Et ve Süt Ürünlerinde Hile!..Yeni mi?

ET ve SÜT ÜRÜNLERİNDE HİLE!. YENİ Mİ?. Fikret ÇAĞIN.

Tarım ve Orman Bakanlığınca, taklit veya tağşiş (bir şeyin içine başka bir madde karıştırma, katıştırma) yapıldığı kesinleşen, aralarında Et ve Et ürünleri, Süt ve Süt ürünleri, bitkisel Yağ ve Bal, takviye edici gıdalar, çikolata ve enerji içeceği gibi ürünlerin çokça yer aldığı, Yüzlerce firmada Binden fazla hileli ürün kamuoyu ile paylaşıldı.

Ülkemizde bilinen bazı markalarda ve birçok üründe Kanatlı hayvan etinden, Domuz eti, sakatat, eşek ve At etine kadar her türlü yabancı ve sağlığa zararlı maddeler tespit edildi. (bunları daha geniş detaylarıyla Bakanlık açıkladı).

Tespit edildi de ne oldu?.

Ağır cezalar içeren kanun yapılacak(mış).

O Kanun ne işe yarayacak?. Yeterli ve devamlı denetimler yapılmadıkça.

İlgili kişilerle tam kadro, sağlıklı gıda denetimlerinin yapıldığını gören bilen var mı?.

Bu gibi sahtekarlıklar Ülkemizde rutin işlerden sayılır oldu, kayıt dışı (merdiven altı) kaçak faaliyetler her geçen yıl artarak devam ediyor, Ticaret siciline sahip olanların çoğunda “denetimsizlikten dolayı” Fiş, Fatura hak getire e böyle olunca,

Başta Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Bursa olmak üzere yurdumuzun hemen her yerinde bu REZALET (pardon Ticaret) fütursuzca yapılıyor, O nedenle CHP Antalya Milletvekili Aydın ÖZER ve yine CHP Milletvekili Ömer Fethi GÜLER tarafından 2019 un Ekim ayında TBMM ne bu konuda kanun teklifi verildi, tabii Muhalefetten geldiği için kabul görmedi ama halk bu hileli ve zararlı ürünleri tüketmeye devam etti.

Bu gidişle yine de devam edeceğiz gibi, AKP Milletvekilleri tarafından TBMM Başkanlığına Taklit ve tağşiş içeren her türlü ürünü satana, alana, ve kullanana yani bu işle iştigal eden hilebazlara sözde ağır cezalar getirecek bir kanun ve bazı kanunlarda da değişiklik yapılması düşünülen kanun teklifini sunacakları yönünde haberler var, ne denli hızlı gelişmeler olur, ne kadar denetlenir Allah (cc) bilir. (bekleyip göreceğiz)

Malumunuz bundan iki üç yıl kadar önce Damacana suları kirli ve sağlıksız bulunmuştu 70 kadar marka ve firma kamuoyuna deşifre edilmişti, sahi ne oldu o sulara, Zemzemle yıkanıp temizlendi mi? kaç firma kapatıldı veya kim ne kadar ceza aldı bilen var mı?. Piyasaya bakıldığında değişen bir şey yok gibi de.

Zeytinyağı’nda bile 50 çeşit hileden söz ediliyor, Süt ürünlerinde Tereyağı sahtelikte başı çekiyor.

Dünyada hiçbir teknolojinin yapamayacağı ve bozup taklit edemeyeceği gerçek Bal’ı bile doğallığından saptırmaya çalışan, gözü paradan başka bir şey görmeyen vicdansızlar, yapay şekerler ve glikozlarla meydana getirilmiş karışımları bal diyerek ekonomik gücü zayıf olan insanlara acımasızca satıyor, aldatıyorlar.

Ya Domuz At ve eşek etlerini fütursuzca satan, alan, sucuğa salama kavurmaya katanlar, dükkanlarında satanlar, lokantalarında insanlara yedirenler, hiç mi vicdanınız sızlamıyor? Kuldan utanmadığınız belli hiç mi Allah (cc) dan korkmuyorsunuz.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Adalar ilçesindeki Faytonları Üç yüz bin liraya, Atları da tanesini dört bin lira bedelle alıp adada turizm ve gezi hizmetini elektrikli araçlarla yaptırmayı planlamış çok güzel, böylelikle adada bulunan binden fazla at eziyetten kurtulmuş olacak ve atların doğal bir ortamda bakımları sağlanacakmış.

Bundan böyle o atlar bir nevi emeklilik hayatı yaşayacaklarmış ne hoş değil mi? ne var ki böyle güzel şeyler bir gün haber yapılır beğenilir, ama sonra takibinden vaz geçilir ve unutulur.

Eğer o atlar iyi takip edilse, her yıl onlarcası bir takım şerefsizler marifetiyle kesilip kendi ayarlarındaki esnaf bozuntularına satılarak insanlara yedirilecekleri muhtemeldir, böylece o atlar azalarak yok olmaya mahkumdur.

Bandırma ve civar köylerimizde pek çok at ve eşek vardı, ne oldu onlara bilen var mı?.

Ne yediğimizi tam olarak bilemediğimiz gibi onların da akıbetlerini bilemiyoruz desem abartmış mı olurum?........

Esen kalınız…

21-01-2020