İlköğretim Okullarına özel HOBİ BAHÇESİ

 ÖĞRENCİLER HOBİ BAHÇELERİNE KAVUŞTU

SEBZE VE MEYVE YETİŞTİRİLECEK HOBİ BAHÇESİNİN AÇILIŞI YAPILDI

Beylikdüzü’nde 5 okula birden hobi bahçesi kazandıran Beylikdüzü Belediyesi’nin Galip Balkar Ortaokulu’nda gerçekleştirdiği açılışta Başkan Ekrem İmamoğlu, öğrencilerle birlikte bahçeye çeşitli sebze tohumları ekti, nar ve ayva gibi ağaçları ise toprakla buluşturdu. Şehrin ortasında öğrencilere toprakla haşır neşir olabilecekleri bir ortam sunduklarını belirten İmamoğlu,  üzerinde ekilebilecek sebze meyve tohumlarının olduğu Tohum Kitap’ı ise öğrencilere dağıttı.

 Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, nitelikli eğitim anlayışı ile ön plana çıkan ilçenin okullarına doğayla daha barışık olunacak yenilikler getiriyor. Şu aşamada 5 okula öğrencilerin sebze meyve yetiştirebilecekleri, toprakla vakit geçirebilecekleri hobi bahçeleri kazandıran Beylikdüzü Belediyesi, projesinin ilk uygulamasını Galip Balkar Ortaokulu’nda gerçekleştirdi. Açılışı okul öğrenci ve öğretmenleri ile birlikte yapan İmamoğlu, oluşturulan bahçeye kara lahana, beyaz lahana, havuç, pırasa, tere, roka, kıvırcık, maydanoz ve fıstık çamı gibi bitkilerin tohumlarını miniklerle birlikte toprağa ekti ve ilk can suyunu verdi. İmamoğlu alana ayva, nar gibi meyve verecek ağaçları da çocuklarla birlikte dikti, ayrıca ekilecek fıstık çamı, akça ağacı ve mevsimlik çiçek tohumlarının da büyüdüğünde ilçedeki koruluk alanlara yerleştireceklerini belirtti.

“Bu Bahçeyi Artık Siz Sulayacak, Siz Koruyacaksınız”

Galip Balkar Ortaokulu Müdürü Dilek Aksu, emeği geçen herkesi kutlayarak hayallerinin gerçek olduğunu belirtti, öğrencilerle bu bahçede doğal yaşama dair önemli bilgiler kazanacaklarını vurguladı ve Başkan İmamoğlu’na katkılarından dolayı Teşekkür Plaketi takdim etti. Öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılanan Başkan İmamoğlu, en güzel şeylere layık olduklarını belirttiği çocukları çok sevdiğini söyleyerek konuşmasına başladı. İmamoğlu, “Sizin için oluşturulan bu bahçede ektiğiniz sebze ve meyveler artık sizin. Siz koruyacaksınız, siz sulayacaksınız. Bazı tohumlar 15 gün sonra ürün verecekmiş. O malzemelerden yapacağımız salatayı da beraber yiyeceğiz. Ben de bir köy çocuğu olarak lise yıllarıma kadar toprağın içindeydim, dalından kopardığım meyveleri yedim. Unutmayalım ki üreticiler, köylüler olmaz ise tüm insanlığın durumu da çok zor olur” diye konuştu.

Beylikdüzü’ne İzci Kampı Alanı Müjdesi…

Toprakla uğraşan, doğanın içinde yaşayan insanların sağlıklı, mutlu ve huzurlu olduğunu ifade eden İmamoğlu, kent hayatı içinde öğrencilerin okullarında böyle bir hobi bahçesi imkanına sahip olmalarının çok önemli olduğuna dikkat çekti. İlçedeki çoğu noktaya doğal alanlar katma çabası içinde olduklarını söyleyen İmamoğlu, öğrencilere izci kampı yapılacağının müjdesini de verdi. İmamoğlu, çadırda kalıp, doğa içinde vakit geçirebilecekleri ortamı hızla hazırladıklarını ve farklı bir deneyimi çocuklara yaşatacaklarını dile getirdi. Bahçede geçirilen zaman sonrasında sınıfları gezen İmamoğlu, öğrencilere başarılar diledi ve isteklerinin zamanla yerine geleceğinin sözünü verdi.