Erkeklerden Cevap

Bir önceki yazımda genellemelere yer verdim evet.

Fakat göz ardı edilmemeli ki;ben yine siz erkeklerden aldığım cevaplarla genellemelerde bulundum. Sizden aldığım cevaplar beni biraz yükseltmiş ve daha acımasız yorumlara sevk etmiş olabilir.

20'de 1'lik kısmında yaşadığına inandığım sevdiğim bir arkadaşımın, dostumun bana cevaben yazdığı düşüncelerini paylaşacağım sizinle:

Öncelikle kalıplaşmış haliyle "sex objesi" olarak görülmek sadece kadınların başına gelen bir durum değil. Üstelik bir insanın böyle görülmek için sanılanın aksine muhteşem bir vücuda, karşı konulmaz bir çekiciliğe sahip olmasına gerek yok. Çünkü merak uyandırmak ve farklı olmak, bilinen bütün doğal seleksiyon yatkınlıklarından daha cezbedicidir. Yine sanılanın aksine bunun güzel fırsatlar yaratan bir durum olduğunu söyleyemem ama "aptal erkek aklımla" bir kadının benden beklentilerini az çok anlayabiliyorum. Bir kadının benimle sevişmek istemesi sorun değil asıl sorun sonrası. Bu sadece seks mi olacak? Yanında uyumama izin verir mi? Onu mutlu edebilecek miyim? Acaba rol mü yapıyor, yoksa gerçekten hoşuna gidiyor mu? Aslında neden hoşlandığını söylese daha kolay olurdu ama nasıl sorulur ki :) Takındığı  kibar gülümseme yapmacık mı? ve bunun gibi onlarca soru. Şimdi kafasında seksle ilgili bu kadar çok masum soru olan bir adamı penisiyle düşünmekle suçlayabilir misin? Ya da görüntüsüyle erkekleri cezbeden bir kadını, onu tanımadan içinin boş olmasıyla yargılayabilir misin? 
Sorun ne biliyor musun? Sorun erkek ya da kadın olmak değil. Duygusal veya mantıklı olmak da değil. Sorun bile bile, göre göre seçim yapamamak. Dikkat et en çok toplumsal baskılardan dert yanan insanlar aslında en çok toplumla birlikte düşünen insanlardır. Kendini düşünmeden toplumun güzel, zengin, başarılı dediği insanları yatağına alıp sonra suçu bir cinsiyete atmak bence bir çeşit ikiyüzlülük. Bu tuzağa düşmediğimi söylemiyorum. Belki senden daha fazla aslında bana göre olmayan ama güzel görünen kadınlara aşık oluyorum. Güzelliğe takılma, bu para da olabilir, popülerlik de, hatta anlık bir inat bile olabilir. Ortak nokta bu illüzyon halinin kurtulmaya çalıştıkça içine battığın bir bataklık olması. Seninle aramızdaki fark ise, benim hiçbir zaman kadınlar şöyledir erkekler böyledir diye ahkam kesmemem. Çünkü bu kendimi, seçimler yapabilen bir insan olarak aşşağılamama neden olur. Yani aslında bulmak dediğimiz şey aramakla alakalı, aradağını bulmak ise senin becerilerin ve gerçekten istediklerine... 

Şimdi kendine şu soruyu sor "penisiyle düşünen bir erkek mi daha zeki, yoksa penisiyle düşünen bir erkeğe inanan bir kadın mı?"
*****

İyi ki benim arkadaşımsın. 

Selma Soybaşı