Dark Web Nedir ?

Dark web internetin arama motorları tarafından görüntülenemeyen, gizli bir internet topluluğu parçasıdır. Dark web’e giriş yapmak aslında illegal değildir fakat illegal olan aktiviteler için dark web’i kullanmak tabii ki de yasal değildir. Dark web, gerekli araçları kullanmadığınız takdirde tamamen anonim değildir.
Dark web’de verileriniz kaça satılıyor?

ExpressVPN’in dark web araştırmasına göre, dark web’de en pahalıya satılan ürün sahte pasaportlar olurken oturum açma bilgileri 20-30$ gibi bir fiyata satılırken kripto hesap bilgileri 600$’a kadar alıcı buluyor.
Dark Web’e Nasıl Ulaşılır?

Dark web şifreleme yoluyla iletişimi gizli tutarak ve çevrimiçi içeriği birden çok web sunucusu üzerinden yönlendirerek anonimlik sağlamak üzere tasarlanmıştır. Dark web, webin internetteki arama motorları
tarafından görülemeyen bir parçasıdır ve erişilmesi için Tor adlı özel bir tarayıcının kullanılmasını gerektirir.

Dark Web genellikle suç faaliyetleri için anarşik bir forum olarak tasvir edilse de bu tam olarak doğru değil. Dark net web üzerinde suistimal edilebilecek veya takdir edilebilecek anonim bir alandır.

Dark Web’e erişmenin en hızlı yolu trafiğinizi Tor ağı üzerinden yönlendirecek ve karanlık ağa erişmenizi sağlayacak Tor tarayıcıyı indirip yüklemektir. Tor'da Dark Web’deki onion alanları da dahil olmak üzere ziyaret etmek istediğiniz herhangi bir URL'yi yazabilirsiniz.
Dark Web’in Tarihi

Dark Web’in başlangıcı 2000 yılında Freenet'in piyasaya sürülmesi olarak kabul edilir. İskoçya'daki Edinburgh Üniversitesi'nde öğrenci olan Clarke'ın tez projesi olan Freenet, anonim olarak iletişim kurmanın, dosya alışverişinde bulunmanın ve çevrimiçi etkileşimde bulunmanın bir yolu olarak tasarlandı.

2002 yılında, ABD Donanma Araştırma Laboratuvarı tarafından desteklenen araştırmacılar Tor ağını kurup piyasaya sürdüğünde Dark Web önemli ölçüde büyüdü. Tor ağı dünyanın dört bir yanındaki siyasi muhalifler ve Amerikan istihbarat görevlileri için güvenli iletişim kanalları açmak için oluşturuldu.

Daha sonra, Tor'un temel kodu ücretsiz bir lisans altında yayınlandı ve Tor Projesi adlı kar amacı gütmeyen bir kuruluş kuruldu. 2008'de herkesin karanlık ağa girmesini kolaylaştıran Tor Tarayıcı piyasaya sürüldü.

Dark Web İle Deep Web Arasındaki Fark Nedir?

Deep web oturum açma sayfaları ve ödeme portalları gibi arama motorları tarafından dizine eklenmeyen web sayfaları ve web sitelerini ifade etmektedir. Dark Web ise aksine yalnızca özel yazılım ve tekniklerle erişilebilen çevrimiçi ağlar olan darknets üzerinde yapılandırılmamaktadır.

Deep web, ödeme duvarlarının, kimlik doğrulama formlarının, oturum açma bilgilerinin veya parolaların arkasında yaşayan herhangi bir içerikten oluşur. Ortalama bir kişinin internette eriştiği içeriğin çoğu derin ağın parçasıdır: çevrimiçi bankacılık hesapları, e-posta, özel sosyal medya hesapları ve abonelik hizmetleri gibi.

Dark Web Hizmetleri ve Araçları

Dark web’de gezinmek normal web tarayıcıda gezinmek kadar kolay değildir ancak yolculuğunuzu planlamak için kullanabileceğiniz bazı araçlar bulunmaktadır. Reddit gibi Dark Web arama motorları ve forumları, güvenli Dark Web siteleri bulmanıza yardımcı olabilir ve onları ziyaret etmek için bir Dark Web tarayıcısı kullanmanız gerekir.

Dark Web Tarayıcıları

Standart olarak kullanılan Dark Web tarayıcısı tarayıcı trafiğinizi Tor ağı üzerinden yönlendiren Tor Tarayıcıdır. Tarayıcı trafiğiniz Tor'dan geçerken şifrelenir ve düğüm olarak bilinen en az üç geçiş noktası arasında gidip gelir. Bu şifreleme verilerin kaynağının ve IP adreslerinin gizlenmesine yardımcı olur. Sonuç olarak Tor Tarayıcı normal bir web tarayıcısından çok daha yavaş hareket etmektedir.

Dark Web Arama Motorları

Surface web arama motorları Dark Web'e erişemez, ancak özel Dark Web arama motorları aradığınızı bulmanıza yardımcı olabilir. Sıklıkla kullanılan Dark Web arama motorları arasında Not Evil, DuckDuckGo Torch, Haystack ve Ahmia bulunur.

Alt dizin r/deepweb, daha deneyimli kullanıcılara istediğiniz içerik için Dark Web ve deep web'de nasıl arama yapacaklarını sormak için iyi bir başlangıç noktasıdır. Son olarak, The Hidden Wiki, karanlık web bağlantılarından oluşan bir koleksiyondur. Ancak bağlantılar çalışmayabilir ve tehlikeli web sitelerine yönlendirebilir.

25-05-2023