GENÇLİK BİTİRİLİYOR MU?

GENÇLİK BİTİRİLİYOR MU?

Gençliği olmayan.ülke dalsız ağaca benzer. Gençliğini iyi eğitemeyen ,onlara sahip çıkamayan ülkeler ise geleceğinden yoksun ve de çökmeye mahkumdur.
*********
1915 te ÇANAKKALE de dünyanın ''yenilmez Armadası'' diye nitelenen İngiliz donanması (.üstelik te Fransız ve İtalyan takviyeli) Mustafa Kemal Komutasındaki Türk askerine yenilince İngiliz AVAM Kamarasında hem Donanma Nazırı CHURCHİLL hem de Donanma Komutanı belki de idam istemiyle sorguya çekilirler.
Dünyanın yenilmez armadasının AMİRALİ savunmasında aynen şunları söyler
''Tamam Çok zayıf donanma gücü olan Türklere Çanakkale'de yenildik.ama onların 50.000 GENCİNİ de orada toprağa gömdük( Çanakkalede ölen gençler.İstanbul Erkek Lisesi.Galatasaray Lisesi.Balıkesir Lisesi.ve Darülfününün TIP Eczacılık vs okullarında okuyan zeki.ilerde lider olacak Türkiyeyi yönetecek gençlerdi).Nitekim ertesi yıl bu saydığım LİSELER mezun vermemişti.
*******
Sene 1961-1980 arası.
EMPERYALİZM.;elemanları ve işbirlikçileri yoluyla GENÇLİĞİ SOLCU-AKINCI ve ÜLKÜCÜ diyerek örgütlemiş.sonra da çeşitli provakasyonlarla birbirine düşürüp KIRDIRTMIŞTI.Bu yıllar arasında yaklaşık 15.000 GENÇ birbirini.ya da emperyalizmin silahlı örgütleri (Nato Gladyosu.Kontrgerilla vs ) tarafından katledilmiş ve cinayetler diğer grup gençlerin üstüne atılarak ,gençler arasında düşmanlık tohumlarını ektirmişti.
Böylece bu yıllar arasında da yaklaşık 15.000 Türkiyenin Eğitimli.en zeki.akıllı genci bertaraf edilmişti.
Bu GENÇLİK Sağdan olsun SOLdan olsun ilerde Türkiyeyi yönetecek olan gençlerdi.
Samsung .Nokia.bilmem ne..alasını üretecek olan gençlikti onlar.
Nobel Fizik ödülüne aday Bilim adamlarının Uçağı düştü İsparta da.Türkiyenin enerji sorununu çözeceklerdi.nükleerden...
Geçenlerde bir haber:'' artık savaş uçaklarımızı bile uçuramayız.yazılımı abd lilerin elinde.İsterseler havalandığı gibi düşürürler...
Amerikan yazılımını çözen ve Türkçe yazılım koyan Genç Mühendisler TÜBİTAKTA..birer birer öldü,intihar ettiler denildi.
YANİ.SÖZÜN KISASI..ADAMLAR DİYOR Kİ''Bilim senin neyine ben bulurum sana satarım.ben kazanırım''
********
Bu günlere geldiğimizde gençlerde küçük yaşlara kadar inmiş ve kullanımı hızla yaygınlaşan UYUŞTURUCU kullanımı gençliği bitiren en kötü alışkanlıkların başında yer alıyor.Kimler finanse ediyor,Patronlar kim?..çözülemeyecek sorun değil.Kimler gençlerimizi ZEHİRLİYOR?
YETKİLİLERİ GÖREVE ÇAĞIRIYORUZ.
********
Bir diğer sorun da EĞİTİM SİSTEMİ.ile oynamak..
Almanya II.Dünya paylaşım savaşından taş taş üstünde kalmamış iken ilk önce okullarını açtı,gençlerini bilimsel olarak eğitti.
Türkiyede son 15 yıldır sık sık değiştirilen eğitim sistemi,bakıyoruz da asla üretime ,bilime,çağdaşlığa yönelik ve Bilim adamı yetiştirmeye uygun gelmiyor bizlere.
Son değişiklikle Biyolojiyi Liselerde 3 saat kes,yerine DİN dersi koy.olacak iş değil.Modern Biyolojide genç.dünyanın oluşumundan ..İlk canlının oluşumundan., ve bugüne değin geçerdiği değişimlerden (evrim),canlı için ÇEVRE bilgisinden,bilimsel aşama yollarını (Gözlem-Hipotez-Kontrollü deneyler-Teori ve gerçek) ulaşma yollarını öğrenir.Din dersi müfredatına konulan MUAMELET ve UKUBAT üniteleri ile el-kol kesmeyi şeriat yasasına göre kadını RECM ile öldürmeyi öğrenen gençlik,100 dolara sattığımız ve işlenmiş ini 1500 dolara aldığımız BOR madenini 4000 sanayi dalında kullanmayı nasıl öğrenecek?
********
Sözümü Gazi Mustafa Kemal'in okuduğum zaman gözlerimi yaşartan şu sözleri ile bitirmek isterim.
''Türklerin unutulmuş büyük medeni vasfı(özelliği).yeniden inkişafı ile (oluşması ,gelişmesi ile) atinin (geleceğin) yüksek medeniyyet ufkunda yeniden bir güneş gibi doğacaktır'''
NitekimM.KEMAL ATATURKun akıl ve bilimle yönettiği Türkiye O cumhuriyeti,1923-1938 Yılları arasında Anadoluda 500 yıllık geri kalmışlığı .15 yılda kapatmıştır.Tum dünyaya örnek olan bu her alandaki kalkınmaya "Türk mucizesi" adını veren dünya ülkelerinde sayginligimiz artmış ve örnek alinmisizdir.
ÜLKENİN ve GENÇLERİMİZİN KURTULUŞU LAİK.DEMOKRATİK VE ÇAĞDAŞ EĞİTİMDEDİR.
Selam ve saygılarımla.......

Ali Gün/ Biyolog