Eti Maden 'den Bir İlk Daha.Taşeron İşçiler Kadrolu'dan Daha Fazla Maaş Alıyor

Türk ekonomisine en büyük katkıyı sağlayan Eti Maden'de bir başka ilk yaşandı.

Sendikalı kadrolu işçilerin, taşeron işçilerinden daha fazla maaş aldığına dair  ilginç iddia CHP Kütahya Milletvekilinden geldi.

CHP Kütahya Milletvekili ve Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Üyesi Ali Fazıl Kasap yaptığı açıklamada ilginç bir tespitlerde bulundu ve taşeron işçilerin  Kadrolu işçilerden yüksek maaş aldığını ve bu farkın kapatılmasını istedi.

Kasap Açıklamasında şu sözlere yer verdi. "  Türk ekonomisine büyük katkı sağlayan Eti Maden Eti Bor işletmesinde çalışan işçilerin çok sıkıntıları var. Kadrolu işçiler taşerondan daha az maaş almaktadır,sosyal haklar verilmemekte veya çok komik rakamlar verilmektedir . 20 yıllık işçi 3500 TL maaş alıyor. Kütahya'da Etimaden, Etibor işletmesinde çalışan işçilerimiz zor durumda. Ekonomiye en çok katkıyı sağlayan kamu kuruluşu olmasına rağmen bünyesinde çalıştırdığı kadrolu işçilere en düşük maaşı veren kurumdur. Memura 5 bin TL işçiye 200 TL yardım yapılmaktadır." dedi.

Mağdur işçiler yetkili sendikadan toplu sözleşme öncesi bu adaletsizliğe, bu zulme son verilmesi talebinde bulunduğu bildirildi.

27-03-2021/ BANDIRMA GERÇEK