Düzce Depremi Yaraları Sarılıyor.

AFAD verilerine göre merkez üssü Düzce Gölyaka olan 5,9 büyüklüğündeki deprem, sabaha karşı 4:08'de, 6,81 kilometre derinlikte gerçekleşti. Bazı binalarda çatlaklar oluştu. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü ekiplerin incelemelerinin sürdüğünü belirtirken; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AFAD ve 112 ekiplerine ulaşan bir can kaybı bilgisi olmadığını paylaştı. Bu bilgi 2 ölüm vakası ile revize edildi.
İTÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ziyadin Çakır; depremin gerçekleştiği fay hattının, büyüklüğü 6 üzerinde bir deprem üretecek potansiyelinin bulunmadığını ifade ederek İstanbul depremini tetiklemeyeceğini belirtti ve vatandaşlara çatlak olan evlerden uzak durmalarını tavsiye etti.

GÜNÜN DİĞER GELİŞMELERİ

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) kasım ayında tüketici güven endeksinin %0,6 artışla 72,6'ya yükseldiğini duyurdu. Böylece endeks, 2022 yılının zirvesini kaydetmiş oldu.

Nedir? Tüketici güven endeksi, tüketicilerin mevcut ve gelecek ekonomik duruma ilişkin beklentilerini temsil eden 200 puanlı bir endekstir. Endekste 100 puanın üzerindeki değerler tüketici güveninde iyimserliğe işaret ederken 100 puanın altındaki değerler de kötümserliğe işaret eder.
• Hazine ve Maliye Bakanlığı, Suudi Arabistan'ın TCMB bünyesinde 5 milyar dolarlık mevduat hesabı açması konusundaki görüşmelerde nihai aşamaya gelindiğini doğruladı.

Bir adım geriden: Reuters'a konuşan bir Suudi Arabistan Maliye Bakanlığı sözcüsü, "TCMB'ye 5 milyar ABD doları tutarında bir mevduat yatırmak için son görüşmeleri yapıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.
• Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), Dünya Ekonomik Görünümü raporunda, küresel ekonominin 2022 yılında %3,1, 2023 yılında ise %2,2 büyüyeceği öngörüsünde bulundu.

Gelişmiş ülkeler: Raporda ABD için büyüme beklentisi 0,3 puan artışla %1,8 seviyesine çıkarılırken 2023 beklentisi ise %0,5 olarak açıklandı. Avro Bölgesi 2022 yılı tahmini %3,3 olurken 2023 yılı tahmini ise %0,4 oldu. Birleşik Krallık ekonomisinin ise bu yıl %4,4 büyüyeceği öngörülürken gelecek yıl %0,4 daralması bekleniyor.
Türkiye: OECD'nin Türkiye ekonomisi için 2022 yılı büyüme tahmini %5,3 olarak açıklanırken 2023 yılı beklentisi %3 oldu. 2022 yıl sonu enflasyon tahmini ise %73,2 olarak açıklandı.
• Almanya'da 1 Mart 2023 tarihinde yürürlüğe girecek bir düzenleme ile şirketler ve konutlar için elektrik fiyatına üst sınır getirileceği açıklandı. Düzenlemenin 54 milyar avroya mâl olması ve enerji şirketlerinin aşırı kârlarına getirilecek vergiler ile finanse edilmesi planlanıyor.

• Avrupa Komisyonu, gelecek ay vadeli doğal gaz kontratlarına tavan fiyat sınırı getirme teklifinde bulundu. Komisyonun teklifte bulunduğu tavan fiyat ise megavatsaat başına 275 avro oldu.

• Rusya merkezli enerji şirketi Gazprom, 28 Kasım tarihinde Moldova'ya gönderilen doğal gazın bir kısmının Ukrayna'da kaldığının tespit edildiğini, bu durumun devam etmesi hâlinde Ukrayna üzerinden doğal gaz sevkiyatlarının azaltılacağını açıkladı.

Arka plan: Gazprom, Ukrayna'nın işgalinin başlamasının ardından Avrupa'ya giden doğal gazın üçte birinin geçtiği Ukrayna'daki Sohranivka dağıtım noktasına doğal gaz gönderimini durdurmuştu. Sevkiyat, yine Ukrayna'da yer alan Suca noktasından devam ediyor.
İŞ DÜNYASI
  
• Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alpaslan Bayraktar, yeni bir nükleer enerji projesi için Güney Kore merkezli bir şirket, Çin hükümeti ve ABD merkezli Rolls Royce ve NuScale gibi şirketlerle görüşmelere başladıklarını açıkladı.

• Avrupa Parlamentosu, Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerde 250'den fazla çalışana sahip şirketlerde, yöneticilerin en az %33'ünün kadınlardan oluşmasını gerektiren yasa teklifini kabul etti. Buna göre şirketler, yılda 1 kez cinsiyet temsili hakkında yetkili makamlara bilgi sağlayacak ve hedeflerine nasıl ulaşmayı planladıklarını bildirecek. Haziran 2026'ya kadar uygulamayı hayata geçiremeyen şirketlere para cezası da dahil olmak üzere çeşitli cezalar verilecek.

• Shell, petrol ve doğal gaz şirketlerine uygulanan vergiyi artırma kararının ardından önümüzdeki 10 yılda Birleşik Krallık'ta yaklaşık 25 milyar sterlin yatırım yapma planlarını değerlendireceğini bildirdi. Şirketin Birleşik Krallık ülke başkanı David Bunch "Daha fazla vergi ödediğinizde cebinizde daha az harcanabilir geliriniz olur ve daha az yatırım yaparsınız." ifadelerini kullandı.

Bir adım geriden: Birleşik Krallık Maliye Bakanı Jeremy Hunt, geçtiğimiz hafta artan enerji fiyatları nedeniyle petrol ve doğal gaz üreticilerine uygulanan vergiyi %25'ten %35'e yükseltmeyi planladıklarını açıklamıştı.
• Mazda, elektrikli araç (EV) üretimi için 10,6 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını açıkladı. Batarya üretmeyi de değerlendirdiğini aktaran şirket, 2030'a kadar EV'lerin küresel satışlardan almasını hedeflediği payı %25'ten %40'a yükseltti.

• QatarEnergy, Çin merkezli enerji şirketi Sinopec'e sıvılaştırılmış doğal gaz tedarik etmek için 27 yıllık bir anlaşma imzaladı. Bunun, şu ana kadarki en uzun vadeli LNG anlaşması olduğu aktarıldı.

POLİTİKA
     
• Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep'teki saldırıların ardından, "Irak ve Suriye sınırlarımızın bir kısmında güvenlik çizgisini olması gereken yere zaten çektik. Hâlen sınırlarımıza ve vatandaşlarımıza saldırıların devam ettiği yerlerde de bu çizgiyi olması gereken yere kadar çekmemize kimse mani de olamaz, karşı da çıkamaz." açıklamasında bulundu. 

Kara harekatı sinyali: Erdoğan, "İnşallah en kısa sürede tankımızla, askerimizle birlikte hepsinin kökünü kazıyacağız, bunu da böyle bilin" dedi. Cumhurbaşkanı'nın ifadeleri "Pençe-Kılıç hava harekatının ardından bir kara harekatı yapılacağı sinyali" olarak yorumlandı.
Kremlin'den açıklama: Sınır ötesi harekatına ilişkin "Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlama konusundaki endişelerini anlıyor ve buna saygı duyuyoruz. Bu Türkiye'nin meşru hakkıdır" diyen Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov "Aynı zamanda tüm taraflara genel durumun istikrarını bozacak adımlardan kaçınma çağrısı yapıyoruz" açıklamasında bulundu.
ABD'den açıklama: ABD Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "ABD, Suriye ve Türkiye'de meydana gelen sivil can kayıpları dolayısıyla samimi taziyelerini ifade eder. Irak'ın egemenliğini ihlal eden her türlü koordinasyonsuz askerî eyleme karşı çıkmaya da devam ediyoruz." ifadelerine yer verdi.
Almanya'dan uyarı: Almanya Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye'nin Irak ve Suriye'ye düzenlediği sınır ötesi operasyonlara ilişkin "orantılı hareket etme" ve "uluslararası hukuka saygı gösterme" çağrısında bulundu.
• MHP lideri Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah es-Sisi ile el sıkışmasını "doğru bir temas" olarak değerlendirdi. Bahçeli, " Bununla birlikte da kalınmamalı, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esad ile de görüşme vasatı açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade inşa etmelidir." dedi.

• ABD Dışişleri Bakanlığı, Kosova ile Sırbistan arasında araç plakaları konusunda yaşanan anlaşmazlığın çözüme kavuşturulamamasına ilişkin açıklamada bulundu. Açıklamada "ABD, Kosova ve Sırbistan liderlerinin Kosova'daki mevcut krize bir çözüm konusunda AB Yüksek Temsilcisi Borrell ile mutabakata varmamalarından dolayı hayal kırıklığına uğradı.” ifadeleri kullanıldı. ABD, barışı tehlikeye atmamak için taraflara taviz verme çağrısında bulundu.

Ne olmuştu? Kosova'da yürürlüğe giren yasayla ülkede yaşayan her bireyin buraya bağlı bir kimlik kartı ve araç plakası olması zorunlu hâle getirilmişti. Konuya ilişkin Sırbistan ve Kosova liderleri ile AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell arasında yapılan toplantıda taraflar uzlaşmaya varamamış ve AB "gerginliğin ve şiddetin tırmandırılmaması" yönünde uyarıda bulunmuştu.
• ABD ve Çin Halk Cumhuriyeti'nin savunma bakanları Kamboçya'da bir araya geldi. Görüşmede Çin Savunma Bakanı Wei Fenghe, "Tayvan konusunun çözümü Çin halkının meselesidir, hiçbir dış gücün müdahale etme hakkı yoktur" dedi. Fenghe, ABD'den mevkidaşına Tayvan'ın aşılmaması gereken bir "kırmızı çizgi" olduğunu söyledi.

• Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya ordusunun enerji altyapısını hedef alan saldırıları nedeniyle Kiev başta olmak üzere Sumy, Odessa, Ternopil, Çerkası ve Vinnitsya bölgelerinde "ağır elektrik sorunlarının" meydana geldiğini belirtti. 

• İran merkezli Tasnim haber ajansı, İran Devrim Muhafızları'nın, Kuzey Irak'ta bulunan bir askerî üsse füze ve drone saldırısı düzenlediğini bildirdi. İran yönetimi üssün "ayrılıkçı teröristlere" ait olduğunu iddia etti.

TEKNOLOJİ & STARTUP
 
• Candy Crush benzeri oyunlar geliştiren İstanbul merkezli oyun girişimi Ace Games, İsrail merkezli oyun stüdyosu Playtika'dan 25 milyon dolar yatırım aldı. Girişim, yatırımı yeni oyunlar geliştirmek ve Fiona's Farm isimli oyununun küresel lansmanını gerçekleştirmek için kullanacak.

• FTX'in yeniden yapılandırılmasına ilişkin danışmanlar tarafından sunulan bir mahkeme dosyasına göre, kripto para borsasının toplam 1,24 milyar dolar nakit bakiyesi bulunuyor. FTX'e danışmanlık yapan Alvarez & Marshal'dan Edgar Mosley, bu miktarın tahmin edilenden "önemli ölçüde yüksek" olduğunu ifade etti.

Bir adım geriden: FTX'in en büyük 10 alacaklısına yaklaşık 1,45 milyar dolar; en büyük 50 alacaklısına ise yaklaşık 3,1 milyar dolar borcu bulunduğu açıklanmıştı.
• Birleşik Krallık'ta Rekabet ve Piyasalar Otoritesi (CMA), mobil cihazlardaki işletim sistemleri, uygulama mağazaları ve internet tarayıcıları üzerinde "hâkimiyet kurdukları" iddiasıyla Google ve Apple hakkında detaylı soruşturma başlattığını açıkladı.  

Öte yandan: CMA, Apple'ın App Store aracılığıyla bulut oyun hizmetlerinin dağıtımına engel olup olmadığını da inceleyeceğini belirtti. ABD'de 2020 yılında Epic Games, Apple'a pazardaki tekelciliği ve ödeme engeli nedeniyle dava açmış; dava, App Store dışında ödeme kabul etme kararı ile Epic Games, tekecilik iddiasının reddiyle ise Apple lehine sonuçlanmıştı.
• NASA, Artemis I görevi kapsamında uzaya fırlatılan Orion uzay aracının, görevin önemli adımlarından biri olan "Ay uçuşu"nu başarıyla tamamladığını duyurdu. Tahrik sistemi için kritik bir test olduğu belirtilen uçuş sırasında Orion'ın Ay yüzeyine 81 mil kadar yaklaştığı aktarıldı.

SPOR

 Manchester United, Cristiano Ronaldo'nun sözleşmesinin karşılıklı olarak feshedildiğini açıkladı.

2022 FIFA Dünya Kupası'ndaki karşılaşmalarda Suudi Arabistan, Arjantin'i 2-1 yenerken; Danimarka ile Tunus 0-0 ile berabere kaldı; Fransa, Avustralya'yı 4-1 mağlup etti.

 EuroLeague'in 9. haftasında Fenerbahçe Beko, Monaco'yu 96-93; Anadolu Efes, Olimpia Milano'yu 80-51 mağlup etti.  

Öte yandan: FIBA Şampiyonlar Ligi'nde 4. hafta maçında TOFAŞ, Strasbourg'a 75-79 yenildi.
Polonya'da düzenlenen Kısa Kulvar Sürat Pateni Challenge Serisi 1 yarışmasında millî sporcu Muhammed Bozdağ, gümüş madalya aldı.

23-11-2022/kaynak : Aposto Gündem