İşte Yeni Bandırmaspor

İŞTE YENİ BANDIRMASPOR
Bandırmaspor bu sezon başta yönetim yapılanması olmak üzere  tepeden tırnağa önemli bir yenilenme süreci yaşıyor.
Bandırma Belediyesi Başkanı  Dursun Mirza’nın da desteklediği yeni başkan Erhan Elmastaş ve yeni yönetim kurulu göreve geldiği andan itibaren kulüp  adeta yeniden yapılandırıldı. İlk olarak Sportif Direktörlüğe Süleyman Takunyacıoğlu, idari menajerliğe de Serdar Samatyalı getirildi. Teknik Direktör olarak M. Kemal Kılıç’la yeniden anlaşan yeni yönetim Teknik heyetin gerekli gördüğü önemli transferleri de yerine getirmek için ciddi bir özveri gösterdi. Biz de yeni Bandırmaspor’u taraftarımıza tanıtmak adına bu röportaj dizisine başladık. İlk olarak Bandırmaspor Sportif Direktörü Süleyman Takunyacıoğlu’nun takımla ve gelecekle ilgili görüşlerini aldık.
 
* Sayın Takunyacıoğlu öncelikle yeni görevinizde başarılar dileriz . İlk  olarak sizce  Belediyenin yönetimde yer almasının artıları ve eksileri nelerdir?
Bandırma Belediyesinin Bandırmaspor'a el atması tek kelimeyle kulübü olası bir felaketten kurtarmıştır. Felaketten kastım, Bandırmaspor’un geçmiş yıllarda yaşadığı kabusların tekrar yaşanma olasılığıdır. Eski yönetim 8 yılda gerçekleştirdikleri önemli başarıların yanında yönetimsel bazda yorgunluk ve sürmenaj durumuna girmişti. Kolay değil. Kendileri son derece sağduyulu davranarak Başkan Dursun Mirza’yı ve dolayısıyla Erhan Elmastaş’ı ikna ederek yeni bir dönemin yolunun açılmasına neden olmuşlardır ki; bu Bandırmaspor için son derece önemli bir gelişmedir.
 
* Sportif Direktör olarak takımın başına geçtikten sonra Bandırmaspor’da ne gibi değişiklikler oldu?
Kısa sürede büyük değişimlerin olması zaten olanaksız. Değişim bir süreçtir ve zamana yayılması gerekir. Ancak şunu söyleyebilirim ki, üst üste kaçırılan şampiyonlukların Bandırma da oluşturduğu ümitsizlik hayalkırıklığı ve  bıkkınlığın yeniden umuda dönüştüğünü düşünüyorum. Sanırım teknik direktör seçimi ve yeni oyuncuların transferi bu umudun oluşmasında önemli bir rol oynadı. İlk etapta kurumsallaşma kararı alınarak bireylerin kişisel tasarruflarından çok futbolun içinden gelmiş bizim gibi insanlara aktif görevler verildi. Bu sadece bizde değil tüm dünyada yapılan bir uygulama. Futbolu ve futbolun içindeki tüm detayları dünyanın her yerinde futbol adamları belirler. Bunun içinde futbola dair her konuda nitelikli formasyon gerekir. Bu sezon itibarıyla ne olup biteceğini bilmiyorum ama bundan sonraki yıllarda biz olalım ya da olmayalım, bu yöntemin başarısı için süreklilik kazanması gerekiyor. Kurumsal yapı denince ilk akla gelen alt yapı organizasyonu olduğundan, kişisel hayalim kalede Evren’li, orta saha da İbrahim’li  forvette tek tek isim telafffuz etmek istemiyorum ama kısaca  alt yapıdan gelen  yetişşmiş yetenekli gençlerle Bandırmaspor’un 11’ini görmek istiyorum. Bu olanaksız değil. Altınordu modelini izliyoruz ki  Türkiye’nin geleceğinin örneğidir. 
*Transferleri hangi kriterlere göre yaptınız?
Öncelikle geçen senenin omurgasını koruduk. Yaptığımız yeni transferlerin tamamı ise nokta transfer denilen kreatif futbolculardan oluşuyor. Bu oyuncuların transferleri de öyle çok kolay olmadı. İnce eleyip sık dokuduk. Tamamını defalarca izleyip inceleyerek aldık. Tabi oyuncuların maliyetleri konusunda da yönetim kurulu önemli önemli derecede maddi manevi özveride bulundu. Böylece bu oyuncuları Bandırmaspor’a kazandırıp yeni bir takım oluşturduk. 
* Alt yapıyla ilgili neler yapılacak?
Bu uzun vadeli geç kalınmış bir proje. Ben bu projeyi ve kafamdakileri başkanla önümüzdeki günlerde görüşeceğim ama bugünden yarına olacak bir iş değil ve sabıra ihtiyacımız var. Bizim hayalimiz sadece şampiyonluk değil, aynı zamanda oyuncu ihraç eden bir hale gelebilmek. 
* Sizce geçen sezon neden başarısız olduk?
Acaba başarısız mı olduk? Yoksa başarı hedefi çok ufak detaylarla mı kaybedildi? Önce bu soruların yanıt bulması gerekiyor. 24 Hafta ligi lider götüren bir takımın şampiyonluğu kaybetmesi şaka gibi bir olay. Futbolda detaylar bütünü belirler. Yönetimsel basit hamle hataları bir yıllık müthiş emeğinizi alıp götürebilir. Sanırım Bandırmaspor’da da böyle oldu. 
* Peki..Bandırmaspor bu sene şampiyon olacak mı? 
Kentte beklenti büyük ancak şampiyonlukta öyle çantada keklik falan değil. Kanımca bu sezon hiçbir takım 24-25 hafta gibi marjinal pozisyonda liderlik koltuğunda oturamaz. Grubumuzda bizim transfer bütçemizin ayarında en az 4-5 takım daha var ve daha az para harcayan takımlar dahi lige ciddiyetle asılacak güce sahipler. Takımların tamamı dirençli ve bazıları da mütevazi kadrolarına rağmen son derece ciddi rakipler. Yine de şunu söylemem mümkün. Onlar kadar koşacağız, direnç gösterip mücadele edeceğiz ve biraz önce bahsettiğim kreatif oyuncularda devreye girecek ve bunlar bizi ddiğer takımlardan öne çıkaracaktır. 
* Sizin başarı kriteriniz nedir? 
Ben bunu daha öncede söyledim. Benim için şampiyonluk dışındaki her sonuç başarısızlıktır.
 
* Kamp dönemi nasıl geçti?
Yaklaşık 24 gün Bolu’da hazırlık kampı geçirdik. Çok verimli bir hazırlık kampı oldu. Beş hazılık maçı yaptık. Oyunsal eksiklerimizi gördük ve çözümleri belirledik. Ben bu sorunuzu bu kadar cevaplamakla yetineyim. Çünkü gerisi Teknik Direktör Kemal Kılıç hocamızın cevaplayacağı bir konudur. Yalnız şunu ilave edebilirim. En önemlisi Takım ruhu ve arkadaşlık en üst seviyedeydi. Bu benim için her şeyden önemli.
* Bu sene Bandırmaspor taraftarımıza nasıl bir futbol izlettirecek?
Kısa ve öz cevaplamak gerekirse bu sezon maçlarda sıkıntı veren değil keyif veren bir Bandırmaspor izleyeceğiz. 
* Sayın Takunyacıoğlu  özel bir soru olacak ama yanıt vermek isterseniz..sizin takımın başına Sportif Direktör olarak getirilmeniz Bandırmaspor camiası ve bizim için sürpriz oldu. Futbolun içinden gelen ve sürekli futbolla yaşayan bir kişi olduğunuz yakın geçmişte takıma yaptığınız özverili  katkılar ortada olduğu  halde Bandırmaspor’dan zaman zaman kasıtlı olarak uzak tutulduğunuzu düşünüyoruz. Bandırmaspor’la birlikteliğiniz ve kulüpte görev almanız bazı kesimlerce sürekli engellenmeye çalışıldı. Bu süreçte yine aynı güruhla ilgili sıkıntının devam edip etmeyeceği konusunda ne düşünüyorsunuz. Ve bu kesim yine  sizin bir an önce istifa edip gitmenizi dört gözle bekliyor mu ?
Daha çok beklerler. Onlara tavsiyem beklerken harcadıkları vakitlerini SamuelBeckett'ın“Godot'yu Beklerken” kitabını okuyarak değerlendirsinler. Önce Godot’un gelip gelmeyeceğini öğrensinler. Ben bu göreve başta Dursun Mirza, ardından Erhan Elmastaş ve yönetimin isteğiyle geldim. Beni ancak kim getirdiyse o gönderebilir. Futbolda sadece maddi gücün her şeyi halledemeyeceği gerçeğini defalarca yaşadık. Maddi güç artı bilgi birikimi sentezi oluşmadan başarı hayaldir. Bu işin teknik, psikolojik, sosyolojik, yerel ya da evrensel boyutlarını bilmeden başarı olanaksızdır.  Bandırmaspor kişisel tatmin yeri değil. Bu işi benden daha iyi yapacak biri ya da birileri varsa zaten doğanın seleksiyonu gereği beni ayıklar ve kendileri görev alırlar. Bu konu bu kadar basit. Yeri gelmişken burada da belirteyim. Bana güvenip bu önemli görevi verdikleri için Dursun Mirza, Erhan Elmastaş ve yönetim kurulumuza çok teşekkür ediyorum.
* HurşutTranferiyle ilgili ilginç tepkiler var. Birçok kişi bu transferi yanlış buldu. Yanlış derkekn takımdaki dengeler açısından  iyi bir seçim olmadığı iddiaları oldu.. Kampa en son o katıldı. Sizin bu oyuncuyla ilgili izlenimleriniz  ve düşünceleriniz nelerdir?
Hurşut’un futbolculuğu zannedersem kimse tarafından tartışılamaz. Soru bence şu olmalı. Hiç 2. Ligde oynamamış bir futbolcunun göstereceği performans ne olacak? Öncelikle Hurşut mükemmel bir insan ve mükemmel bir profesyonel. Kampa geldiği ilk günden itibaren diğer futbolcularla inanılmaz bir kaynaşma içine girdi. Özverili duruşu , sempatikliği ve çalışkanlığıyla   genç arkadaşlarına örnek ve ötesinde  olumlu katkılar sağlayacağı düşüncesindeyim.  Bu bile Hurşut’un doğru transfer olduğunu gösteriyor. 
* Eski bir futbolcu ve şu an Bandırmaspor’un sportif direktörü olarak taraftardan ve seyirciden nasıl bir katkı yapmasını bekliyor ve istiyorsunuz?
Futbol herkesin bildiği gibi soyut bir oyun. Her  sürpriz sonuca gebe. Çok kısa  anların dahi skoru etkilediği, bu yüzden heyecanın hiç bitmediği, milyonları peşinde koşturan, sevinç ve üzüntünün iç içe yaşandığı tuhaf bir oyun. Tıpkı hayat gibi. Dolayısıyla futbol oyununda iyi ve kötü sonuçlar iç içedir. Biz kötü sonuçları en aza indirgeyecek tedbirlerimizi alarak  hedefe ulaşacağımıza inanıyoruz. Sonuçta seyircimizdeki beklenti büyük.Finalde başarısızlığımıza göz yaşı dökenlerin hissiyatını anlıyorum.   Bazen siz ne kadar çaba göstersenizde bu işin içinde başarısızlık olasılığı her zaman vardır. Söylediğim gibi, bizim amacımız bu olasılığı en aza indirip hedefe ulaşmak. Seyirciden beklentimiz olası kötü günlerimizde de kalplerinin bizlerle birlikte atmasıdır.Önemli olan sahada verilen samimi emeği görebilmek.
NECDET MANCILIK RÖPORTAJI -BANDIRMA GERÇEK -24-08-2015