Hayır işlerinde de sakatlık var

 

Son yıllarda gözlemlediğim kadarıyla dar ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza yönelik destek ve etkinlikler oluyor.

AK Parti iktidarlarıyla hızlanan bu gösterişli hayır işleri bakıyorum da toplum vicdanını rahatsız etmeye başladı. Reklam için hayır yapanlar sıra sıra . Başa kakılan iyilik hakaretten beter oysa.

*

Pek hijyenik gözükmese de lokma hayırları mahalle ve sokaklarımızda da boy gösteriyor.

Lokma teknelerini görünce hemen kuyruğa girip sıcak çıtır ve yağlı çörekleri mideye indirip hayır duası ediyorum. Kimisi paketleyip götürüyor Bakıyorum tabela da merhumun adı .İşte falancanın hayrı. Geçenlerde Sevgi yolunda bir dükkanın önünde tabela "askıda ekmek ihtiyacı olan alabilir alabilir" anlamında bir yazı var. Şimdi ben bir emekçi olarak şükür ekmeğimizi bir şekilde zar zor temin ediyoruz da. Düşündüm ihtiyacım olsa dahi ordan ekmek alamaz çekinirdim.Onca kalabalık çoluk çocuk yürürken git ora askıdan ekmek al!. 

Bence samimi olan ihtiyaç sahipleri için askıda ekmek kampanyası sokağın ortasında insan nasıl alsın?Hayır gizli yapılır.

Bir kendinizi  koyun lütfen!

Resmen aşağılanmış hissederdim muhtaç oluşumu herkes görsün istemezdim. Doğru bir yöntem değil bu.

Hayır gizli yapılır kardeşlerim.

Veren el alan eli görmemeli.Yoksa ne anlamı kalır ki !

*

Hayır ve destek anlamında pek çok haber okuyoruz ve kentimizde de bunların uygulamalarını  görüyoruz.  İşte bu görmek olayı benim vicdanımı incitiyor. Oysa ihtiyaç sahiplerine yapılan yardımların yapanlara mutluluk vermesi lazım ama bazı Yardımlar insanların gözüne sokar gibi yapılıyor ki;  o yardımı alanların ruh halini hissetmemiz gerek.

Dijital ve sosyal medyanın en yüksek döneminde yaşıyoruz birileri vicdanını fakirler üzerinden ihtiyaç sahibi üzerinden yıkamasın.. dünyanın en büyük sınavı samimiyet !

*

Maalesef vahşi kapitalist düzende yaşıyoruz bu düzende zenginler, yoksullar ve orta halliler var . Zenginler ve yoksullar arası uçurum açılmaya başladığı zamanlarda toplumsal olarak huzursuzluk artar. Baktığımda uçurum arttıkça bağışçılarda artıyor. Demek ki bir haksızlık düzeni  zorluyor. Bu huzursuzluğun giderilmesi içinde yardım mekanizmaları devreye giriyor ama bu yardımlar imkanı olanların ayrıca sanki bir reklam yapıyormuş gibi yapılıyor oysa kutsal kitaplarda bile bu hassasiyetin  önemine dikkat çekilmiştir.

Eğer iyilik yapacaksan bunu başkalarına hava yapmak için değil samimiyetle yapacaksın. Matta İncili'nde şöyle diyor : (6)"İnsanlar görsün diye, doğruluğunuzu onların önünde sergilemekten sakının. Yoksa göklerdeki Rabbınız den bir karşılık alamazsınız. 2 Bu yüzden, sen sadaka verdiğin zaman, önünden borazan öttürme., İkiyüzlüler insanların övgüsünü kazanmak için havralarda ve sokaklarda böyle yaparlar. Emin olun, onlar karşılıklarını tam olarak aldılar. 3 Fakat sen sadaka verdiğin zaman sol elin sağ elinin ne yaptığını bilmesin. 4 Verdiğin sadaka gizli kalsın. Gizli yerinden her şeyi gören Rab da sana karşılığını verecektir).+(Matta 6:1-13). ......

Elmalılı tercümesinde Kur'an 'da benzer ayetler var.(Bakara süresi 271. ayet):( Sadakaları açıkça verirseniz o, ne iyi olur; yok eğer onları gizler de fakirlere öyle verirseniz bu sizin için çok daha hayırlıdır ve günahlarınızın birçoğunun bağışlanmasına sebep olur. Bilin ki, Allah, her ne yaparsanız hepsinden haberdardır.)

*

Bandırma Belediyesi sanıyorum 2 bin aileye yemek yardımı yapıyor bunu yaparkende gizlilik esasını insanları rencide etmeden yapmaya çalışıyor .Mükemmel bir iş. Ama diğer yandan  Ramazan iftarları  da düzenliyor bunları yaparken de hayırsever zenginlerin desteğini alıyor.  Ama o iftarı verenlerin yazıldığı  isim tabelası yok mu ?

Bütün hayırı yere indiriyor bana göre .Ve önünde resim çektirip sosyal medyaya da servis yapıyorlar ki..Tam felaket.

Soruyorum size bu ismi yazmak gerekçesi nedir? Sevap için yapıyorsan Allah zaten görecektir kuşkun olmasın da  niye dünyalık reklam yapıyorsun?  

"Ben sistemi yoluna koyup bir koyup on yüz alıyorum sizede sadaka veriyorum işte " gibi bir şey.

Allah islah etsin demekten gayri ne yapalım.Bir gün sakallı adamın dünyası gerçek olur biter bu aşağılık işler.

BERKAN KOZAN -BANDIRMA