İklim Değişikliğine Dirençli Bir Balıkesir Oluşturulacak

 

Balıkesir Yerel İklim Değişikliği Sektörel Değerlendirme Çalıştayı, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirildi. İklim değişikliğine dirençli bir şehir oluşturmak ve bunun için izlenmesi gereken yol hartasının konuşulduğu çalıştayda, iklim değişikliği konusu tüm dinamikleriyle ele alındı. 
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, BASKİ, Balıkesir Kent Konseyi ile Şehir Araştırmaları ve Teknoloji Geliştirme Merkezi’nin iş birliğinde “Balıkesir Yerel İklim Değişikliği Sektörel Değerlendirme Çalıştayı” düzenlendi. Avlu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen çalıştay programı; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitler adına saygı duruşunda bulunularak İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Vehbi Yörük, dünyada artan doğal afet ve felaketlerle birlikte iklim değişikliği krizi ile küresel ısınma kavramlarının herkesin gündeminde olduğunu söyleyerek iklim krizinin Covid-19 pandemisi sonrasında dünya gündemini en meşgul eden konu başlığı olduğunun altını çizdi. Vehbi Yörük; sağlık, tarım ve hayvancılık, su, kuraklık ile enerji meseleleriyle doğrudan alakalı olan iklim değişikliği konusunda herkesin bilinçlenmesi gerektiğini ve bu gibi çalıştaylar sayesinde; akademisyenler ve uzmanların katılımıyla vatandaşların bilinçlenmesi, konunun ilgililerinin de bilgilerini paylaşması açısından faydalı olduğunun belirtti.

İKLİM KRİZİNE DİRENÇLİ BİR BALIKESİR OLUŞTURULACAK
Küresel ısınmanın sadece insan yaşamını değil, bütün ekosistemi etkileyerek tabiatın dengesini bozduğunu belirten Yörük “Birçok canlı türü yok oluyor, emanet aldığımız dünya çocuklarımıza eksilerek kalıyor. Sürdürülebilir ekosistemin sağlanması, doğallığın korunması ve evlatlarımızın geleceği adına iklim değişikliğiyle mücadele çalışmalarımıza kararlılıkla devam edeceğiz. Bunun için önümüzde maalesef kısa bir dönem bulunmakta ve son dönemeçteyiz. Bu nedenle sorumluluk bütün dünyanındır, hepimizindir. Bununla birlikte ülkemizde hassasiyetle sürdürülen iklim kriziyle mücadele kapsamında Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımızın Bölgesel İklim Değişikliği Eylem Planları ve net sıfır emisyon hedeflerini dikkatle takip ediyor ve dikkate alıyoruz. Bu doğrultuda Balıkesir Büyükşehir Belediyemiz Çevre Koruma ve İklim Değişikliği Müdürlüğü oluşturarak iklim krizine daha dirençli bir şehir ortaya çıkarmak amacıyla şehrin bütün dinamikleriyle birlikte Yerel İklim Değişikliği Eylem Planı hazırlama çalışmalarımızı başlattık. Ulusal ve uluslararası literatür çalışmalarını gerçekleştirerek Körfez Çevre ve İklim Değişikliği Çalıştayı ve Balıkesir Yerel İklim Değişikliği Planı Çalıştaylarını düzenledik. Şehir dinamiklerinden elde ettiğimiz verilerle sera gazı envanter raporumuzu oluşturduk.” dedi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE ÇOK YÖNLÜ MÜCADELE
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yenilenebilir enerji kaynaklarına büyük önem verdiğini dile getiren Yörük “Kapalı Pazar yerlerinin üzerinde oluşturduğumuz güneş enerji santralleri ve güneş tarlalarıyla temiz enerji üretimine devam ediyoruz. İlçelerimizden her gün topladığımız günlük bin 350 ton evsel atığı düzenli depolama sahamızda; havaya, suya, toprağa zarar vermeden depoluyoruz ve çöp gazından enerji üretimi vasıtasıyla metan gazının atmosfere olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırıyoruz. Balıkesir Su ve Kanalizasyon İdaremiz ile dere ıslah çalışmalarını yürütüyor, atık su yönetimiyle ilgili projeleri bir bir hayata geçiriyoruz. Suyun yönettiği değil, suyu yöneten şehir olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Su kaynaklarımızı doğru yönetiyoruz. İnşa ettiğimiz tesis ve binalarda yağmur suyu hasadına önem veriyoruz. ‘10 Numara Şehrin 10 Numara Çocukları’ projesiyle okullarımızda çocuklarımıza su kullanımı ve suyun tasarrufu yönünde eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Temiz enerji kadar temiz yakıta da önem veriyoruz. İlimizde fosil yakıt kullanımının azaltılması amacıyla ısınmadan kaynaklı alternatif enerji kullanımının yaygınlaştırılması için fosil yakıt yerine temiz enerji kullanımı noktasında karar aldık. Ulaşım ve lojistik sektörlerinin iklim krizine olan etkilerini azaltmak amacıyla araç filolarımızda doğalgazlı araç dönüşümü başlattık. Projelerimizde; yeşil alan ve bisiklet yollarına önem veriyoruz, yeni alanlarla, yollar inşa ediyoruz. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile koordine ettiğimiz ‘Artık Yok, Sıfır Atık ve İklim Değişikliği’ Projemiz kapsamında sıfır atık ve iklim değişikliği konusunda okullarımızda bilinçlendirme çalışmalarını yürütüyoruz. İklim kriziyle mücadele konusunda çalışmalarımıza bağlı olarak kapsayıcı, adil, düşük emisyonlu ve iklime dayanıklı gelecek amacına yönelik iklim değişikliği ve enerji için Belediye Başkanları Küresel Sözleşmesini bu yıl itibariyle imzalamış bulunuyoruz.” diye konuştu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ FARKLI DİNAMİKLERİYLE ELE ALINDI
Program, Prof. Dr. Abdullah Soykan’ın moderatörlüğünde; kurum ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı panelle devam etti. Panelin ardından; ulaşım, tarım, sanayi, enerji, su yönetimi, belediyeler ve kent konseyleri masalarında iklim değişikliği konusunda değerlendirmelerde bulunuldu.

BANDIRMA GERCEK- BALIKESİR BÜYÜK ŞEHİR