İstemeyi Bilmiyoruz

İstemeyi Bilmiyoruz

Uygar uluslarda herkes güçlü bir ülke,adalet ister. Biz ise yöneticilerden, maaşlara zam yiyecekler ucuzlasın vb gibi gündelik daha yüzeysel isteklerde bulunuyoruz.
  Ben ülkemde ; adaletli hukuk içinde, Aziz Sancar ve birçok değerli bilim insanların olduğu, gelişmiş uygar bir ulusun bilim merkezinde bulunan imkanlari istiyorum.
  Şunu çok iyi anlatmalıyız ki; maaşların artması yiyeceklerin ucuzlaması gibi durumlar   bilimsel buluşların yapıldığı ülkelerde otomatikman olur. Yaşam  seviyesi kendiliğinden yükselir. Çünkü: Bilimsel buluşların telif hakkıyla elde edilen gelir güçlü bir ekonomi,dünya uluslarının arasında saygın bir yer demektir. Dolaylı da olsa dünyayı yönetmek demektir. Haksızda olsan seni yalandan yere sadece inanırlar, yaptırım uygulanmaz.
  Tabiki bilim; adaletin hukukun olduğu özgür bir ortamda doğar ve büyür. Örneğin: Birimizin başına bir iş geldiğinde belli bir kişiye seslenerek beni kurtar ya da yardım et"dediğimiz bir ortamda bilim gelişemez.Orda insanlar hukuktan çok kişiye güveniyor.
  Neden yapay gündemlerin peşinden koşuyoruz? Şöyle ki:Covit 19 aşısını Türk buldu.Ya da şu buluşu Türk bilim insanları buldu. Birimizde sorgulamiyoruz. İyi de bu aşı Türkiye Cumhuriyeti'nde , Türkçe bir adla mi bulundu? Bu aşıyı dünyaya sattığımızda Türkiye Cumhuriyeti mi gelir elde edecek? Ya da Türkçe bir adla dünyaya armağan edilerek Türkçe'nin  bilim dili olma hedefine bir katkı mI sağladı? Diyerek sorgulamıyoruz.Buluştan geliri elde eden ulus başka, bizde anca kendimizi avutuyoruz.
  Bu aşıyı Türkiye Cumhuriyeti olarak burada bulsaydık ellde edilen gelir ile ekonomik sorunlar çözülmeye başlayacaktı. İşte sorgulamamiz gereken budur.
  Bu anlamda düşündüğümüzde bizi yönetenlerden maaşlara zam çocuğumuza iş vb istekler yerine içinde son teknolojinin olduğu ve yine içinde Aziz Sancar,Özlem Türe, Uğur Şahin vb gibi değerli bilim insanlarının olduğu bilim merkezleri istemeliyiz . Ve biz bu bilim insanlarını neden yurdumuzda tutamıyoruz, beyin göçünün nedenlerini sorgulamalı siyasetcileri bu bilim insanlarımizi yurdumuzda tutmaya zorlamaliyiz.
  Yurdumuzda tek tek bir çok buluşun yapılması bizi onurlandırir.
  Cumhuriyetimizin kurucusu ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün uygar uluslar seviyesine ulaşma hedefine bir adım daha yaklaşmanin mutluluğunu yaşarız.
              Tomris Seviye Kaçal- Gönen - 02-12-2020