Gönen Çayı'nı Kim Kirletiyor?

Gönen Çayı'nın kirliliğine yönelik yoğun etkinlik ve  sosyal medyada duyarlılık paylaşımlarına rağmen GÖNEN ÇAYI nı kirleten unsurların net ortaya konmaması ve  çözümler konusunda adım atılmaması bölge kamuoyunda dikkatleri  Millet vekillerine yöneldi.  Milletin temsilcileri Gönen Çayının temiz tutulması için konuşmaktan başka ne iş yapıyor, neden kirleten unsurları deşifre etmiyor, yetkilileri neden devreye sokmuyor ? sorularına odaklanan çevrecilerin odağında. Bölgenin seçilmiş vekilleri var.

Son derece kolay ve basit bir gözlemle tespit edilecek kirletici unsurların ne olduğu kim olduğu tespit edilerek kayıt altına alındığı halde kasıtlı olarak  gerekli müdahalelerin yapılmadan geçiştiriliyor iddiası var. Erdek Körfezinde dökülen ve yüksek oranda kirletici unsurlar içeren Gönen Çayına çözüm için Avrupa Birliğinden destek alınması gerektiği dile getiriliyor.

Gönen Postasında yer alan habere göre Gönen Çayı’ndaki kirlilik sadece Gönen’e has değil, Gönen Çayı’nın Marmara Denizine döküldüğü yere kadar, çay kıyısındaki mahalleler ve orada yaşayan insanlarımızı sağlığına büyük zarar vermekte.
Gönen çayı ile ilgili olarak yaşanılan bu sıkıntılara çözüm bulabilmek adına; Gönen Ziraat Odası, Gönen Tema Temsilciliği ve sivi toplum kuruluşları olarak tüm ilçemizde imza kampanyası gerçekleştirildi. Tüm Gönenli vatandaşlarımız gerekli hassasiyeti, yüksek bir katılımla göstermiş, 15 bin civarında imza toplandı.
Bu kampanyada toplanan imzalar, önümüzdeki günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim edilecektir.
Gönen ilçemizin Kumköy Regülatöründen başlayıp Tahirova Mevkiinden Marmara denizine dökülen Gönen Çayı aşırı derece kirli olduğu tüm halkımız tarafından da gözlemektedir. Çayın geçtiği Kırsal mahallelerimizde yoğun derecede koku bulunmaktadır. Kırsal mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımız evlerinde pencerelerini açamamaktadır.
Çayın kirliliğine sebep gösterilen bazı özel firmaların arıtmalarını düzenli çalıştırmadığı bahsedilmekte ve gerekli önlemlerin, alınmadığı gözlenmektedir.
Gönen çayı ile ilgili olarak yaşanılan bu sıkıntılara çözüm bulabilmek adına; Gönen Ziraat Odası, Gönen Tema Temsilciliği ve sivi toplum kuruluşları olarak tüm ilçemizde imza kampanyası gerçekleştirildi.
Tüm Gönenli vatandaşlarımız gerekli hassasiyeti, yüksek bir katılımla göstermiş, 15 bin civarında imza toplanmıştır.
Bu kampanyada toplanan imzalar, önümüzdeki günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teslim edilecektir.
Bu konuda dikkat edilmesi gereken birkaç önemli konu vardır:
1-Bu kirlilik Gönen Çayı’nı tam bir zehir kaynağına çevirmiştir.
2-Bu kirlilik sadece Gönen’e has değil, Gönen Çayı’nın Marmara Denizine döküldüğü yere kadar zarar vermektedir.
3-Çay boyunca, çaya kıyısı olan köylerimiz bu kirlilikten ve kokudan büyük zarar görmektedir. Çaydan tarım amaçlı sulama yapan, Gebeçınar, Tuzakçı, Bostancı Mahalleri, tarlalarında ürettikleri ürünleri pazar yerinde satamamaktadır.
4-Tahirova Regülatörü, Biga bölgesine de su pompalamakta, sulama yapılmakta yine o bölgedeki üretilen bu ürünler, çay suyunun içinde varolan zehirli maddeler, üretilen sebze ve mevye ürünlerini tehlikeli hale getirmekte, bu zehirler tüketilen ürünler yoluyla halk sağlığını tehdit etmektedir.
Yukarıda sayılan nedenler göze alındığında, TEHLİKENİN ÇOK BÜYÜK OLDUĞU, HALK SAĞLIĞINI RİSKE SOKTUĞU anlaşılmaktadır.
Yetkililerin Gönen Çayın kirliliğini hafife almamaları, çayın temizlenmesi, çay kenarındaki fabrikaların ve işletmelerin arıtmalarının çalışıp çalışmadığını kontrol etmeleri, yine çay kenarındaki fabrika ve işletmelerin atıklarını Gönen Çayı’na salıp salmadığı sıklıkla denetlemelidir.

5-Yetkili kurumlar, tüm bu sebepleri gözönünde bulundurarak ACİL ÇÖZÜMLER URETMELİDİR