Emeksiz Emeklilerden Nasıl Kurtulunur?

EMEKLİ EMEKSİZLERDEN NASIL KURTULUNUR?

 

Kimse üzerine alınmaya, kimse bize gücenmeye…

“Memur” sözcüğünün karşılığı İtalyanca da “İMPİEGATO” dur. Bu sözcüğün  kökü “İMPEİGARE” den gelmekteymiş. Çok derine inmeden araştırdığımızda “KULLANILMIŞ, BÜKÜLMÜŞ, EĞİK” demekmiş…

Biraz hayal kırıklığı olacak ama, bizim belediyemizde çalışanların bazıları bu sınıfın içine girer gibi!  Bizimkilerin maşallahı var. Allah nazardan saklasın, onlar “salla başını al maaşını” sınıfından olup, boş gezenin boş kalfasındandırlar...

Gelin, diyeceklerimize ve dediklerimize biraz nükte katalım ve böylece kimsenin aşına biber atmayalım…

Belediye başkanlarından biri, çalışanlarına konuşma yapmaktadır, konuşma yaptıklarının arasında bazılarının karı-koca emekli, bazılarının emekli, bazılarının da torpilli işçiler sınıfından oldukları görülmektedir.

Başkan bir ara bu çalışkan cefakar çalışanlarından bazılarına nasihat etme, halk arasında çıkan söylentilere dikkatlerini çekmek için ismen yanına çağırır.

Hayret!

Çağırılanlardan kimse ortalıkta gözükmüyor. Daire müdürlerinden biri ezile büzüle “Başkanım, onlara ortalıkta gözükmeyin dediniz ya, onlar da bunun için sadece ay başlarında maaş almak için bankaya kadar uğruyorlar!”

Başkan konuşmasını bitirir, bir zaman hep böyle gelir geçer ve seçim olur. Eski başkan yeni başkana kendi zamanındaki emeksiz emeklileri de devreder. Devreder ama, yeni başkan bunları ne yapacağını daha doğrusu bazı dedikodulardan kurtulmak için onların işlerine nasıl son vereceğinin sıkıntısını yaşamaktadır.

Günün birinde bu konuda sohbet ederken yaşlı bir partili söyle der:

“Başkanım üzülme bu işin kolayı var.”

Başkan:

“Nedir?”

“Başkanım, bu arkadaşlarımızı karşına alacak ve onlara yarından itibaren sizleri çevre temizlik işleri birimine veriyorum. Bazılarınız çöp arabasında, bazılarınız İnönü Caddesinde temizlik işinde görevlendirildiniz diyeceksiniz…”

Bu öneri yeni Başkanın hoşuna gider mi gitmez mi bilemiyorum ama, eğer sevgili başkan denilen tavsiyeyi tutarsa, sizce ne olur?

Bana göre bu kişiler bal gibi istifa ederler.

Böylece "EMEKLİ EMEKSİZLERDEN" kurtulmuş OLUNUR!

YAŞAR KIRBIYIK -BANDIRMA -29-04-2019