Erkut Yenigün "Alt Yapı Hocalarına Reva Görülenler Haksızlıktır."

Türk futbol camiasının duayaen isimlerinden Erkut Yenigün futbol dünyasında en çok sıkıntı çekilen konuların başında gelen kulüplerin alt yapı organizasyonlarının bozukluğuna  ve santrfor mevkinde yaşanan sıkıntılara dair çözümler üzerine düşüncelerini açıkladı.

Türk futbolunun gerçek kahramanları  "Altyapı hocaları" olduğunu belirten Yenigün hoca düşüncelerini şöyle ifade etti.   Adları sanları bilinmez, şöhretleri olmaz. Bugün hayranlıkla izlediğimiz oyuncuları yetiştiren onlardır.Cok zor şartlarda calışırlar cok düşük ücretler alırlar. Yıllardan beri sektörün içinde olan yöneticiler idareciler hep söylenir alt yapı, alt yapı, alt yapı... Ama iş icraata gelince ortada göstermelik işlerle geçiştirilir.

Bugün geldiğimiz noktada baktığımızda isimlerini hepimizin bildiği 3-5 kulüp harici alt yapılarda  bir değişiklik yok. Eski hamam eski tas eski düzen devam ediyor. Alt yapı hocalığı sıradan iş değildir müthiş  özveri ister  nitekim bu yola baş koyanlar zaman geçtikçe idealllerinden yavaş yavaş kopar çünkü  bırakın oyuncu yetiştirmeye konsantre olmayı  geçim sıkıntısı enerjilerini alır götürür. Siz bakmayın transferlerde ortalıkta savrulan paralara..  İş sektörün gerçek emekçilerine gelince  birdenbire kaynaklar kurur..İnsan onurunu hiçe sayan verilen komik ücretler yüzünden  nice yetenekli idealist hoca bilgi ve birikimlerini sahaya ve  oyunculara yansıtma ortamı bulamadı küstü... Çünkü işi bilen yetenekler ciddi bir ekonomik sıkıntı içindeler. Durum ve hal böyle olunca yönetimler  alt yapılarda tecrübeli bu işin mutfağından gelen tecrübeli hocalar yerine durumu idare edecek hedefsiz  tecrübesiz hocalara görev vermeyi tercih ediyor. Ediyor da ne oluyor ..Birçok yetenekli genç daha kendini gösteremeden sistemin içinde heba olup kaybolup gidiyor. Ben şahsen bir Ronaldo bir Messi olabilecek genç yeteneklerin nasıl ziyan edildiğini yaşayan çok sayıda örnek yaşadım..Torpille ,patronların himayesiyle  durumu ortada idare edersin ama kulüplerin geleceğini yakarsın nitekim böyle gelmiş böyle giderse Türk Futboluna  futbolcu kazandırılamaz bunu anlatamadık.

*
Alt yapılar ile ilgili mutlaka müdahale edilmeli  bilimsel düzenleme yapılmalı. TFF bu konuya ciddiyetle ve acil  el atmalı. Yeteneklerin sistemin içinde bulup çıkarılmasını sağlayacak onlara tecrübeli kişilerin alt yapılara görevlendirilmesi sağlanmalı bunu yaparken de insan onuruna yakışır ücretler verilmeli. Bakıyoruz. A milli takım da oynamış gecmiş süper lig PTT ligi tecrübesi olmuş. Futbolu bırakmış. Hemen A lisans almış. 1 ligde bir takımın başında! . Bu iş bu kadar basit ve kolay olmamalı. Bu tecrübeye sahip eski oyuncu yeni hocalara  şart koşacaksınız.  Alt yapılarda 5 yıl hizmet edeceksiniz. 
Sonra profesyonel bir takımın başında teknik direktör olarak calışmaya başlamaya hak kazanacaksınız. Burası cok önemli.
 15 - 20 yıl önce kaleci yetişmiyordu. Kaleci hocaları gündeme gelmişti. Ve gelinen nokta cok güzel. Şu anda ülkede iyi yetişmiş kalecilerimiz kendini gösteriyor.  Mutluyuz. Ama santrfor yok! Neden yok. ? Neden santrfor yetişmiyor. Liglerimizde neden süper golcümüz yok.  Bakın süper lig PTT 1 ligi 2 ligine santrforlar yurt dışı patentli. Çözüm net ve açık.  Kulüplerin alt yapılarda santrfor hocaları almaları ve sadece yetenekleri olan gençlere yönelik santrfor  yetiştirecek hocalarla calışılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak alt yapı hocalarının liyakatına uygunücret almaları da şart. Şart oldu bence bu konu.

 Uzun lafın kısası toparladığımızda. Alt yapıda çalışma şartları iyileştirilmesi maddi anlamda. Üst düzey kaliteli hocalar görev yapmalı. Antrenörluk sisteminde değişiklik yapılarak. Diplomayı alan hocaların alt yapıda en az 5 yıl mecburi çalışmaları. Santrfor hocalarının bir an önce sahaya inmesini İfade etmekteyim

05-12022/ EDİT . MEHMET LEVENTOĞLU