Kaz Dağları Zehirleniyor

Bu yazıyı sizler okuyor olduğunuz anda,Kaz Dağlarında küçüklüğümüzde Ninelerimizin anlattığı ''Sarı Kız '' efsanesi aklınıza gelsin.

Bir diğer mitolojık adı da İDA olan kaz dağları Çanakkale ve Balıkesir sınırları içinde olup Dünyanın en bol OKSİJENLİ ve yaşanabilir ekosistemlerinden birisidir.İDA Dağlarında dünyanın en değerli ve sadece bu bölgede yetişen (Endemik) bitki örtüsü var ayrıca İDA dan yeraltına süzülen sular bölgede hemen hemen 600.000 insanın içme suyu olarak kullanılır.
İDA DAĞLARI BİTİRİLİYOR.İNSANLAR ZEHİRLENİYOR.

Nasıl mı bitiriliyor? anlatalım: Ida Dağlarında şu anda Kanadalı ALAMOS GOLD ve birkaç Şirketin yanında hani 17-25 aralıkta '' bu milletin a....a koyacaz.görecesun,hele Yıldırım da Başbakan olursa yaşadık '' diye konuşması çıkan CENGİZ de bir şirketi satın alarak zengin olmaya ! karar vermiş görünüyor.
Çanakkaleli dostlardan aldığımız bilgilerden Kanadalı ALAMOS GOLD'un şimdiye dek Erikli ve Balaban bölgelerinde yüzbinlerce endemik bitkiyi kestiği söyleniyor.Ağaçlar kesildikten sonra SİYANÜRLÜ (çok zehirli bir madde) lhavuzlarda kazılan topraktan altınlar elde ediliyor.
Böylece.bu Ekosistemin :
1-Bitki örtüsü yok ediliyor.
2-Siyanürlü havuzlarda bulunan çok zehirli madde olan SİYANÜR yeraltı sularına karışıyor ve bunları İÇME SUYU olarak kullanan yaklaşık 600.000 insanın yaşamı tehlikeye giriyor.
3-İDA Dağları bitkileri ürettikleri OKSİJEN bakımından dünyada en temiz ve en oksijenli ortam olarak bilinir.Bu nedenle bitki katliamı ile oksijen üreten kaynaklar da yok edilmektedir.
4-Mitolojide adı İDA olan bu bölgede Zeus'un yaşadığı da unutulmamalı.Yani altın avcısı vampirler İDA'nın tarihi değerine de zarar vermektedir.
Çanakkaleli bir Eğitimci (mat) abimizin bildirdiğine göre İDA dan çıkarılacak altının değeri yaklaşık 3.5 (üçbuçuk ) milyar DOLAR eder.Bize kiralama bedeli olarak verecekleri ancak % 3..yani 900.000 dolar.Oysa İDAnın turizm hariç bölgeye katkısı yaklaşık 7.milyar DOLAR diyor Çanakkaleliler
YANİ..Değer mi? 
VATANSEVERLİK ve MİLLİCİLİK NEDİR?

Ben bu deyimleri ilk kez rahmetli babam Köy muhtarı iken yolumuzu Köyümüz halkından Seramik Fab.Md.Elek.yüksek Müh.Recep Dervişoğlu ile birlikte ve büyük katkılarıyla asfalt yaptırdıklarında köye gelenler her ikisi için aralarında ''ne kadar milliyetçiler..ne kadar vatanperverler.keşke bizde de böyle insanlar olsa '' diye söylemlerinden duymuştum.( Bu Millici deyimi Kuvai Milliyeden gelir eski insanlarda.İngilizler Anadolu kurtuluş savaşında Vatansever direnişçileri hep KEMALİST MİLLİCİ-MİLLİYETÇİ hatta G.Amerikada ve dünyanın başka yerlerinde bile daha sonra ABD bile Emperyalizme karşı başkaldıran vatanseverler aynı şekilde suçlamışlardır.

NE DİYE ?...

KEMALİST MİLLİYETÇİ DİYE.

Kemalist Millici ve vatansever olmak YURDUNU.YURDUNUN TÜM ETNİK KÖKENİ FARKLI İNSANINI,YURDUNUN TAŞINI,TOPRAĞINI.AKARSULARINI,BİTKİ ÖRTÜSÜNÜ,DENİZİNİ,HAVASINI SEVMEK VE ONLARI KORUMAK DEMEKTİR.
VATANSEVERLİK YURDUNUN ..

MADENİNİ DE SEVMEKTİR.

ALİ GÜN- BANDIRMA - 29-07-2019