Gönen Zıraat Odası Başkanı Necati Özkurt "Gönen Çayı Temiz" Dedi

Ağır kimyasal zehirli atık ihtiva eden Gönen Çayı'ndan çeltik sulaması yapıldığına yönelik yerel basında çıkan haberlere Gönen Ziraat Odası Başkanı Necati Özkurt tepki gösterdi.

Bandırma'nın içme suyunun sağlandığı Kumköy regülatöründen tarımsal sulama yapıldığını hatırlatan Bozkurt  “ Gönen Çayının kirliliğiyle ilgili ulusal ve yerel basında çıkan haberlerin hangi bilimsel verilere göre yapıldığını anlayamamaktayız. Asılsız haber yapan basın kuruluşları ve haber kaynaklarını ellerindeki bilimsel verilerini kamuoyuyla paylaşmaya davet ediyoruz” dedi.

Gönen Postası gazetesinde yer alan açıklamalara göre Başkan Öztürk Çeltik hasadına 1 ay kala çıkarılan asılsız haberler kasıtlıdır açıklamasında bulundu.
Özkurt “Çiftçinin girdi maliyetlerinin yüksek olduğu ve çeltik hasadına 1 ay kala pirinç “deposuna zehir bulaşıyor” başlığıyla basına servis edilen bu açıklamalar hangi bilimsel verilere göre yapılmaktadır. Ülkemize mal olmuş baldo pirinciyle ünlü bir ilçenin bu şekilde anılması hoş bir yaklaşım değildir” ifadesini kullandı.
Ülkenin ihtiyacı olan pirincin 600 bin ton olduğunu bunun, 270 bin tonunun ise Gönen’de üretildiğini anımsatan Özkurt “Ülkemiz ekonomisine ciddi katma değer sağlayan Gönen’in bu şekilde karalanmasından kimlerin ne çıkar sağlamak istediğini de anlamış değiliz.” şeklinde konuştu. “Gönen Çayına zehir bulaşıyor” şeklindeki ifadelere de değinen Özkurt “ İlçemizde üretilen çeltik ve sebzeler Gönen Çayı üzerinde kurulu bulunan Kumköy regülatöründen verilen suyla sulanmaktadır. Aynı regülatörden Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından Bandırma’nın içme suyu sağlanmaktadır. Büyükşehir Belediyesi, o zaman Bandırmalılara zehirli su mu içirmektedir? Bu haberi yapan basın kuruluşları ve haber kaynakları buna nasıl cevap verecekler? “diye sordu.
Geçtiğimiz yıllarda ilçedeki deri ve jel sanayicilerinin yanı sıra evsel atıkların Gönen Çayına bırakıldığının herkes tarafından bilindiğine dikkat çeken Özkurt “ Bugün itibariyle deri ve jel sanayi Organize Sanayi Bölgesine taşınmış ve arıtma tesislerini kullanmaktadırlar. 2021 yılı içerisinde de OSB’deki tüm yatırımlarını tamamlayacaklardır. Basın kuruluşlarında ifade edildiği gibi Gönen Çayı Deltasına sanayi ve konutlardan ağır metal taşıdığına yönelik Çevre Bakanlığınca tarafımıza gönderilen bir bulgu yoktur. Kaldı ki bu suyla tarımsal sulama yapılamayacağına yönelik bir veride yoktur.” ifadesini kullandı.

03-08-2021/ HABER GÖNEN POSTASI-http://www.gonenpostasi.net/ne-cikar-saglanmak-isteniyor/