Japonya Türkiye Ortaklığı. Çam ve Sakuro Başakşehir Hastanesi

Japonya Türkiye ortak yapımı olarak gerçekleştirilen Başakcehir Şehir Hastanesi  açılışına Japonya Başbakanı Şinzo Abe katıldı.

Açılış Japon televizyonunda canlı yayınlanırken Japon kamu yayıncısı NHK’nin yazılı ve görüntülü olarak servis ettiği haberde dev sağlık kompleksinin Türk-Japon ortaklığı ile inşa edildiğine dikkat çekilerek, hastanenin 2 bin 600 yatak kapasitesine sahip olduğu belirtildi. Japonya Başbakanı Abe’nin "Açılan hastanenin korona virüs ile mücadele ve Türkiye sağlık sektörüne katkıda bulunacak olmasından dolayı mutluyum" dedi..

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açılış dolayısıyla  "Umarım hastanenin açılması Türkiye ile Japonya arasındaki dostane ilişkiyi daha da geliştirecektir ,İsmi ile uyumlu olması için hastanenin etrafını çam ve sakura ağaçları ile donattık. Bunlar bizim dostluğumuzu sembolize eden adımlar oluyor" sözlerinin aktarıldığı haberde, Abe’nin ise "Çam ve Sakura Hastanesi Türk-Japon dostluğunun simgesi haline gelecek" " ifadesini kullanırken . Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi  107 branşta hizmet verecek
Japon haber ajansı Jiji Press ise okuyucularına servis ettiği haberde  Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin 2 bin 600 yatak kapasitesine sahip olduğuna dikkat çekilirken Bin 400 yatak kapasitesi ile Japonya’nın en büyüğü olan Fujita Üniversitesi Hastanesi’nden daha büyük" ifadelerini kullandı. Aynı zamanda koronavirüs tedavisinde büyük rol oynayacağı ifade edilen hastanenin, açılıştan önce Covid-19 hastalarını kabul etmeye başladığına dikkat çekildi.

Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’nin kapasite itibariyle Avrupa ve Orta Doğu’nun en büyük hastanelerinden biri olduğu açıklandı..

22-05-2020