Gerçekten Su İçtiğinizi mi Sanıyorsunuz ?

Öncelikle içtiğimiz suyun su sayılabilmesi için o suyun pH değerinin 7’den hatta 8’den aşağı olmaması gerekir. PH değeri; suyun içinde bulunan hidrojen miktarını gösterir. Hidrojen ise bahsedilen miktarlarda alındığı takdirde beyin-kalp çemberini ve hücre zarını koruyan bir elementtir.   

Alkali ya da diğer adıyla bazik su, toksik maddelerin vücudumuza vereceği zararı kırar ve o maddelerin dışarı atılmasını sağlayarak ödem oluşmasını engeller. Vücudumuzu genç ve diri tutmada en etken rol oynayan, cildimizi sağlıklı tutan, böbrek ve bağırsak fonksiyonun düzenli çalışmasını sağlayan en temel ihtiyacımızdan biridir. Psikolojik bozuklukları tedavide etkili, obeziteyle mücadeleci, insülin direncini arttırıcı, görme ve işitme organlarımızı koruyucu etkidedir. Ayrıca kanseri önler ve eğer kanser hastasıysanız da tedavinizden kaynaklanan yan etkilerin en düşük seviyede tutulmasını sağlar.

Günde 2 ile 3 litre içmeniz önerilen alkali suyu evde hazırlayabiliriz. Tavsiyem cam sürahi veya cam şişede hazırlayıp içmenizdir. 

2 litre suya;
•Yarım dilimlenmiş limon,
•Yarım doğranmış salatalık,
•Yarım çay kaşığı yani 1 mg karbonat
•1 tutam nane.

Eğer karbonattan rahatsız olursanız kullanmayabilirsiniz. Ek olarak maydonoz, çilek, dilimlenmiş yeşil elma veya elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Ben fazla su içemiyorum diyenler, sadece birkaç dilim salatalık, limon ve naneyle suyun içimini yumuşatacak ve rahatlıkla içebilecekler. 

Su bizim en temel ihtiyaçlarımızdan biridir. Yetersiz alımı ise organlarımıza kalıcı zarar verir. Dikkat edelim. 

Selma Hayal/Bandırma /03-07-2020