İkinci “Türkün gücünü göreceksiniz” olayı..HDP BASIN BİLDİRİSİ

Basına ve Kamuoyuna,

 

İkinci “Türkün gücünü göreceksiniz” olayı

 

2 Ekim 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Silvan ilçesinde ilan edilen sokağa çıkma yasağından sonra Diyarbakır Milletvekili olarak şahsım ve Diyarbakır DBP İl Eşbaşkanı Ali ŞİMŞEK’in de içinde bulunduğu 20 kişilik heyet, Silvan ilçesine doğru yola çıktık. İlçe girişinde durdurularak ilçe merkezine alınmadık, sokağa çıkma yasağının ilan edildiği 2 Ekim tarihinden bu yana Silvan girişinde bekler vaziyette ve devamlı olarak Silvan Kaymakamı ile iletişim halinde olup yaralıların güvenli bir şekilde taşınması amacıyla görüşme halindeydik. Yani Silvan Kaymakamı, Silvan Emniyeti, Silvan Savcılığı'na kadar hepsinin Silvan girişinde beklemekte olduğumuzdan haberleri bulunmaktaydı. Durum böyle iken yine çevre ilçelerden Silvan halkına destek için gelen halk ve içinde DBP ve HDP’li yöneticilerin de bulunduğu 100-150 kişi ile Silvan’da sokağa çıkma yasağının kalkması için 2 km uzaklıkta olan bir benzin istasyonunda beklemekte iken saat 19.30’da yüzlerce özel harekat polisinin saldırısı ile karşılaştık. Ortalama 1 dakika içerisinde yüzlerce özel harekat polisi otomatik silahlarla etrafa ateş etmeye başladı. Ne olduğunu anlayamamanın verdiği şaşkınlık ve can havliyle sağa sola kaçışmaya başladık.

Kitlenin bir kısmı benzin istasyonunda bulunan odalara sığındı, yine kitlenin çoğu da benzin istasyonunun arkasında bulunan araziye dağıldı. Araziye dağılan kitleye kurşun yağdırıldı. Kurşunların isabet etmemesinin nedeni elektiriklerin kesik olmasıydı. Bu, bizler için büyük bir şans oldu. Saldırı anında polisler, arabasının içerisinde bulunan DBP İl Eşbaşkanı Ali ŞİMŞEK'i arabanın içerisinden zorla çıkartarak kendisine hakaret edip araziye doğru koşmasını söylediler, Ali ŞİMŞEK araziye doğru giderken onu arkadan vurma girişimi gerçekleştirmeye çalıştılar.

Bizlere saldıran özel harekat polislerinin amiri olduğu anlaşılan bir kişi, yakın zamanda Yüksekova’da özel harekatçı olduğu belirtilen bir polis amirinin 52 inşaat işçisini yere ters kelepçeli olarak yatırıp, “Ne yaptı lan size bu devlet? Türk’ün gücünü göreceksiniz” şeklindeki nutukları kendisine örnek almış olacak ki çıldırmış ve cinnet geçirmiş bir ruh hali içerisinde tam 15 dakika boyunca gözü dönmüş bir şekilde bağırarak ve sıkılan kurşunlar eşliğinde, “Siz bu devletten ne istiyorsunuz? Bu bayraktan ne istiyorsunuz? Bu bayrak sayesinde ekmek yiyorsunuz, bu bayrağa saygı göstermiyorsunuz. Hepiniz öleceksiniz, hepiniz gebereceksiniz, kimsiniz lan siz askerimizi, polisimizi şehit ediyorsunuz? Alçaklar, şerefsizler, kafirler!” diyerek bütün kin ve nefret içeren nutuktan sonra en kısa zamanda bulunduğumuz alanı terketmediğimiz taktirde hepimizi öldüreceklerini söyleyip ayrıldılar.

Bu saldırıyı gerçekleştiren özel harekat timinin başındaki amirin adeta bir suç makinası olduğu ve cinayet işlemekten çekinmeyeceği orda bulunan herkes tarafından açıkça görüldü. Son dönemlerde benzer zihniyet ve tutum içerisinde olan çok sayıda kişinin özellikle şehir merkezlerinde operasyonlara aktif bir şekilde katıldıkları görülmektedir. Bu durumun devamı halinde önümüzdeki süreçte sivil katliamların daha da boyutlanacağı ortadadır bu nedenle bu saldırının başını çeken kişi dahil olmak üzere benzer tutum ve davranış içerisinde olan bütün kişilerin derhal görevden alınarak haklarında idari ve hukuki işlem başlatılmalıdır.

 

 

HDP DİYARBAKIR MV.         DBP İL EŞBAŞKANI

NURSEL AYDOĞAN               ALİ ŞİMŞEK