Kaybetse De Gitmezmiş

Ulviye Kara Akcoş

ABD kaynıyor. Kimsenin uyarıları dikkate aldığı yok.

Haksızlığa uğradığını düşünen siyahiler çıldırmış durumdalar. Akıl, mantık, şuur ve vicdan görevden el çekince, kaba kuvvet boy gösteriyor. Kaba kuvvete karşı, kaba kuvvet kullanılıyor. Siyasi partilerin taraftarları birbiri düşman görüyor. Hakaret ediyor, saldırıyor...Niye? Çünkü iktidar yakını parti liderleri sürekli atışıyorlar. Bizde bir söz vardır.( İmam şey yaparsa; cemaat şey yapar.) Anladınız siz onu!

*
Demem o ki; kirli siyaset insanları birbirine düşürüyor. Yarın bu liderler aynı masada yemek yer, ortak çıkarlarını konuşabilirler. Onların demokrasi anlayışları böyle birşey. Onların temsil ettiği toplum da bunu özümsemiş. Kimse dönüp ( Dün sen bana bunu demiştin!) demiyor. Daha doğrusu demiyordu. Şimdi kazın ayağında toynak var. Yani durum çok değişti.

Koca koca binalar, mağazalar, çevrelerini dayanıklı kepenklerle çevirip korumaya alıyorlar. Koruma görevlileri silah kuşanmış bekliyorlar. Savunmasız insanlar kaçacak, saklanacak yer hazırlıyorlar. Kimbilir, belki içlerinde sığınak kazanlar bile vardır. Herkes AVM lerden kendilerini günlerce idare edebilecek yiyecek içecekler alıp stokluyor. Niye? Seçim yapılacak da onun için. Bilmeyen biri iç savaş çıkacak sanır...

*

İşte tam bu sırada baştaki lider ( Seçimi kaybetsem de gitmem !) diyor... ABD de saltanat ilan edildi de biz mi duymadık? Yoksa bu son günlerin trendi mi oldu? Gitmeyecekse; bunca hazırlık niye? Seçim niye yapılıyor? Giderse kimler sevinecek?
Dünya ABD nin demokrasi, insan hakları, gibi evrensel ilkeleri ya da iklim değişikliğine karşı politikalar destekleyen bir ülke olmasını bekliyor denilebilir mi? Daha geleneksl bir politikaya dönüş olur mu? Çok sayıda ülke onun gitmesini bekliyor.
Dünya bunları konuşurken Trump' un Çin'de büyük bir hesabı olduğu haberi yayıldı.Trump kaybederse onun kankası olan birçok dünya lideri , Beyaz Saray' daki müttefikini kaybetmiş olacakmış.

Biz pandemi gölgesinde, deprem yaralarımızı sarmaya çalışırken dünya dönmeye devam ediyor. Kabul etsek de etmesek de sonuç bizi de ilgilendirecek. Seçim başa baş görünüyor...

Hayırlısı diyelim!

ULVİYE KARA AKCOŞ/04-11-2020/BANDIRMA