Fikret Şahin : Halkımız Andımızın Okullarımızda Tekrar Okutulmasını Talep ediyor

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada CHP olarak bizler halkımızın da talebi olan Andımızın okullarımızda tekrar okutulmasını talep ediyoruz.” dedi.

Konuşmasında andımıı kürsüde okuyan Şahin  “Yerli ve milli olduğu iddiasında olan mevcut iktidar, her fırsatta tek millet, tek devlet derken, Cumhuriyetimizin özünü oluşturan Öğrenci Andının yasaklanması bu iktidarın çelişkisini gözler önüne sermektedir. Eğer Türkiye milli birlik sürecini tamamlamışsa ve öğrenci andına gerek duyulmuyorsa neden bu tür söylemlere başvurulmaktadır? Andımızı tek tipçi ve militarist olarak adlandırmak, bölücülüğü meşrulaştırma hareketidir.” dedi.

Fikret Şahin'in  konuşmasından notlar : 

“Andımızın yasaklanması mevcut iktidarın ulus kavramından, Türk devriminin esaslarından habersizliğini kanıtlar niteliktedir. Atatürk milletimizin kurtuluşunu; aslına dönmek, çağdaş medeniyetler seviyesine yükselmek ve çalışkan olmakta görmüştür. Bu yüzden Türk milletinin üstün kabiliyetlerine dem vurarak, gençlere hitaben ‘muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur.’  demiştir. Atatürk’ün Türk kavramsallaştırması milli birlik, beraberlik ve tüm toplumun ortak kaderini temsil etmektedir.”

“Bu bağlamda Anayasal vatandaşlık kavramına atıf yapılmaktadır. ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ demek hepimizi anayasal eşitlik altında tüm haklardan eşit olarak faydalanmamızı sağlamaktadır. Bundan rahatsızlık duymak, emperyalist emellere açık bir şekilde hizmet etmek demektir. Bugün en yüksek sesle tekrar söylüyoruz; varlığım Türk varlığına armağan olsun.”

“Andımızı bizler ilkokul sıralarında okuduk. 1933 yılından bu yana, seksen yıldır okullarımızda okunan Andımız 2013 yılında AKP iktidarı tarafından yasaklandı. Andımızın yasaklanmasıyla AKP iktidarı bir anlamda Türkiye’de ‘Türk’üm’ demeyi de yasaklamıştır.

AKP iktidarı kimlerin isteğiyle ve hangi gerekçeyle Andımızın yasaklandığını milletimize açıklamak zorundadır. CHP olarak bizler halkımızın da talebi olan Andımızın okullarımızda tekrar okutulmasını talep ediyoruz.”  

18-03-2021/HABER MERKEZİ..KONUŞMAYI CANLI İZLEYİNİZ ..https://www.facebook.com/fikretsahinbalikesir/videos/3790850997701431