Kadın Kolları Başkanı Zeynep Özgün'den Açıklama

AK Parti Bandırma İlçe Kadın Kolları Başkanı Zeynep Özgün, kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanınmasının yıl dönümü dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı.

Tüm kadınlarımızın; Kadınlara seçme ve seçilme hakkının verilmesinin yıldönümü ve 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü kutlu olsun.
Cumhuriyet öncesi ve sonrası kadınlar, yardım, eğitim, kültür amaçlı, ülke sorunlarına ilişkin kurumlarda var olmuş, AK Parti döneminde de bu oran katlanarak artmış ve kadınlarımız aktif siyasette daha fazla yer almıştır. AK Parti döneminde kadın parlamenter oranı %15'lere yükselmiştir.

Bizler şunun farkındayız; Hiçbir medeniyet kadını dışlayarak bir şey inşa edemez. Bu bilinçle medeniyetimizi yeniden kadın erkek ayrımı yapmaksızın beraber inşa edeceğiz. ‘Cennet annelerin ayaklarının altında’ diyen Peygamber efendimiz cennete giden ilk adımı göstermiştir. Biz bu zihniyetin takipçisiyiz.
Ak Parti iktidarı ile Kadınların temsili eski dönemlere göre artmış, kadının karar verme mekanizmalarındaki temsilinde daha fazla katılım sağlanmıştır.
Kadınlarımız eğitimden sağlığa, yargıdan iş dünyasına, siyasetten ekonomiye, sanattan spora kadar hayatın her alanında başarıyla görev almıştır ve almaya da devam edecektir. Kadınların aile içi ve sosyal hayatta hak ettiği yere ve değere ulaşması için toplum olarak tüm görevlerimizi yerine getirmeliyiz.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da belirttiği gibi
“İnanıyorum ki, geleceğin güvenli, huzurlu, adil ve müferrih dünyasını yerkürenin her köşesindeki kadınlarımızla birlikte kuracağız.”
Genel Başkanımız Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın belirttiği gibi AK Parti hükümeti olarak 24 Mart 2009 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi bünyesinde oluşturulan Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu kuruldu. “Komisyon bünyesinde ‘Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesine İlişkin Uygulamalar incelenmesi’, ‘Erken Yaşta Evlilikler’, ‘Eğitim Sistemimizdeki Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Yeri’ ve ‘Çocuk Cinsiyeti Nedeniyle Kadın Üzerinde Oluşturulan Psikolojik Şiddet, Başlık Parası ve Geleneksel Evlilikler’, ‘Mobbing (İşyerinde Psikolojik Şiddet)’, Toplumsal Cinsiyet Açısından Anayasa, Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinde Medyanın Rolü konularını araştırmak ve incelemek üzere alt komisyonlar kurulmuştur. Bu anlamda Komisyon, gerek kadın erkek eşitliğinin uygulamaya yansıtılmasında gerekse sorun alanlarına yönelik çözüm önerileri geliştirilebilmesinde önemli role sahiptir ve kadın-erkek eşitliği konusunun devletin en üst düzeyinde ciddi şekilde ele alındığını açıkça ortaya koymaktadır. Diğer taraftan, 2005 yılında Töre ve Namus Cinayetleri ile Kadınlara ve Çocuklara Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisinde Meclis Araştırma Komisyonu kurulmuş, Temmuz 2006’da ‘Çocuk ve Kadına Yönelik Şiddet Hareketleri ile Töre ve Namus Cinayetlerinin Önlenmesi için Alınacak Tedbirler’ konulu 2006/17 sayılı Başbakanlık Genelgesi yayımlanmıştır..

Bu duygu ve düşüncelerle tüm kadınlarımızın, bu anlamlı gününü en kalbi duygularımla kutluyor, sevginin, şefkatin ve özverinin simgesi olan kadınlarımıza başarı, sağlık, mutluluk ve esenlikler diliyorum.

 

BG-HABER