İnsanoğlu Monogam mıdır? Poligam mıdır? 

İnsanoğlu Monogam mıdır? Poligam mıdır? 

Bu sorunun bir cevabı yok aslında. Kıskançlığın DNA'larımıza işlediği genlerimizle kimse eşinin başkasıyla olmasını istemez ama söz konusu kendimiz olduğumuz zaman, özellikle erkeksek kendimizi vicdanımızda haklı çıkarmak için gerekli bahaneler buluruz. 

Ozellikle bizim kültürümüzde ki baskın ataerkil toplum çoğu şeye kadınlardan daha fazla hakları olduğunu iddia ediyor. Bu soruyu dahi, insanoğlu değilde kadınlar veya erkekler tek eşli midir? diye sormamı tercih ederlerdi. Bunun sebebi ise erkeklerde testesteron hormonu ağır bastığından cinsel olarak daha fazla dişiye ihtiyaç duyduklarını düşünürler. Bu arada kendi eşlerini ne derece tatmin edip, edemediklerinden haberleri yoktur.
Amerikan futbolunda dahi genital bölge koruyucuları ilk defa 1874'te, kaskları ise ilk defa 1974'te kullanmaya başlamışlar. Komik ama erkeklerin kafalarınında önemli birşey olduğunu anlamaları 100 yıllarını almış olduğu tam olarak bu sözlerle yorumlanmıştı. 

Kadınlarda ise östrojen hormonu ağır bastığından eşinden yeterince ilgi ve sevgi görmediğini hissetmeye başladığında içine düştüğü boşluğu doldurmak için, duygusal bir açlıkla, kendi eşlerinde bulamadıklarını başka erkeklerde aramaya başlarlar.
Çin'in bazı bölgelerinde, kadınlar köylerindeki bütün erkeklerle ilişki yaşarlar, bu orada norm olarak kabul edilmiştir. Fakat çoğu devlette olduğu gibi Türkiye Cumhuriyetinde de yasal olan ve ahlak kurallarına, ideolojimize uygun olan tek eşliliktir.

Bilimde insanların monogam olduğunu savunuyor. Eğer insanlar  çok eşlidir dersek bilimle ters düşmüş oluruz.

İnsanların maddi ve manevi alanlardaki mükemmel doyumsuzluğu asla tatmin olamamasından kaynaklanıyor. Fakat bazı hormonlarımızın ağır basması beynimizi ve irademizi devre dışı bırakacağımız anlamına gelmiyor, gelmemeli.
Odak noktalarımızı değiştirerek, yüz binlerce yıldır geliştirmekte olduğumuz beynimizle  bazı duygularımıza, hormonlarımıza yön vererek, insan vasfına uygun yaşamalıyız.

Bütün dürtülerimize kulak verirsek sadece çok eşli değil, katil, hırsız ve hatta pedefoli de olabiliriz.

Selma Soybaşı- USA