Güney Marmara Dayanışma'sı CHP Genel Merkezine Ziyaret Etti

Güney Marmara Dayanışma'sından CHP Genel Merkezine ziyaret.

Uzun süreden beri Bandırma ve Erdek çevre sorunları ile ilgili gündemi meşgul eden ve duyarlı kamuoyunun tepkisine yol açan  bölgedeki sanayi ve enerji  yatırımları konusunda Güney Marmara Dayanışması  CHP Genel Merkezinde bir dizi görüşmelerde bulundu.

Öncelikle CHP bölge milletvekilleri olması nedeniyle kamuoyunda oluşan çevresel kaygıları Ensar Aytekin ,Fikret Şahin ve Enerji ve alt yapıdan sorumlu Genel Başkan yardımcısı Ahmet Akın'a  aktaran temsilciler  Erol Yıldız ve Aydın Akbal mevcut bilgileri paylaştı. Temsilciler daha sonra CHP Çevre ve doğadan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç ve Parti Meclisi Bilim Kurulu Üyesi Ali Rıza Erbay ve Prof. Dr. Fethi Açıkel'le görüştü. Bölgedeki yaşamı kökten değiştirecek devasa  sanayi ve enerji yatırımlarının  geri dönüşü olmayan sorunlara yol açacağı, bölgenin verimli tarım arazileri ,hayvancılık ve turizm açısından öneminin altını çizerek bölgeden 2 tane aktif  deprem fay hattının geçmesinin de kaygıları arttırdığını belirttiler. Kapıdağ'daki RES yatırımlarının orman alanlarına kurulmasının yol açtığı olumsuzlukların, kamuoyunda RES yatırımlarına yönelik olumlu algıya zarar verdiğine dair  görüşlerini ilettiler.

Öncelikle CHP program ve ilkelerine atıfta bulunan Dayanışma Üyeleri, bölgedeki yaşamı  kökten değiştirecek böylesi projelerin bölge insanıyla birlikte karar verilmesi yönünde yerel yönetim anlayışının bunu gerektirdiğinin yanısıra,  bölgemize yoğun bir göçe neden olacağı için aynı zamanda çevresel olduğu kadar kentsel yaşam alanlarıyla ilgili  çözümü sonradan imkan dahilinde olmayan sorunlarla karşılaşılacağının altını çizdiler. Aynı zamanda bölgedeki çiftçilerin  birinci sınıf arazilerinin 6. sınıfa çevrilerek   kamulaştırma bedellerinin çok düşük rakamlara satılması ile ilgili sorunlarını parti  yetkililerine taşıdılar 

 Mevcut iktidarın  çevresel sorunlara yaklaşımı  ve perspektifi dışında muhalefet algısı ve farkındalığını ortaya koymak için üzerlerine görev düştüğünü  belirten Dayanışma;  Muhalefeti ve partiyi ilgili kurulları ve yöneticleriyle  göreve davet ettiler. Güney Marmara Dayanışması temsilcilerinin bölgeyle ilgili sanayi ve enerji yatırımlarının yol açacağı çevresel kaygılara dayalı  bilgi ve verileri ilgiyle dinleyen  konudan sorumlu yöneticiler, bölge milletvekilleriyle ve yerel yöneticilerle konuyu görüşüp değerlendirerek  gerekli girişimleri yapacaklarını belirttiler. 

17 -10-2020 / BANDIRMA