Denizüstü Rüzgar Enerjisi İçin Devlet ve Özel Sektör İşbirliği Öneriliyor.

Türkiye’nin elektrik enerjisi arzının % 12,50’sini sağlayan Güney Marmara Bölgesi’nin yenilenebilir enerjide kurulu kapasitesi 3 GW seviyesine yaklaşmaktadır. Yenilenebilir enerji üretiminde sağlanan bu önemli atılımın, önümüzdeki dönemde Bölge’nin önüne yeni fırsatlar çıkaracağı öngörülmektedir. Özellikle Türk sanayisinin ilk hidrojen girişiminin hayata geçirildiği Güney Marmara, yenilenebilir kaynak avantajını yeşil hidrojen ve türevlerinin üretiminde kullanarak bu alanda önemli bir üs konumuna gelmeyi amaçlamaktadır. Bulunduğu lokasyon itibariyle Avrupa’ya açılan en kritik kapılardan biri olan Bölge, yaklaşık 1000 km’lik deniz kıyısını planlı ve verimli bir şekilde kullanmalıdır. Bu bağlamda; Güney Marmara Kalkınma Ajansı, TR22 Bölgesi’nin lider konumda olduğu karada kurulu rüzgar enerjisi kapasitesine, Türkiye’nin deniz-üstünde kurulacak ilk yenilenebilir enerji santrallerini de eklemek için çalışmalarına devam etmektedir.

Denizüstü rüzgar enerjisi alanında Güney Marmara özelinde yapılan çalışmaların, bölgedeki limanların ve Türkiye’de deniz-üstü rüzgar enerjisi ile ilgili ihtiyaçların her yönüyle değerlendirileceği “Güney Marmara Denizüstü Rüzgar Enerjisi Online Semineri” 24 Mayıs 2022 tarihinde Gerçekleştirilecek.

online seminer için kayıt linki.

Kayıt Formu: https://www.gmka.gov.tr/seminer-kayit-formu

Program Akışı: https://www.gmka.gov.tr/dokumanlar/diger/Guney-Marmara-Denizustu-Ruzgar-Enerjisi-Programi.pdf

24 Mayıs 2022 tarihinde saat 14:00'da gerçekleşecek Güney Marmara Denizüstü Rüzgar Enerjisi Online Semineri için aynı zamanda youtube kanalımız olan GMKA TV üzerinden de canlı yayınlanacaktır.

11-05-2022/edit : MEHMET LEVENTOĞLU