Güle Güle Ramazan,Hoş Geldin Bayram

 GÜLE GÜLE RAMAZAN HOŞ GELDİN BAYRAM

    (Deliye hergün bayram) veya(sağ olana hergün bayram.)derler ya! Hangisi daha gerçek, doğrusu bilemedim! Galiba, her günü bayram neşesiyle yaşayabilmek için,  ya deli olmalı, ya da; daima sağlıklı ... Her zaman sağlıklı olamıyoruz, deli olmayı da kimse istermez. O halde; hergün bayram neşesiyle yaşamak, çok da matah ve mümkün bir durum değil! Var olan, dini ve milli  bayramlarımızı, bayram sevinciyle yaşayabilirsek, bu özel günlerin hakkını verebilirsek; ne mutlu bize !
 Zaman mı üstümüzden akıp gidiyor, yoksa biz mi zamanın içinden geçiyoruz.?

Herşey aklımızın alamayacağı bir hızla değişiyor.  Yaşlılar, çocukluk yıllarında yaşadıkları bayramları özlüyorlar. Onların çocuk olduğu zamanlarda da; o dönemin yaşlıları kendi çocukluk ve gençlik dönemlerinde yaşadıkları bayramların tadını anlatır dururlardı. Gerçekten insan; bayramları mı özlüyor, yoksa bir daha dönmeyecek olan çocukluk ve gençlik dönemlerini mi? Ülkelerin, insanların en zor zamanlarında da; ne bayramlar gelip geçmiş. Silahların gölgesinde, afetlerin ortasında, yokluk kıtlık, zorluklar içinde yaşanmış ne bayramlar...Bayramlar...

Bayram geldi diye, ne azrail can almaktan vaz geçmiş, ne zalim zulm  etmekten.

Değişmeyen tek şey; aşılan güçlüklerin, kazanılan zaferlerin sonunda yaşanan mutlulukların adı olmuş bayram. Dünya döngüsü içinde insanlar var oldukça; belki  yeni yeni bayramlar  da eklenecek yaşantılara. Kimine bayram, kimine zindan olan olan özel zamanlar. Bazıları kabul görecek, yıllarca coşkuyla kutlanacak, bazıları zaman içinde unutulacak veya unutturulacak. Kaybolup gidecek sonsuzluğun içinde. Diyorum ki; kimse kimsenin mutluluğuna gölge düşürmesin. İnsanlar birbirlerinin acılarına ve  seviçlerine katılmasalar bile, saygı duysunlar. Bayram geleneklerini, ona sahip olanlar dolu dolu yaşasınlar. Törenler, ziyaretler, içten gelen coşku ve kutlamalar keyfi nedenlerle, ideolojik düşüncelerle engellenmesin.
 En büyük mutluluk, acını ve sevincini gönlünce yaşamak, en büyük bayram; kısıtlamaların olmadığı, düşünce ve davranışların özgürce paylaşıldığı özel zamanlardır.  Yakında olan kutlanacak olan,islam aleminin ramazan bayramı kutlu olsun!

 ULVİYE KARA AKCOŞ  /BANDIRMA