Eksik Yapıyoruz

Eksik Yapıyoruz

Kadına şiddeti,kadın cinayetlerini sokağa çıkıp eylem yapip veya protesto ediyoruz.

Bunlar olumlu davranışlar ama yeterli değil.

Eğer sadece protesto ve eylemler yeterli olsaydı.Ulu önder Atatürk; " işgalleri protesto ve mitinglerde kınayın" derdi. Bu yeterli olsaydı, Kurtulus Savaşımızı yapmazdı.

*

Kadın cinayetleri konusunda toplumda farkındalık uyandırmayi sağlamalıyız.

Bu olumlu davranışları daha da ileriye taşımalıyız. Şöyle ki: "Bir ülkenin gelişmişligi , o ülkenin kadına verdiği değerle ölçülür" sözünü hayata geçirmeliyiz.

Örneğin yurdumuzun ekonomisine yön veren önemli şirketlerin sahipleri ve "siyo"larının çoğu kadın. Büyük şirketlerde yüksek mevkilerde önemli kararları veren kadınların sayısını artırmaliyiz.Kadın artık evdeki mobilyanın rengini seçen sıradan kararları veren konumdan çıkmalı.Onaylamasam da her zaman para gücü ve adaleti getirir.
Meclis teki vekillerin yarıdan çoğu kadın olsa bakın bakalım o zaman akla hayale gelmeyen durumlari iyi hale sokup yada bu kadar az cezayla kurtulabilirmi bu kadın katilleri? 

 Her şeyden önce toplumun, kadının birey olduğunu hakları olduğunu anlaması gerekmektedir. Erkeklerin gölgesinde yaşayan değil. Erkekler ile aynı haklara sahip olan beraber varolan bireydir kadın.
 Nasıl bir söz ise bir türlü anlayamamışım.
"Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardir."

Ben kadın olarak, erkeğin arkasında değil yanında olmak istiyorum.
Bir diğer durum ise Kadın haklarının Feminizm adı altında savunmaya çalışmamız.Bana göre bu yanlış  çünkü: Toplumda feminist hareketler terör olayları gibi algılanıyor.Toplumun tabanında yeterli desteği görmüyor.

Oysa kadın haklarını temel haklar çerçevesinde savunduğumuzda daha ılımlı olur.Toplumun çoğunluğundan destek görür.
 TOMRİS SEVİYE KACAL/25-11-2020/GÖNEN