Eski Belediye Başkanına Zımmet ve İhaleye Fesat Karıştırmadan 11 Yıl Hapis

Bursa'nın Gemlik  Belediyesinde 2010'da İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı incelemeler sonucu usulsüzlük tespit edilmiş, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler görevden alınmıştı.  Sanıklar hakkında "zimmet ve resmi belgede sahtecilik", "ihaleye fesat karıştırma" ve "görevi kötüye kullanma" suçlamalarıyla dava açılmış, belediyedeki YOLSUZLUK iddialarıyla ilgili Bursa 1. ve 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen iki davanın ise tek dosyada birleştirilmesine karar verilmişti.

Mahkemeye sunulan iddialara göre görevde kaldığı 2 yıllık süreçte belediyenin kasasında bulunan 10 trilyon (güncel 10 milyon) lirayı sahte fatura ve evraklarla iş yapılmış gibi gösterip zimmetine geçirdiği öne sürülen dönemin belediye başkanı  Fatih Mehmet  Güler ve başkan yardımcıları ve  bazı belediye personelinden tutuklamalar olmuş ve daha sonra tahliye edilmişlerdi  dava süreci devam edilmesine rağmen suçlamalardan beraat ettik açıklamasında bulunmuşlardı. Fatih M.Güler savunmasında suçlamaları kabul etmemiş ancak belediye birim amirlerince yanıltıldığını ileri sürmüştü. İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınan CHP´li Gemlik eski Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler, mahkemede "Ben, önceki dönemde belediyeye bağışla nan lüks otomobili iade ettim. Ayrıca, 4 milyon liralık araziyi de reddettim. Menfaat sağladığım iddiaları asılsızdır. Suçsuzum" demişti.

Bursa Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada, haklarında Zimmet ve görevi kötüye kullanmadan, Belediye Başkan Yardımcısı Fatih Mehmet Güler, Başkan Yardımcıları Cemil Acar ve Özkan Ateşli’ye zimmet sucundan yaklaşık 10 yıl ceza verildi. Ayrıca bazı memurlar da, zimmet suçundan ceza aldı.

Bazı Memurların Cezaları Ertelendi, 4 Kişi De Beraat Etti

Mahkeme heyeti, Güler, Acar ve Ateşli'nin de aralarında olduğu 11 sanığı "resmi belgede sahtecilik" ve "nitelikli zimmet" suçlarından 10'ar yıl hapisle cezalandırdı. Sanıklardan 4'ünün beraatine hükmeden heyet, 1 ila 7 yıl arasında hapse mahkum edilen 85 sanığın bazılarının cezaları için hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

Bursa'nın Gemlik ilçe belediyesinde 2010'da İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin yaptığı incelemeler sonucu usulsüzlük tespit edilmiş, Belediye Başkanı Fatih Mehmet Güler görevden alınmıştı. Tutuklanan bazı kişiler daha sonra tahliye edilmişti. Sanıklar hakkında "zimmet ve resmi belgede sahtecilik", "ihaleye fesat karıştırma" ve "görevi kötüye kullanma" suçlamalarıyla dava açılmış, belediyedeki YOLSUZLUK iddialarıyla ilgili Bursa 1. ve 5. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen iki davanın ise tek dosyada birleştirilmesine karar verilmişti.

13-07-2021