Kanser Aramızda Kurban Arıyor

KANSER ARAMIZDA KURBAN ARIYOR
Tüm yetişkinler, size sesleniyorum! Aranızda kanser hakkında hiç bilgisi olmayan var mı?

Ailenizde olmasa bile yakın çevrenizde bu hastalıkla mücadele edenler mutlaka vardır, olmuştur.
    Yakında kutsal Kurban Bayramı'mız var. Bu bayrama  bir ay kala ben kızımı     bu hastalığa kurban verdim! Benim kızım, hergün canından olan; aralarında minik bebeklerin, gencecik delikanlıların, geride bakıma muhtaç evlatlarını bırakan ana babaların  olduğu insanlardan sadece biriydi.
      Bu kurbanlar, ne yazık ki; birkaç gün içinde seçilip Hak yoluna gitmiyor.  Sıkı takip yapılsa bile, hastalık günler, aylar, yıllar öncesinden sinsice vücuda yerleşiyor. Tesbit edildikten sonra tedavisi çok  zor ve pahalı. Kanser tedavi merkezlerinin sayısı az.  Pek çok insanımız için bu hastanelere ulaşım neredeyse imkansız. Sadece tanı konması için bile, çok ileri tarihlere randevu alınabiliyor. Oysa bazı kanser türlerinde saatler, dakikalar önemli.
 Türkiye'de, yakın zamanda, 240 bin 13 yeni kanser vakasının görüldüğü ve 129 bin 672 kişinin kanserden öldüğü kaydedildi. Türkiye'de erkeklerde 132 bin 476 ve kadınlarda 107 bin 537 kanser vakası tespit edildi. Biz uyurken, gezerken yiyip içerken, ne yapsak, nasıl yapsak diye düşünürken; bu sayı yükselmeye devam ediyor.
Bu çok can sıkıcı bir durum!  Sorunlarla baş etmek, olası can sıkıcı durumlara karşı hazırlıklı ve güçlü olmak için
ne bekliyoruz?
 3 ŞUBAT 2024 gibi yine yakın bir tarihte;
Kanser vakalarının yüzde 49,2'si Asya'da, yüzde 22,4'ü Avrupa'da, 13,4'ü Kuzey Amerika'da,  kalan yüzde  15.0 ' i dünyanın diğer farklı yerlerinde olduğu tespit edildi. Ayrıca kanser, dünya ölüm nedeni sıralamasında ikinciliğini koruyor. YANİ TOPUN AĞZINDA BİZ VARIZ! BİZ!
Sen ,ben, canımız ciğerimiz evlatlarımız, koklamaya kıyamadığımız torunlarımız var...
     Bu gerçeğin en acı yanı da; hastalığın sürekli artıyor olması olması.
     Biz yardımlaşmayı seven, bilen insanlarız. En fakirimizden, en zenginimize, mutlaka hayır yapar YARDIMLAŞIRIZ. Dinimiz  de; bizden bunu ister, emreder! Fitre ve zekat vermek, durumu uygun olanlar için kurban kesmek Yüce Allah'ın emridir.  Hayır yapmak için de; en doğruyu ve en hayırlı olanı  seçmek gerekir. İnançlı insana bu yakışır!
     Eğer kurban kesecek gücümüz ve niyetimiz varsa; lütfen, bu amansız hastalığın artmasına dur diyecek, hasta ve hasta yakınlarına destek verecek  kurum ve kuruluşlara öncelik tanıyalım!
    Kanser tanı ve tedavi merkezlerine giden yolları hep birlikte açalım, insanlarımızın  acı ve çaresizlik içinde ölmelerine seyirci kalmayalım. Kansere neden olan kimyasal atıklardan arınalım. Bilmeyenlere öğretip anlamayanlara anlatalım.
    Ben de kendi adıma daha yoğun çalışarak üçüncü kitabımı basıma hazırlıyorum. Bu kitabın gelirini kanserle mücadele eden kurum ve kuruluşlara bağışlayacağım.
     Ölüm Allah' ın emri, ona karşı durmayız duramayız. Sağlıklı ve kaliteli yaşam ise gerçekleştirilebilir. O halde hepimiz, gücümüz oranında. bunun için yapılan savaşa katılıp destek verelim.
           ÖNÜMÜZDEKİ KURBAN BAYRAMI HEPİMİZE HAYIRLI OLSUN!
                                  ULVİYE KARA AKCOŞ

04-05-2024