Dr. Selim Panç Deprem Bölgesinde Yaşadıklarını Anlattı

Dr. Selim Panç "Deprem bölgesindeki tablo televizyonlarda izlediğimizden çok daha ağır .Gerekli tedbirler biran önce alınmalı yoksa hayatta kalan insanlarımızı salgın hastalıklardan kaybedeceğiz."

Bandırma önceki CHP İlçe Başkanı Kardiyolog Dr. Selim Panç merkezi Kahramanmaraş olan ve 10 ili etkileyen büyük deprem felaketi sonrasında Adıyaman Besni Devlet Hastanesi’nden görev almak üzere gittiği deprem bölgesinden döndü.

Bölgede görev yapan yüzden fazla hekim arkadaşımı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını belirten Dr. Selim Panç, “Hipokrat yemini etmiş biz hekimlerin, hiçbir ayırım yapmadan bize ihtiyaç duyan her insanın acısını dindirmek için koşmak durumunda olduklarını” söyledi..

Kardiyolog Dr. Selim Panç yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Afet bölgesinde görev yapan hekim arkadaşlarımın yeterli sayıda doktor olmadığına dair çağrısı üzerine Adıyaman Besni Devlet Hastanesinden görev almak üzere vakit kaybetmeden deprem bölgesine gittim.  Bu hastanede görev yapan mevcut kardiyolog arkadaşımız depremden etkilendiği için kardiyolog eksikliği vardı. Burada çalışarak, çok depremzede insanımıza dokunarak yaralarını sarmaya çalıştık. Bulunduğum hastanede sadece acil servisin olduğu bina kullanılabilir durumdaydı. Hastaları burada öncül tedaviyi yaparak, sevk edilmesi gereken hastaları Gaziantep , Diyarbakır, Şanlıurfa gibi depremden az etkilenen hastanelere sevk ettik. Deprem bölgesindeki tablo televizyonlarda izlediğimizden çok daha ağır. Can kaybı açıklanan resmi rakamların kat kat üzerinde olduğunu düşünüyorum. Çok acı tablolar gördüm. Annesini babasını kaybetmiş küçük çocuklar, sevdikleri tamamen kaybolmuş aileler oldu. Elektrik, doğalgaz ve su yoktu. İnsanlara devletin sunduğu imkânlar çok yetersizdi. Devlet babalığını gösterememişti. Koordinasyon yoktu. Fakat Türkiye’nin her yerinden gelen yardımlar vardı. Bu da bizi millet olarak ne kadar birbirimize bağlı, fedakâr ve yardımsever olduğumuzu gösterdi. Şimdi en büyük sorun içme sularının olmaması, ısınma ve barınma problemlerinin olmasından dolayı, ishal ve bronşite bağlı halk sağlığı sorunlarının başlaması: Gerekli tedbirler biran önce alınmalı yoksa hayatta kalan insanlarımızı salgın hastalıklardan kaybedeceğiz. Bütün bu yaşanan felaketteki acıları da millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde saracağız. Milletimizin başı sağ olsun” Erdem ÖZCAN/ 16-02-2023