Dodurga Belde Seçimi ve CHP

DODURGA BELDESİ SEÇİMİ ve CHP

Çankırı’nın Orta İlçesinin Dodurga Beldesinde 3 Haziran Pazar gününde yapılan Belediye Başkanlığı seçimi Millet ittifakını oluşturan Altılı masa için ne anlam taşıyordu?

Önce şunu sormak gerekir. CHP, İYİ Parti , Gelecek Partisi bu seçime niçin katılmadı?

DEVA, Saadet Partisi ve Adalet Partisi ise niçin katıldı?

Altılı masa sürekli erken seçim çağrısı yaparken, bu masayı oluşturan iki büyük ortak, seçimi niye pas geçti? Seçimi kazanamayacaklarını önceden bildikleri için AKP’ye bir zafer hikayesi yazdırmamak için olabilir mi?

Ya da seçim yenilgisinin seçmende yaratacağı moral bozukluğunu engellemek için mi? Ya da küçük bir belde olduğu için önemsemediler mi? Konuyla ilgili sorular çoğaltılabilir. Ancak görünen o ki Altılı masayı oluşturan partilerde ortak bir tutum ve davranış yok. Bir dağınıklık söz konusu.

*

Demokrasinin en temel göstergesi olan seçime katılmamanın gerekçesi ne olursa olsun bunun kabul edilebilir bir tarafı yoktur.

2019 Belediye Başkanlığı seçimlerinde Çankırı’da MHP, Dodurga’nın bağlı olduğu Orta ilçesinde de AKP birinci parti olmuştur. 2018 Milletvekilliği seçimlerinde AKP yüzde 79,03 oy oranıyla 69,669 oy alarak birinci, MHP ise 19,73 oy oranıyla 23,285 oy alarak ikinci parti olmuştur. Ancak AKP ve MHP’nin oyları 2015 seçimlerine göre düşüşe geçmiştir. Bu düşüş de sürüyor.

2022’de Orta İlçesine bağlı Dodurga’da AKP oy oranını 87,2’ye oyunu ise 955’e yükseltmiştir. Bunun nedeni de seçimlere iki büyük partinin katılmayışı olsa gerektir. Tabi bunun yanında yine devletin bakanları ve kaynakları da Dodurga’ya akıtılmıştır.

*

Burada üzerinde durulması gereken konu beldenin büyüklüğü, seçmen sayısını azlığı değil, özellikle de CHP’nin yapacağı seçim çalışması sırasında kendi politikalarını halka anlatma fırsatını kaçırmış olmasıdır. Aynı zamanda seçmenle yüzyüze gelerek AKP eleştirilerini bir üst boyuta taşıma olanağından yoksun kalışıdır.

Düşünebiliyor musunuz, iktidara aday bir parti seçimde yok. Adayı yok, afişi yok, çalışması yok. 2018’de ve 2019’da CHP’ye oy vermiş seçmen ve partilileri ne duruma düşürdüğünüzü bir düşünün.

Yarın 2023’te yapılacak olan genel seçimlerde de mi gitmeyeceksiniz Dodurga’ya? Gittiğinizde size sormayacaklar mı sanıyorsunuz. Bir yıl önce niye gelmediniz diye.

AKP ve MHP’nin güçlü olduğu İç Anadolu’daki etkinliğini ve gücünü böyle mi kıracaksınız?

Bu soruların yanıtı belli. Elbettteki hayır. Tam aksine o şehirlere, ilçelere, beldelere daha çok gidecek; kendinizi anlatacaksınız.

*

Burada bir şeyi bir kez daha belirtmek istiyorum. Cumhuriyet tarihinin en ağır ekonomik, sosyal krizini yaşatan AKP’nin oy kaybına uğramasından daha doğal bir şey olamaz. Fakat yoksulluk, açlık gerici iktidarların gidişi için tek başına yeterli değildir. Afrika’da ve Asya’da açlığın ve kıtlığın egemen olduğu birçok ülkede gerici diktatörler iş başında.

Yoksul ve aç halkın tepkisini bilince dönüştürecek ve halkı kendi çatısı altında örgütleyecek bir parti olmadan gericiler iktidarda kalmayı sürdürürler.

Bizde olan da budur. CHP henüz halkı örgütleme işinde üstüne düşen görevi  başaramadı.

Görünen o ki;  işimiz zor.

Gültekin MUTLU / Bandırma 06.07.2022