda İstanbul'un hem coğrafi hem stratejik hem tabii güzelliği bir kat daha artacaktır. Kanal İstanbul'un üzerinde altı tane köprü göreceksiniz. Bu altı köprüyle adeta Kanal İstanbul'un sağında, solunda 2 şehir inşa edeceğiz. Bu 2 şehirle beraber İstanbul bir başka olacak. Daha başka bir güzel olacak. Ya bunlar nereden çıkardı bunları diyecekler. Kim? O malum tipler. Ama biz yapacağız. Çünkü biz tarihe not düşüyoruz. İki kıtaya yayılmış böyle bir şehirde yaşamakla ülke olarak böyle bir şehre sahip olmakla ne kadar iftihar etsek azdır. Şairlerin her köşesini ayrı bir hissiyatla anlattığı, şarkıların her vasfını aynı bir nameyle dillendirdiği İstanbul'un kıymetini çok iyi bilmeliyiz." 

29-05-2021-