ekşi mandalina

EKŞİ MANDALİNA

 

Ekim ne yaa!! 

Şu ekim ayına ,Allah ne verdiyse ağız burun dalasım var..Ne menem bir ay'sa..

Karpuzlar bitmiş oluyor kesemiyorsun ,mandalinalar daha tam olmamış ,şöyle pijamanı çekip ayaklarını uzatarak keyifle soyup yiyemiyorsun.

Hadi Kasım ayına sempatim var .Eniştemden dolayı !

Eniştemin adı da Kasım,o yüzden benden torpilli Kasım ayı. Enişte falan olunca çok fazla girmemek lazım mevzuya tabii.

*

Aralık desen ,Ocak ayının öncüsü .Bir çırpıda geçip gidiveriyor yeni yılı beklemenin heyecanıyla.

Genelde kızlarımızın diyete başlamaya ,erkeklerimizinde cigarayı bırakmaya karar verdikleri aydır.Zararsız kendi halinde bir kardeşimizdir Aralık.

*

Ocak ayı, noel (!) krismıs ( !) yılbaşı memur zammı derken cümbüşlü bir aydır.Gerçi maaş zamları ,tenis topu ve kalorifer brülörüne endeksli memur taifesi tarafından kulakları epey çinlatılsa da Ocak ayı da candan ,samimi bi abimizdir .

*

Şubat cüce müce olsa da ,sevimlidir kerata.Hele sevgililere yaptığı kıyak nedeniyle ,yanağından makas alası geliyor  insanın Şubat'tan .Koskoca bir yıl sabırla bekleyen nice koçyiğit yurdum delikanlısı, kalpli yastıkları karşılığında mutlu sona erişmektedirler,Şubat'ın çöpçatanlığında. Cemreleriyle falan sempatiktir, Şubat biladerimiz.

*

Mart ayı ; biraz duracaz orda...Ceketi ilikleyip ayağa kalkıp bahsedeceğiz Mart abi'den.Ağır ve psiko bir ağbimizdir Mart.Sağı solu hiç belli olmaz.Evde çekirdeksiz sulu mandalinanı soyup keyif yaparken "bilader bi bakarmısın ,bi şey diycem " diye kapıya çağırır.Çıkarsın saf saf "Buyur abi diye .Ne olduğunu anlamadan dalıvermiş sana kazma kürek. Pis bir huyu var bir de  bunun.Vergi falan ayaklarına haraç kesip durur.Psiko bir abimizdir yani. Allah'tan kedi sever bir abi de, biraz da  da olsa sempati duyuyor insan, Mart Abi'ye karşı.

*

Nisan Abla ya gelince !Ciltlerce kalın kalın kitaplar yazılır hakkında gönül yaylasını gevşeten. Cıvıl cıvıl  gelinlik  kız  gibidir Nisan.Her yer tüm mahlükat kıpır kıpırdır. Öyle bir enerji verir ki ,çiçeğinden böceğine kadar .Eşeyli olsun eşeysiz olsun üreyesi gelir  herkesin. İyi bir ablamızdır Nisan ayı da.

*

Mayıs'tan itibaren Haziran Temmuz Ağustos mahallenin haylaz çocuklarıdır.Bu manyaklar kafadan torpillidirler."Ooolum gidin yatın kaytarın çalışmayın" zihniyetleriyle aylak ve ehli keyiftirler.Bol kirazlı şeftalili, karpuzlu ve güzel degaje kızlarıyla hiç sıkmazlar insanı.Sıkı kanka olursan yaşatırlar seni.

*

Eylül'e gelince, genelde yalnız takılan romantik,hüzünlü  ve cool bir arkadaştır.Sararan ve düşen yapraklar nedeniyle, buna yazılan şiirlerin ,bestelenen  şarkıların haddi hesabı yoktur. Bütün yurdum kızlarının bu Eylül'e hasta olmasına  biraz bozulsam da ;zararsız bir arkadaştır.Her ne kadar burjuva ve burnu kalkık görünse de ,arkadaş olduğunuzda, hiç te mülkiyetçi olmadığını, tersine paylaşımcı olduğunu anlarsınız.Romantizmi ve hüznü yakalarsanız.iyi sevgili yapar size . Bereketli bir aydır Eylül Şubat 'a hazırlık için.

*

Ama şu Ekim ayının olayı nedir abi ya !! Hadi eskiden 29 'u vardı. Coşuyorduk,kıvanç duyuyorduk.Ama O'nu da bir buçuk günlük tatil moduna indirgedi; Sağolsun  dünya döndükçe başımızdan eksik olmayan sevgili büyüklerimiz.  Mahallenin sümsük çocuğu gibi tek numarası kaldı denyonun. " Olursa Ekim'e kadar, olmazsa......"  Te Allahım ! yürü git, pis !  Ekim'misin ,ne şeysen... işte.

*

Hamiş: Yarım kilo mandalina almak için girdiğim manavın kilo değilde, ons hesabıyla bana okuttuğu birer kasa mandalina ve portakalın hepsi çekirdekli ve ekşi çıkınca, ya manavı bıçaklıycaktım, ya da bu yazıyı yazacaktım . Manavın şansı sizin şanssızlığınız oldu. Tura tuttum .

 Yazı geldi.