Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Mali Genel Kurulunda İbra Sürprizi

Marmarabirlik Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifinin 2018/2019 yılı olağan mali genel kurulu Erdek'te gerçekleştirildi. Genel Kurul'da yönetim ve hesaplar ibra edilmezken zaman zaman tartışma yaşandı. ve gerginlikler yaşandı.

Genel kurul'da  Divan Başkanlığı için yapılan oylamada 287 oy alan Hüseyin Sarı divan başkanı oldu. Nimet Kalafat ve Abdullah Şener yazman olarak görev yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından  2018/2019 yıllarına  ilişkin faaliyet ile bilanço ve gelir tabloları hakkında düzenlenen inceleme raporu okunarak müzakere edilip oylamaya sunuldu. Oylama sonucuna göre Raporlar kabul edilmedi. Oylamanın ardından genel kurulda kısa süreli tartışma yaşandı.Genel Kurulda üyelerde söz alarak konuşma yaparken mevcut yönetimin kooperatifi zarar açıklamasını eleştiren konuşmalar yapılırken  Yönetim Kurulunun maaş alma konusunda kooperatif üyelerinden gelen tepkiler üzerine  yapılan oylamada  sataşmalar oldu ve gerginlikler yaşandı.Sarı, 860 ton zeytinin ezmeye gittiğini ve kooperatifin 2018-2019 mali tablosunda 3 milyon 876 bin liralık zarar görüldüğü bilgisini vererek zeytin üreticisinden yönetim kuruluna hesap sormasını istedi..

Yönetim kurulunun üreticinin haklarını savunmadığını söyleyerek üretici üeyelerden hesap sormasını isteyen  Sarı, “Burada divan başkanı ve kooperatif üyesi olarak 4 bin üyenin hakkını savunmakla mükellefim. Makam ve mevkii için değil gariban üretici için çalışılmalı. Mahsul sarnıçta kaldı. Mali tablonun ibra edilmemesini istiyorum,” dedi. Bunun üzerine oylamaya geçildi ve mali hesaplar çoğunluk oylarıyla ibra edilmedi. Daha sonraki oylamada görev yapan yönetim kurulu da ibra edilmedi. Abdullah Şenol ve yönetim kurulu, üyelere karşı şeffaf olmadıkları toplantıllara çağrılmadıklarını ve mali genel kurulun haber verilmediği yönünde de eleştiriler aldılar. 

Kooperatif Başkanı Abdullah Şenol maaş konusunda 52  maddenin uygulanması yönünde uyarısını yaparken veremeyecek hiç bir hesaplarının olmadığını belirtti . Şenol “Şu an konuşan Divan Başkanı Hüseyin Sarı 2015 yılında kooperatif başkanlığı yapmıştı. Bende o dönemde başkan yardımcılığı görevini yürütmüştüm. Ancak Sarı, Bakanlık tarafından görevden alındı. Üçüncü yıl benim başkanlığımda kooperatifimiz 2 milyon 367 TL kara geçmiştir. Diğer yıl ise 1 milyon 951 TL’dir. Bakın, Genel Kurulu amacının dışına çıkardınız burası siyaset meydanı değil. Bu yıl ki zararımız birliğe ödenen yüzde 20 oranında faizden kaynaklanıyor. Kooperatifimizin faiz öncesi karı 397 bin TL’dir. Ben ve ekibimin veremeyeceği hiç bir hesap yoktur” diye konuştu. Ardından Abdullah Şenol’un başkanlığında, 2018/2019 iş yılında görev yapan yönetim kurulu üyelerce ibra edilmedi.

Genel Kurulda daha sonra Yukarı Yapıcı Göleti, Çeltikçi 1 Göleti ve Kapıdağ’da yerel su kaynaklarının verimli şekilde kullanımı için “Erdek Zeytin Üreticileri Birliği” kurulması ile ilgili gerekli yasal işlemleri yapmak üzere yönetim kuruluna yetki verilmesi kabul edildi.Kooperatifin 2019-2024 yılı çalışma politika ve stratejilerinin belirlenmesi, bunların uygulanmasına yönelik, kooperatifin 2019-2020 iş yılı faaliyet dönemi çalışma programı ve bütçesinin görüşüldü ve kabul edildi.Kooperatif üst kuruluşlarının olağan genel kurul toplantısının birleştirilerek 3 yıllık Birleşik Genel Kurul yapılması reddedildi.  Genel kurul, kooperatifin zarar etmesi nedeniyle huzur haklarının ödenmemesi, ancak harcırahların ödenmesi kararı aldı. 

KONGRE CANLI VİDEO TAYYAR TOPRAK EGE GÜNDEMhttps://www.facebook.com/watchparty/470531493878539/?entry_source=GROUP_FEED

12-01-2020/ERDEK