Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor

Kadın çiftçiler tarımsal yeniliklerle buluşuyor

2016-2017-2018 yıllarında Kadın çiftçilere daha verimli bir tarım için yeni teknolojileri öğretmek ve uygulatmak amacıyla Balıkesir’de Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi uygulandı.
Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü işbirliğiyle Koyun Yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Altıeylül, Bigadiç, İvrindi, Karesi, Sındırgı, Balya, Dursunbey, Gönen, Manyas ilçelerinde koyunculuk konusunda eğitimler verildi. Manda yetiştiriciliğinin yoğun olarak yapıldığı Altıeylül ilçesinde manda yetiştiricisi kadın çiftçilere mandacılık konusunda eğitim verildi.
Eğitimlerde başarılı olan 281 kadın çiftçiye belge verildi.
Balıkesir’de Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi kapsamında 2016 yılında 114 kadın çiftçi koyunculuk konusunda, 26 kadın çiftçi mandacılık konusunda, 2017 yılında 60 kadın çiftçi mandacılık konusundaki proje faaliyetlerine katılarak belge aldı. 
2018 yılında Balya, Dursunbey, Gönen ve Manyas ilçelerinde koyun yetiştiriciliği konusunda ki eğitimleri tamamlayan 81 kadın çiftçi katılım belgelerini almaya hak kazandı.
Balıkesir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Şehit Ramazan Konuş Toplantı Salonunda Balıkesir Tarım ve Orman İl Müdürü Lokman Gültekin ve Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Müdürü Deniz Soysal’ın katılımı ile düzenlenen programda 81 kadın çiftçi belgelerini aldı.
Belge dağıtım töreninde konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Gültekin; Kırsalda ki kadınımızın özgüveninin artması, sosyal refahının arttırılması ve farkındalık oluşturması yönünde olumlu etkileri olan bu tarz etkinlikler, projeler başarıya ulaşıyor ve bizi mutlu ediyor. Biz artık geleneksel tarım metodundan değil, modern tarım metodundan bahsediyoruz, aynı alandan daha fazla üretmekten bahsediyoruz. Bunun yoluda Bakanlığımızın ve bizim taşrada bu ve buna benzer projeler ile üreticimizi bilinçlendirmekten, sertifikalandırmaktan geçiyor. Bu duygu ve düşüncelerle ürününüz bol, kazancınız bereketli olsun." dedi.

BANDIRMA GERÇEK