Hayvanlar insanların siyasi çıkarı için de kullanılamaz

"BALIKESİR'in Bandırma İlçesi'nde belediye barınağında tutulan sokak köpeklerinden 12'sinin periyodik aralıklarla ölümleri
üzerine Bandırma Sokak Hayvanlarını Koruma ve Yaşatma Derneği eski Başkanı ve Yerel Hayvan Koruma Görevlisi avukat Zafer
Evren'in şikayetiyle, hakkında dava açılan belediyenin sözleşmeli veteriner  6 ay 15 gün hapis cezasına
çarptırıldı."

2011 yılında ulusal gazetelerde geçen bu haber Bandırma için bir utanç kaynağı olmuş uzakta dostlar gazeteciler aramıştı.

Bu ne oğlum psikopatmısınız ne istiyorsunuz gariban hayvanlardan. Diye  ta Amerika Massachussette' den  arayan arkadaşım Mehmet Omayer arayıp söylemişti hatırlıyorum.

Utanmıştım.Ama doğruydu.
Çünkü Bandırma Hayvan Barınağına bakım için alınan ve sonrasında salınan  köpekler topluca kayıplara karışıyordu. köpekler birer birer yok oluyordu. Haberde geçen 12 sayısından kat kat
daha fazla bakıma muhtaç köpek gizlice sinsice  itlaf edilerek yok edilmişti. Hayvansever Zafer Evren'in şikayeti ve sıkı takibi sonunda
ölen ölmüş ancak hiç olmazsa katliamın devamı engellenmişti.
2011 Yılı gerilerde kaldı. Bandırma'da yerel yönetim değişti ve Bandırma Hayvan Barınağına olması gereken yatırım yapıldı  sistem adam gibi işlemeye başladı. Gece gündüz 24 saat vatandaşların şikayetleri isteklerine yanıt verilmeye başladı. Kısaca  pek çok il ve ilçeye örnek gösterilebilecek hizmet verilmeye başlandı. Bandırma Belediyesince   sahil bandında  boş pet şişe atınca mama dökülen otomatlar devreye sokuldu kent tarihinde  ilk kez  sokak hayvanlarına verilen  bu yaşam desteği hayvanseverlerin gözlerini yaşarttı.
Bu yeterli mi ?
Asla değil.
 Ve de zaman kaybetmeden Belediyenin asli görevlerinden biri olan Sokak Hayvanlarına yönelik hizmet vereceği daha uygun coğrafi konumda daha geniş  ve alt yapısı uygun donanımlı barınağa  ihtiyaç var.
Bandırma'da pek çok sorun çözüm için sırada beklerken bumu senin sorunun diyen varsa cevabını ona yüz yüze vermek isterim bu satırlarda değil.
Yeni barınak acilen yapılmalı.

**
İlkhaber gazetesinde Bandırma Belediyesi Meclis Üyesi Yakup Ataş'ın haberini okuduğum zaman başımdan aşağı buz gibi soğuk
sular döküldü. Dondum kaldım.
Aslen yakından naif ve hümanist bir kişi olarak tanıdığım Sayın Ataş'ın söylemlerini okuduğumda şok oldum diyebilirim.Muhtemelen bir travma yaşamışsa acısını masum bakıma muhtaç hayvanlardan çıkarmamalı.
Şu satırlara bakarmısınız.
Yerel yönetimin topladığı sokak hayvanlarını geçici bakımevinde kısırlaştırdıktan sonra !? doğal ortamlarına bırakıldığını !! dile getiren Ataş “Ancak bu sokak hayvanları halkın yoğun olduğu caddelerde kümeleşmektedirler. Cumhuriyet Meydanında yapılan hemen hemen tüm etkinliklerde sokak hayvanları adeta bu etkinliklerin müdavimleri arasına girmiştir” ifadesini kullandı.
Evet Sayın Ataş siz istemezsenizde o hayvanlar istediği gibi aramızda özgürce dolaşacak. Bildiğinize o kdar eminim ki ;barınakta bakımları yapılmış aşılanmış evcil hayvanlar asla ve asla parmaklıklar arkasına alıkolunamaz.
Suçtur.
İnsan hakları neyse hayvan hakları da aynen geçerlidir. Kanunlarımız bu konuda net ve açıktır. Hiçbir hayvanı kafeslerde uzun süreli kapalı bekletemezsiniz. Uçsuz bucaksız insiz yerlere de salamazsınız.  Suçtur.
Yiyecek bulabileceği mahallerde yaşam desteği vermek zorundasınız.
Sayın Ataş :
Paşa gönlünüz istedi diye hayvan sevmiyorsunuz diye sokaklarda yaşamak zorunda kalan muhtaç hayvanları sizin partinizin döneminde yapıldığı gibi gizli gizli katlettirmeyiz, katledilmelerine göz yumamayız. 
Bu ne insanlığa sığar ne de müslumanlığa.

Konuyla ilgili DİYANET aylık dergisinde çıkan bir yazıdan küçük bir parça (şubat 2007, sf. 38)yı kopyalıyorum 

"a) Hayvan haklarının  en başında geleni  yaşama haklarıdır.
b) hiçbir hayvana kötü davranılamaz, acımasız ve zalimce işlem yapılamaz.
c) bütün hayvanların, insanlarca gözetilme, bakılma ve korunma hakkı vardır.
d) hayvanlar meşru bir gerekçe olmadan öldürülemez.
e) yabani türden olan bütün hayvanlar, kendi özel ve doğal çevrelerinde, karada, havada vesuda yaşama ve üreme haklarına sahiptir.
f) geleneksel olarak insanların çevresinde yaşayan türden olan hayvanlar, uyumlu bir biçimde yaşama ve üreme haklarına sahiptir.
g) insanların kendi çıkarları yada eğlenceleri için bu uyumda yada şartlarda yapacakları her türlü değişiklik, bu haklara aykırıdır.
h) bütün çalışan hayvanlar, işsüresinin yoğunluğunun sınırlandırılması, onarıcı ve güçlerini artırıcı bir beslenme ve dinlenme haklarına sahiptirler.

ı) hayvanlardan insanların eğlencesi olsun diye yararlanılamaz. "

**
Eğer bu konuda bir katkınız olmasını istiyorsanız iktidar partisindesiniz ricanızı kırmazlar . "yerel yönetimin bu konuda çabaları yetersizdir. Yerel yönetim bu konuda gerekli önlemeleri alamamaktadır " diye  çok haksız mesnetsiz  ithamlarda bulunup  gece gündüz üç otuz paraya çalışıp  özveriyle hizmet veren  barınak emekçilerine de  ayıp etmek yerine Belediyenin yeni barınak için Orman Bakanlığından talep ettiği halde  sürünceme de bırakılan orman arazisi için bir el tutun.
Bakarsın ilerde adınız yazılır girişte. 

Mehmet Leventoğlu-Bndırma Gerçek