Herkes İşine Baksın

HERKES İŞİNE BAKSIN.

Malum pandemi dönemi, her sektörde işler kötü ve yine firsatçılara gün doğdu.

Sırf para kazanmak için çoğu kendini akıllı sananlar,hemen en karlı işlere yatay geçişe başladı. Anlasa da anlamasa da!...

Bu iş için gerekli bilgileri öğrenmiş mi? Prosedürleri biliyor mu? Bugüne kadar bu işle ilgili herhangi bir geçmişi, bilgisi,deneyimi var mı?

Olsun bu firsatcılar para kazansın da yeter. Bu yola dahi girerken onunla yürüyen ve kapı açanların acaba hakkını ödedi mi. Sanıyor ki ben herşeyi yapabilirim..Biri ile tanıştıran,aracı olanin beklentisi de önemi yok. O kapı nasılsa açıldı bir kere. Kim sayesinde açıldı. Sonra saçma sapan şeyler uydurup dışlarım. Nasilsa hep birilerine sırtımı dayayarak bir yerlere geldim bu güne kadar. Emeğe saygıya ne gerek var ki?  Evet  şimşek hızıyla iş sektörü değistirenlere maşallah diyorum. O vakit herkes alsın eline iki poğaça,iki ekmek,iki lahmacun,iki kg domates , köfte,su,ayran bir araba sokak sokak satsın!.

Şu an para bunlarda diye.

Lokantacıya,börekçiye,çağ ocağına saygı duymadan.
Eline telefon alan,güzel fotoğraf çeken fotoğrafçıyım diye gezsin. Bir canlı yayın yapan,bu işe emek vermeyen ,yıllarca piyasada bu sektörde çalışmamış,hiçbir işletmenin iyi ya da kötü gününde haber desteğini sunmamıs,oturduğu yerden başka işlerden de para kazanıp ben de medyayım artık diye ilan ediyor. İki soru sorsan bilgi sıfır. Kanundan bihaber,haktan bi haber,hep beleş yaşamış iki köfteye paylaşım yapmış. Medya olmuş.

Gercekten herkes birbirinin emeğine,ekmeğine,mesleğine saygı duysa her kriz anında meslekler arasında yatay geçiş yapanlara prim verilmese bu böyle olmaz.

İnsanlar bir meslek yapıyor ki, geçimi olsun. Evine ekmek göturebilsin. Ekmek kutsaldır. Ekmek namustur.
Çok önemli bir konu daha var ki benim çok önem verdiğim. Ticaret yaptığım her esnafla zamanla dostluk çerçevesinde iletişimlerimiz oldu. Ve benim birinci prensibim,kim bana ekmek kazandiriyorsa daima bende onlara ekmek kazandırmaya çalıştım.Alisverişlerimi onlardan yaptım,çevremizi de onlara götürdüm. Herkes bu prensibi ilke edinse eminim gelirde bu şehirde kalır. Ama bazen  bakıyorsun ki,işletmesine bir kere uğramamış, bir TL si nasip olmamış insanları ticarette öncelik yapanlarda,onlara maddi imkan sağlayanlar da oluyor maalesef.
Lütfen herkes karşısındakinin ekmeğine,emeğine,mesleğine saygı duysun. Sonradan meslek değistirenler de olabilir ama amaç sadece firsatcilik yapmak isteyene prim vermesin..Tabii nacizane benim fikrim.Yine de karar vermek herkesin özgür iradesi ile olacaktır.
Pandemi döneminde en çok ta esnaf ve günlük kazanan arkadaşlara üzülüyorum.

Virüsün bir an önce bitip ülke olarak eski günlerimize, bir an önce dönme dileğim ve saygılarımla....

25-11-2020/ESRA GÜVEN/BANDIRMA