Edremit'te suç şebekesi genç kızın ihbarıyla çökertildi

Balıkesir'deki suç şebekesi genç kızın ihbarıyla çökertildi.
Balıkesir'de 18 yaşındaki bir kızın, suç şebekesi tarafından kaçırılıp işkence ve cinsel istismara maruz kaldığı iddiası ihbarı üzerine operasyon gerçekleştirildi.. Esnafı haraca bağlayan, haracı ödemeyen mağdurlara ve başka kadınlara da çiftlik evinde işkence yaptığı belirlenen çeteye düzenlenen operasyonda  Çete lideri olduğu öne sürülen Mehmet Salih Turanlı ile Ahmet Hicri Turanlı tutuklanırken 3 kişi adli kontrolle serbest bırakıldı.

Balıkesir Edremit’te, kaçırıp işkence ve tecavüz ettikleri genç kızın ihbarıyla yakalanan çetenin, esnafı haraca bağladığı, kadınları uyuşturucu batağına sürükleyerek pavyona sattığı ortaya çıktı. Genç kız çete lideri Turanlı’yı sırtındaki dövmeden teşhis etti.

İddialara göre Balıkesir Edremit'te  18 yaşındaki genç kızı 'polis muhbirisin' diyerek kaçıran ve bir çiftlik evinde bir ay boyunca tecavüz ederek parmaklarını kesen işkence eden çetenin  Edremit ilçesinde esnafı korkutarak haraca bağlayan ve 'Ejderha Çetesi' olarak nam salan 14 kişilik şebeke ile liderini, dehşeti yaşayan G.A, çete lideri Mehmet Salih Turanlı'nın sırtındaki ejderha dövmesinden teşhis etti. Polis çete üyelerini yakalamasının ardından 6 genç kız ve Edremitli 9 esnaf da şikayetçi oldu. Çetenin genç kızları uyuşturucu ağına düşürdükten sonra kırsal bölgelerde bulunan pavyonlara sattıkları ortaya çıktı.

 Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler şebekeyi teknik ve fiziki takibe aldı. Grup liderinin Akçay'da yaşayan aslen Siverekli Mehmet Salih Turanlı olduğu tespit edilirken, onun talimatlarıyla hareket ettiği ileri sürülen örgüt üyelerinin, esnafları kaçırarak çiftlik evine götürdükleri, elektro şok cihazı ile işkence yaptıkları, acıya dayanamayan onlarca esnafın mağazalarını gruba devretmek zorunda kaldığı belirlendi. Balıkesir ve Edremit KOM Şube Müdürlüğü'ne bağlı ekipler, örgüt üyelerinin kaldığı Edremit Çıkrıkçı köyündeki çiftlik evine düzenledikleri baskında cephanelikle karşılaştı. Operasyonda özel bölmelere saklanmış 14 tabanca, 21 şarjör, 217 tabanca fişeği, 17.2 gr esrar, 13 gram metamfetamin, 15 Sentetik Ecza Hap, 6 tüfek, 74 tüfek kartuşu ve çok sayıda cep telefonu ve sim kartı ele geçirildi. Örgüt lideri Turanlı ve 14 kişi ev ve işyerlerinde gözaltına alındı.

Şüpheliler, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Savcılıktaki ifadelerinin ardından mahkemeye çıkarılan şüphelilerden çete lideri Mehmet Salih Turanlı ile Ahmet Hicri Turanlı, M.F. ve Ç.D. tutuklanırken, M.N.T., E.T. ve S.Y. ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

19-12-2022/