Güney Marmara Sahillerinde Denize Girilebilecek mi ? Arıtma Tesisleri Ne Zaman ?

Güney Marmara Sahillerinin en büyük kirleticisi olan Bursa ili ve Gemlikten itibaren Bandırma Biga ile devam eden kirlilik üreten sahile deşarj edilen kanalizasyonlar ve sanayi atıklarının  bertaraf edilmesi için çabalar yavaş ilerliyor.. Konuyla ilgili sevindirici bir gelişme Karacabey Haber  sitesinden alınan bilgilere göre  Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin derelerin temiz akması ve sahillerin kirlilikten arınması için hayata geçirdiği altyapı yatırımları meyvelerini vermeye başladığı iddia edildi . Başkan Recep Altepe "Sahiller Akdeniz gibi olacak" dedi..

Yer aldığı Güney Marmara Bandırma körfezi sahillerinde de sağlıklı olarak  denize girilemeyen ve yakın zamanda sahilinde denize girme olanağı kalmayan Bandırma kentini de yakından ilgilendiren deniz kirliliğinin giderilmesi yönünde AB fonlarından destek alındığı ve  atık su arıtma tesislerinin giderek ciddiye alındığına yönelik haberlerin medyada yer almaya başlaması  dünyanın en güzel sahillerinin yer aldığı Güney Marmara sahillerinde yaşayan vatandaşları sevindiriyor.   Bugünlerde istifa edeceği söylentileri gündemde olan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, sahil bölgesinde yapılan ilave 4 arıtma tesisi ile Badırga ve Akçalar’da yapılan 2 arıtma tesisinin tamamlanmasıyla önümüzdeki yıl denizlerin pırıl pırıl hale geleceğini söyledi.
Bursa’nın gerçek anlamda bir sahil kenti olması ve turizmden hak ettiği payı olması için 115 kilometre deniz sahili ve yaklaşık 180 kilometrelik göl sahilinde çalışmaları aralıksız sürdüren Büyükşehir Belediyesi’nin altyapı yatırımları, deniz suyunu kirlilikten arındırmaya başladı. Gemlik Körfezi başta olmak üzere Mudanya ve Karacabey sahillerini de kirlilikten arındıracak arıtma tesisleri inşaatları devam ederken, kolektör imalatları ile de evsel atıkların denize doğrudan deşarjının önüne geçildi. Gemlik, Mudanya ve Karacabey sahillerinde rahatlıkla denize girilebilirken, tüm arıtma tesislerinin tamamlanmasıyla önümüzdeki yıl Bursa sahilleri temizlik açısından Akdeniz sahillerini aratmayacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’nın daha sağlıklı ve yaşanılabilir bir kent olması için Büyükşehir Belediyesi olarak yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerini söyledi. En büyük hedeflerinin emanet olan ve gelecek kuşaklara miras bırakılacak hava, su ve toprağın temizliğinin sağlanması olduğunu dile getiren Başkan Altepe, “Büyükşehir Belediyesi ve BUSKİ olarak derelerimiz temiz akması ve temiz bir şekilde denizle buluşması sağlamak için yatırımlar yapıyoruz. Gemlik, Mudanya ve Karacabey sahillerinde 4 arıtma tesisi inşa ediliyor. Diğer taraftan kolektörlerle birlikte konutların atıklarının denize direkt deşarj edilmesi engelleniyor. Böylelikle sahillerimiz temizlenmeye başladı. Gemlik, Mudanya ve Karacabey’de rahatlıkla denize girilebiliyor. Sahildeki 4 ilave arıtma tesisinin yanında Badırga ve Akçalar’daki 2 arıtma tesisimiz de derelerin temizliği için çalışacak. Denizlerimiz önümüzdeki yazlarda pırıl pırıl olacak. Gerçek anlamda sahil kenti, turizm kenti olma yolunda önemli mesafe kat etmiş olacağız” dedi.

BANDIRMA GERÇEK - KAYNAK KARACABEY HABER -edit NECDET KAN