Cumhurbaşkanlığı Adaylığı

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI

2023’te yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçiminde ,erken seçim de bir olasılıktır, cumhurbaşkanı adaylarının medya ve araştırma şirketleri tarafından sürekli gündemde tutulmasının AKP’nin taktiği olduğunu ve bunun gündemden düşürülmesi gerektiğini söylüyor CHP’nin etkili ve yetkili insanları.

Oysa yapılan doğrudur. Araştırma şirketleri olası adayları halka sorarak adayların alacakları oyu ve oranlarını kamuoyuyla paylaşmaktadırlar. Halk da bu aday etrafında giderek çoğalmakta, destek gün gün büyümektedir. Adaylık konusunda su ısınmaktadır. Seçimler yaklaştıkça da su kaynama noktasına gelecektir. Toplumsal bir olaya diyalektik bakış böyle yapılmasını zorunlu kılar.

Millet ittifakının en güçlü iki adayının Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın önlerinin Kılıçdaroğlu tarafından kesilmek istenmesi Genel Başkanın aklında başka adaylar mı var sorusunu akla getiriyor. Ya da ekibinin isteği doğrultusunda kendisi mi aday olmayı düşünüyor.

Anketlere çok güvenen, kendi milletvekili ve belediye başkanı adaylarını anketle belirleyen Kılıçdaroğlu’nun anketlerde en çok oyu alan seçilmeleri neredeyse garanti olan iki belediye başkanını engellemeye çalışmasını akıl almıyor.

Konuyla ilgili açıklamasında dediği gibi Ankara ve İstanbul halkına ne diyeceğiz Belediye Başkanlığını AKP’ye mi vereceğiz, diyor.

Eğer Cumhurbaşkanlığı seçimi bu adayın birisiyle kazanılacaksa Ankara ya da İstanbul halkı bir yıl daha dayanır AKP belediyesine.

Çünkü önemli olan Türkiye Cumhuriyeti ve ulustur.

Ne yazık ki Kılıçdaroğlu Ankara ve İstanbul halkını ve belediyelerini önemsemiş tercihini belediyelerden yana yapmıştır.

Eğer, gazeteci-yazar Celel Eren Celik’in CHP İçeriden Fethedilen Kale kitabında dediği gibi Cumhurbaşkanı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nun aklındaki adaylar Abdullah Gül ile Ali Babacan ise yandı gülüm keten helva. Bırakın CHPlileri İYİ Partililer bile bu adaylara oy vermezler. Kimse de tıpış tıpış sandığa gitmez.

Ne yazık ki ikinci bir Ekmeleddin vakası daha yaşarız.

Özellikle ekibinin isteği doğrultusunda aday olacaksa, ki öyle gözüküyor, adaylığıyla ilgili kamuoyu anketlerinin yaptırılması bunların da paylaşılması gerekir. Aslında araştırma şirketleri cumhurbaşkanlığı adaylığıyla ilgili Kılıçdaroğlu’nu da halka sormaktalar. Motta’nın

ekim ayında yaptığı ankette Kılıçdaroğlu’nun aldığı oy oranı üzerinde çalışılıyor gerekçesiyle oy oranı açıklanmamıştır. Yani bir belirsizlik söz konusudur.

Son olarak şunu söyleyebiliriz ki oyu artan; ancak kazanma riski taşıyan Kılıçdaroğlu’nun adaylığı ile seçimi kesin alacak iki belediye başkanının adaylığı...

Umarız ki Genel Başkan anketlere ve halkın sesine kulak verir...

GÜLTEKİN MUTLU/Bandırma,15.11.2021