Kaş Yapayım Derken Göz Çıkarmayın!

Kaş Yapayım Derken Göz Çıkarmayın!

Kalıcı kaş tasarımı; doğru ellerde ve doğru şekilde uygulandığında kişiyi hayal ettiği ifade ve görünüme kavuşturuyor. Bunun tam tersi ise oldukça can sıkıcı. Ortaya kötü bir sonuç çıktığında; işlem kalıcı boyalarla yapıldığı için kaşın düzeltilmesi oldukça zor oluyor. İşlemi yaptıran kişi toplum içine çıkamaz oluyor, deyim yerindeyse aynalara küsüyor. Kalıcı Makyaj Uzmanı Meltem Seren, konuyla ilgili önemli bilgiler verdi.

Kaş deyip geçmeyin; kaş insanın yüzündeki matematiksel orantıyı sağlayan, yüze ifade veren bir organdır. Kaşımızın duruşu, şekli, kalınlığı yüzümüzdeki ifadeyi önemli ölçüde etkiler. Kaşlarımızın şekli nedeniyle daha hüzünlü, daha, sinirli ya da daha alımlı görünebiliriz. Ne düşündüğümüz, nasıl hissettiğimiz konusunda da kaşlarımız karşımızdakine ipucu verir.

Bu nedenle “Kalıcı Makyaj” en iyi çözüm olsa da, sonrasında pişmanlıklar yaşanmaması için kalıcı makyaj yapılacak yerin iyi seçilmesi, kaşların güvenilir uzman ellere teslim edilmesi gerekiyor.

Kalıcı Makyaj Uzmanı Meltem Seren, son zamanlarda, kalıcı kaş yaptıranlar arasında memnuniyetsizlik ve şikayetlerin çoğaldığını söyledi. Seren, “Güzelleşmek isterken kötü sonuçlarla karşılaşanlar giderek çoğalıyor. Sokakta, çarşıda kaşlarının şekli bozulmuş, kötü görünen kadınlarla sıkça karşılaşıyoruz. Hatalı yapılan kaşlarının düzeltilmesi için bizden yardım isteyenlerin sayısı da giderek artıyor” dedi.

Bilen bilmeyen birçok kişinin bu uygulamaları yaptığını kaydeden Meltem Seren, hatalı çizilen kaşların düzeltilmesinin zaman aldığını ve daha maliyetli olduğunu dile getirdi.

Kalıcı Makyaj Uzmanı Meltem Seren kaş tasarımı konusunda şu bilgileri verdi

Kalıcı Makyajda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Öncelikle kaş tasarımı yaptıracağımız yerin tamamen steril bir ortamda çalıştığından emin olmalısınız. Kalıcı makyajda kullanılacak malzemelerin tek seferlik olması ve steril olması gerekir. Kalıcı makyaj yapacak uzman tek seferlik doktor eldiveni kullanmalıdır.

Sonra kullanılan boyaların ve cihazın kalitesi de önemlidir. Bir de tabii ki uygulamayı yapacak kişinin işin profesyoneli yani uzmanı olması gerekir. Bu konuda eğitim aldığına dair sertifikası olmalıdır. Sonradan pişman olmamak için mutlaka daha önce yapılmış olan kaşları görün ya da daha önce yaptırıp memnun kalmış olan tanıdıklarınızın tavsiyesi ile karar verin.

Sosyal medyadaki fotoğraflara aldanarak yer seçmek hata olacaktır. Bunun yerine referansla bir uzmana gidilmeli, daha önce yaptığı işlemlere bakılmalıdır.

‘Yakın arkadaşım bunun eğitimini almıştı da bende denedi’ diyenler oluyor. Bu denenecek bir işlem değildir. Bu işte tecrübe çok önemlidir.

Kalıcı makyajla hatalı yapılan kaşlar düzeltilebilir mi?

Tabii ki bu mümkündür. Ancak normal bir kaş tasarımına göre daha maliyetlidir ve daha fazla zaman alır. Eğer dövme boyası kullanıldıysa kaşın doktor tarafından lazerle tamamen silinmesi gerekir. Daha sonra yeniden kaş çizimi yapılır.

Kaş şekli nasıl belirlenmelidir?

Kaş tasarımında en çok dikkat edilmesi gereken nokta doğallıktır. Kaş şekli; kişinin yüzü, kemik yapısı, giyim tarzı, konuşması, mimikleri ve karakteri ile bir bütündür. Uzman ellerden çıkmamış bir kaş tasarımı, anlamını yitirmiş bir yüz ifadesine sebep olabilir. Rengi, gürlüğü, modeli, kavisi doğru tasarlanmış mı? Kaşlarınızın şekli, gözleriniz ve yüzünüzün şekline uygun mu? Bunlar çok önemlidir. Seçtiğiniz kaş şeklinin, yüz hatlarınızdan giyim tarzınıza, el hareketlerinizden mimiklerinize, ses tonunuza kadar sizi yansıtması gerekir.

Kaş şekli kişiyi görüntü olarak değiştirdiği gibi, o görüntü altındaki bir karaktere sokar. Kavisli kaşla kadınsı görünürken, düz ve kalın kaşla sert bir ifadeniz olur. Düz ince bir kaşla masum bir görüntünüz varken, kavisli kalın bir kaş ile anında daha kadınsı olursunuz.

Tavsiyem, kaş şeklinize karar verirken; nasıl görünmek istediğinizi, nasıl bir ifadeye sahip olmak istediğinizi, karşıdan bakıldığında nasıl bir imaj çizmek istediğinizi iyi düşünün. Bu size seçiminizde yardımcı olacaktır.

Kimler kaş tasarımı yaptırmalıdır?

Kaşı düşükse, seyrekse, çok açık renkliyse ya da bir kaza sonucu yarıldıysa kalıcı kaş tasarımı yapılabilir. Bazen de kaş körelmiştir, sürekli alındığı için çıkmıyordur. Bu durumda da uygulanabilir. Ayrıca kemoterapi nedeniyle kaşları dökülen onkoloji hastaları için de kaş tasarımı yapıyorum. Yani kişinin ihtiyacı olan durumlarda bu işlemi gerçekleştiriyoruz.

Fakat moda diye kaş tasarımı yaptırmayı doğru bulmuyorum. Bana kaş tasarımı için gelenleri eğer ihtiyaç yoksa geri çeviriyorum. Kaşları son derece düzgün olduğu halde yaptırmak isteyenler olabiliyor. Oysa kalıcı kaş bir ihtiyaçtır, bir estetik uygulamadır. Herkese yapılmamalıdır.

Kaş tasarımı basit bir işlem midir?

Kaş tasarımı kuaförde saç yaptırmak gibi bir anda olup biten bir işlem değildir. Ön hazırlık süreci birkaç gün sürer. Önce demo çalışması yapılarak kişiye uygun kaş tasarımının belirlenmesi gerekir. Daha sonra işlem yapılır. Kalıcı makyaj veya daha doğru ismiyle "Mikro Pigment uygulaması" mikro, steril ve tek kullanımlık bir iğne ile doğal ve mineral renklerin deri yüzeyinin hemen altına aşılanması işlemidir.

Kaş şekillendirme işlemi nasıl yapılır?

Kaş tasarımı çizildikten sonra sanki kaş kılı varmış gibi bir hava vermek için incecik kıl şekilleri çizilir. Kıl tekniği ile ana kaş rengi kopyalanarak boşluk ve seyrek olan kısımlar, kıl tekniği ile yoğunlaştırılır. Böylece kaşların düzenli bir görünüme kavuşması sağlanır. Düşük olan kaşların uç kısmı kıl tekniği uygulaması ile kaldırılabilir ve eksik olan tüm kaş, kıl tekniği ile doğal bir görünüme kavuşur. Mikro pigmentasyon yöntemiyle yapılan kaş uygulamasının kalıcılığı 2-5 yıl arasındadır.

31-07-2023