İspanya'da halk önlemleri protesto için sokaklara çıktı.

Koronavirüsün en çok etkilediği ve yüksek ölüm oranı olan  ülkelerden İspanya'da halk, yönetimin Covid-19 önlemlerini protesto için sokaklara çıktı. Binlerce kişi 'Özgürlük' sloganları atarak başkent Madrid'te Atocha istasyonundan Plaza Colon'a yürüdü. Yasal zorunluluk olmasına rağmen maske takmayan protestocular, salgını sona erdirme yöntemi olarak devam eden aşılama kampanyasını da eleştirdi.

Euronews'de aynen geçilen haberde Protesto eylemine katılanlardan bazıları koronavirüsün aldatmaca olduğunu söylüyor. 71 yaşındaki emekli Milagros Solana, "İnsanlar uyanık olmalı ve daha az korkmalı. Bunun tedavisi zor  ölümcül kötü bir grip olduğunun farkına varmalıyız ancak önlemini alıp  geçmesini beklemelisiniz, hepsi bu." diyor.

İspanya'da geçtiğimiz hafta günde ortalama 400 kişi koronavirüsten dolayı yaşamını yitirdi.

Pandeminin başlangıcından bu yana İspanya'da 55 binden fazla kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Ülkedeki vaka sayısı ise toplamda 2.5 milyonu geçti.

İspanya'da 10 Aralık'ta 188 olan her 100 bin kişide tespit edilen Covid-19 vaka sayısı Noel tatilinin ardından her gün yükselerek bugün 828'i buldu. Avrupa Birliği (AB), bu sayının 250'nin üzerinde olduğu yerleri riski bölge olarak tanımlıyor.

Bu arada salgına karşı 25 Ekim'den bu yana ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) uygulayan İspanya'da yerel yönetimlerin inisiyatifiyle mevcut tedbirler son bir haftadır sıkılaştırıldı. Ülkenin büyük bölümünde gece sokağa çıkma yasağının başladığı saatler öne çekilirken, serbest dolaşım kısıtlamaları artırıldı ve azami toplanma sayısı 6'tan 4'e indirildi. Diğer yandan İspanya'da 27 Aralık'ta başlayan Covid-19 aşılaması kapsamında şu ana kadar aşı olanların sayısı 1 milyon 200 bini geçti.

24-01-2012 /EURONEWS -HABER MERKEZİ -http://www.sanalbasin.com/ispanyada-covid-19-protestosu-binlerce-kisi-ma...