Hayatın Anlamı Nedir?

Hayatın Anlamı Nedir?

Hayatın anlamı nedir diye sorulan ama herkes tarafindan farklı yanıtlanan  bir soru vardır.

Kalıplaşmış, gereksiz olduğunu düşündüğüm bir soru. Doğrular ve yanlışlar üzerine yapılan tartışmalar gibi. Herkesin hayatına anlam katan, mutluluğuna ve huzurlu yaşamasına sebep olan şeyler farklıdır.

Kişilerin kendi doğrularının ve yanlışlarının farklı olduğu gibi. 

Toplumda çeşitli normlar vardır. Uyulması gereken kurallar, kanunlar, değişmez ve doğru-yanlışlığı sorgulanamaz olgular vardır. Bunlar dışında hayatın anlamı ise sen neye mana yüklüyorsan odur. Kimine göre para, kimine gore aile, evlenip yuva kurma ve üreme, kimi için futbol, kimine göre cinsel tatminlik. 

İnsanların doğumdan ölüme kadar etkinliği sağlanan olguların tümü, yaşamın ta kendisidir. Bazen çok yüce görünür o anlam, ifade edecek kelime bulamazsın. Bazende bireysel tatminle kişiden kişiye değişmesi diyerek özetleyebilirsin.

Belki de bir anlamı yoktur.

Biz insanoğulları rast gele geldiğimiz bir hayata, zamanı belirsiz bir ölüme ve kısa yaşama rağmen büyük anlamlar yüklemişizdir. 

Platon'a göre daha çok öğrenmek, Aristo'ya göre iyi bir birey olmak, Kinik öğretiye göre basit bir yaşam sürdürmek, Hedonizme göre zevk almaktan hoşlandığın herşeydir. 

Benim görüşümse Platon'un dediği gibi, bilginin elde edilmesi bizi iyiye ulaştıracaktır. Çünkü boş bir kafa şeytanın çalışma odasıdır. Ve eğer hayat bir aldatmacaysa, aldatmaların en kötüsü insanın kendi kendisini aldatmasıdır. Daha çok öğrenerek insan kendisi konusunda daha iyi fikir sahibi olacaktır. Kendine ve hayatına anlam verirken, imgeleri sorgulayıp ortaya çıkarırken hakikate daha çok yaklaşayacaktır.

Sorgulanmamış ve anlamlandırılması için çaba sarf edilmemiş bir hayat ise yaşamaya değmez.

Selma Soybaşı - Bandırma -11-02-2019