Kazdağları ve Edremit Körfezi’nde plastik kirliliğine karşı işbirliği

Kazdağları ve Edremit Körfezi’nde plastik kirliliğinin azaltılması için kalıcı işbirliğine doğru
Yurttaşlık Derneği, Daha Çok Sorumluluk Daha Az Plastik Projesi ile Kazdağları ve Edremit Körfezi havzasında tarımsal üretim alanlarında plastik kirliliğinin azaltılması için katılımcılık esaslı bir atık yönetim modelinin hayata geçirilmesi için çalışıyor.

Yurttaşlık Derneği tarafından yürütülen ‘Daha Çok Sorumluluk Daha Az Plastik Projesi’, Kazdağları ve Edremit Körfezi bölgesinde tarımsal üretimde kullanılan tehlikeli kimyasalların ve diğer plastik ambalajlarının sosyo-ekolojik olarak güvenli, sürdürülebilir ve ekonomik açıdan uygulanabilir bir şekilde toplanması ve bertaraf edilmesi için katılımcı, havza ölçeğinde bir atık yönetimi modelinin geliştirilmesini amaçlıyor.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’nın Küresel Çevre Fonu Küçük Destek Programı (UNDP-GEF/SGP) tarafından desteklenen bu çalışma ile Kazdağları havzasında tarımsal üretimde kullanılan pestisit ambalajı ve sair plastik kirliliği meselesinin insan sağlığı ve ekolojik açıdan güvenli, etkili ve katılımcı bir yönetim modeliyle çözülmesi  için elverişli bir diyalog zemini oluşturmayı hedefliyoruz.

Yerel sivil toplum örgütleri ve belediyeler tarafından da desteklenen bu çalışma kapsamında meseleye ilişkin bütün tarafların katılımıyla ağ oluşturma çalışmaları ve köy buluşmaları yapıldı, çocuk atölyeleri, resim sergileri düzenlendi ve bölgede meyve ve sebze üretiminde zirai mücadelede pestisit kullanımının boyutu ile atık yönetimiyle ilgili mevcut durum araştırıldı.

Diğer yandan Gömeç Belediyesi ile yöredeki en büyük zeytin ve zeytinyağı üreticisi olan Kozaklı Tarım arasında bir mutabakat imzalanması sağlanarak, boş pestisit kapları ve tarımda kullanılan diğer plastiklerin toplanıp geri kazandırılmasına yönelik bir pilot uygulamanın ilk adımı atılmış oldu.

Proje faaliyetlerine Eylül 2022’den bu yana küçük ve büyük ölçekli tarım üreticileri, köylüler, tüketiciler, meslek birlikleri, ticaret odaları, pestisit ve tarımsal plastik dağıtıcıları, belediye başkanları, bölgedeki yerel yönetimlerin uzmanları ve yöneticileri, merkezi kamunun taşra teşkilatları, yerel halk, akademisyenler, araştırmacılar ve sivil toplum örgütleri katıldı.

Daha Çok Sorumluluk Daha Az Plastik Projesi kapsamında yapılan çalışmalarla ilgili daha geniş bilgi ile görsel malzemeyi ekte ve web sitemizde bulabilirsiniz.

Sorularınız için Yurttaşlık Derneği Proje Sorumlusu Yaşar Kanbur’la aşağıdaki numaralardan iletişime geçebilirsiniz. 

Tel: 0212 292 68 42 - 0537 211 38 76

19-11-2023/YAŞAR KANBUR