Hes Kodu

HES KODU

Pandemi ile birlikte yaşamımıza giren yeniliklerden biri de HES KODU oldu. Henüz toplumumuzun çoğunluğuna ulamamış olsa da herkesin birgün bir yerde bu uygulama ile karşılaşacağı belli. Bilen ,anlayan için kolay da; bilmeyen için karın ağrısı.  Hem de hafife alınacak türden değil.
Hayat Eve Sığar uygulamasında “Karekodlarım” sekmesinde yer alan “Kategori, Alan Adı ve Adres Bilgileri” alanları doldurulup, oluşturulan karekodun çıktısı ilgili alana asılabilirmiş.  Ben bu konulardan hiç anlamıyorum. Bu teknik terimlerin her birini oturup tek tek öğreneceğiz demek ki! 
Mobil uygulama üzerinden "HES kodu işlemleri" bölümüne girilerek alınabilirmiş. Ardından "HES kodu oluştur" seçeneği tıklanıp kod kullanım süresi seçilecek ve kod oluşacakmış.
  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu, Kontrollü Sosyal Hayat kapsamında, ulaşım ya da ziyaret gibi işlemlerinizde kurumlarla ve kişilerle, Covid-19 hastalığı açısından herhangi bir risk taşıyıp taşımadığınızı güvenli şekilde paylaşmanıza yarayan bir kod olarak artık yaşamımızın bir parçası olmuş.. Birçok alanda gerekli. Elbette büyük kolaylık ve güven sağlıyor. Dediğim gibi becerebilene! Akıllı telefon, tablet veya bilgisayarınız yoksa, bunları kullanamıyorsanız, kişisel bilgilerinizi  birileriyle paylaşmanız gerekiyor. Yoksa haliniz duman. Hastaneye, resmi kurumlara AVM'lere alınmıyorsunuz.  Otel ve konaklama tesislerinde, şehirler arası yolculuklarda göstermeniz şart.
 Paylaştığınız HES kodları uygulama üzerinden ya da kurumlara sağlanan servisler aracılığı ile pek çok konu sorgulanabiliyor. Artık  her öksüren tıksırandan vebalı gibi kaçmaya gerek yokmuş. Telefonumuz bize ( Aha şu karşıda duran sarışın afet var ya; korona geçiriyor zilli diye uyaracakmış. Ya da, aman arkandan bir koronalı geliyor!) diye  bizi dürtecekmiş. Biz de son sürat oradan kaçıp virüse yakalanmaktan kurtulacakmışız.  
    Hes kodu almanın anladığıma ile üç yolu var.
  Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması ( IOS ve Android) ile HES kodunuzu şu şekilde alabilirsiniz: Karekodlarım sekmesine tıklayacaksınız  açılan ekranda katogori Alan adı ve adres bilgileri...
    Bu işlerden anlayan bir dostuma sordum. O da bana bunları söyledi. He! Hü ! dedim ama birşey anladıysam arap olayım. Hes kodu işlemleri bölümüne girecekmişim de oradan(Hes Kodu Oluştur.) butonuna tıklıyacakmışım. Kod süresi seçecekmişim. Sonra kodu oluşturabilirmişim. 
  SMS ile  HES KODU alma. Mesaja önce HES  yazılacakmış . Sonra aralık vere vere kimlik numaramı, kimlik seri numaramın son dört rakamını, sonra da; süre yazıp 2023 e gönderecekmişim. 
  Bana bunları söyleyen dostum, önce( O elindeki akıllı telefonu ,tam kapasite kullanabiliyor musun?) diye sorsa daha iyi olurdu bence. Akıllı telefonu olmayanları düşünemiyorum bile.
Mavi Kartlı veya TC Numarası 97, 98, 99 ile başlayan kişiler. Yine aynı şeyleri yazıp 2023 e göndereceklermiş.
Bu bilgilere sahip olmayan kişilerin işi, temelli çıkmazlarda. Onlar pasaport bilgileriyle alacaklarmış bu kodu.
 Önce birinci yolu denemeye kalktım. Sabahın köründe başladım uğraşmaya. Uğraş,uğraş ... Saat on iki olmuş. Karnım sırtıma yapışmış. İçim bayılıyor, gözüm kararıyor. 
 Kalkıp iki lokma attım ağzıma , gözüm açıldı. Utana sıkıla tekrar telefon açtım dostuma; nerde ne hata yapıyorum diye sordum.. Bana demez mi; önce  Hayat Eve Sığar uygulaması indirecektin diye!  O sıkıntıyla ağzıma ilk geleni söylememek için öyle bir yutkundum ki boşazımdan yumruk kadar bir bulaşık teli geçmiş gibi oldu. Kaç gündür yutkunurken hala acısını duyuyorum.
Telefon akıllı ya! Beni de aklınca yönlendiriyor canımın içi. Bilmiyor, ben kaç yaşındayım, neyi anlıyor, neye aval aval bakıyorum!
 Boşlukları dolduruyorum beğenmiyor. Yok aralık bırakmamısım, yok büyük harfle yazılacakmış da ben küçük harf kullanmışım, yanlış yere tıklamışım... Sonra da;  Gönder diyor...  Görünürde bir ok yok, nokta yok , yazı yok!Göndereyim de nasıl olacak o iş! Parmağımla  ekranı aşağıya kaydıracak mışım bilmem ne çıkacakmış, oraya  tıklayacakmışım ...  İyi de bilmeyenlere vahiy gelmiyor  o anda.  
 Aman neyse iki gün iki gece dinlenip dinlenip uğraşarak  aldım HES KODU' mu. Havam değişti. Bir yükseldim ki sormayın. Bana göre büyük başarı.
 Sabah telefonumu aldım elime .Doğru evimin alt katındaki AVM' ye... Kapıya aslan gibi bir delikanlı dikilmiş KOD  soruyor. Ben de aslanlar gibi açıp göstereceğim KOD'umu.  Önümdeki  beyefendi  bir çekilse sıra bana gelse! Ne gezer? Saat tutmadım ama yaklaşık  on beş dakika oldu. Ne markete giriyor, ne önümden çekiliyor. Bağırıyor ( Başlatma KOD'undan, bir ekmek alıp çıkacağım yahu! Yok işte KOD , mod yok bende, alamadım  !) diyor. Görevli gayet sakin ve nazik bir o kadar da kararlı. Sonunda dedim( Kardeşim müsade et ben gireyim , sana da ekmek alayım.) Hay demez olaydım! Adam görevliye, onun yedi sülalesine bu arada bana ve rahmetli anama koya, koya  çekti gitti...
 Zor da olsa; kimseye koymadan, kendinize koydurtmadan hemen bir yolunu bulun, HES  KOD' unuzu alın ! 
 Gerçekleri anlatmak için bazen kullanılması hoş olmayan sözcükleri kullanmak gerekiyor. Hepinizden özür dilerim.
   

ULVİYE KARA AKCOŞ/BANDIRMA/25-03-2017