Hedonik Adaptasyon

Hedonik Adaptasyon

 

İnsanların, iyi ya da kötü yaşamlarındaki herşeyi zamanla sıradan görmeye başlamasına hedonik adaptasyon denir.

İnsan herşeye alışır, sözü her türlü değişikliğe uyum sağlama sürecimizin bir sonucu olmalı. Çok istediğimiz bir şeyi elde ettikten bir süre sonra sıradanlaşması, o şeyin değerinin azalmasından değil hedonik adaptasyona uğramamızdan kaynaklanıyor. Bu durum literatürde "hazza uyum" olarak adlandırılır.

Hedonik adaptasyonun bir pozitif bir de negatif tarafı vardır. Bir erkeği görürsün ve o güne kadar görmüş olduğun en güzel şey olduğunu düşünürsün. Veya bir kadın, Victoria Secret mankeni gibidir. Onunla birlikte olursan çok mutlu olacağını sanırsın. Fakat birlikte olmaya başladıktan bir süre sonra o hazzı kaybedersin, sıradanlaşır. Sürekli aynı şeye bakmak ve seninle olduğunu bilmek onu sıradan gösterir. Peki tahmin edin sonra ne olur?

Güzel yanı ise, en baş edilemez farz ettiğimiz olaylar başımıza geldikten bir süre sonra alışmamız. En sevdiklerimizin kaybına, iflaslara, sağlığımızı kaybetmeye, hatta doğumumuzdan itibaren birlikte yaşadığımız organlarımızdandan birini yitirmeye bile alışırız.
Allah sabrını verir, de hedonik adaptasyon sonucu söylenmiş bir söz olmalı. Hayatımızı cehenneme çeviren durumlara adapte olup tekrar hayat standardımıza geri dönmemize yardımcı olur.

İnsan nelere alışmıyor ki deriz bizde...

Selma Soybaşı